نسل اول آیفون در حراجی به قیمت 40000 دلار فروخته شد

چرا کسی باید برای دستگاهی که حتی از آن استفاده نمی کند و از نظر عملکرد و قدرت در مقایسه با همتایان امروزی آن کمرنگ است، هزینه زیادی بپردازد؟

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از آیفون های نسل اول هنوز در طبیعت هستند، چه رسد به آیفون هایی که هنوز در کارخانه مهر و موم شده اند، اما به جرات می توان گفت که نادر هستند. به احتمال زیاد خریدار یک قطعه ارزشمند از تاریخ را در دست دارد که در سال های آینده ارزش بیشتری خواهد داشت.منبع

کلکسیونرها دسته سختی هستند. شخصی در اوایل سال جاری یک کامپیوتر Apple-1 را با امضای Woz به قیمت 480000 دلار خریداری کرد. برخی از بازدیدکنندگان حراج احتمالاً حدس می‌زدند که می‌توانند سال‌ها بعد بیشتر برای این کالا به دست آورند. دیگران فقط میل عمیقی به داشتن بخشی از تاریخ دارند. هر دو Apple-1 و iPhone 1 مطمئناً با این شرایط مطابقت دارند.

این تلفن 15 ساله احتمالاً باتری سنگی دارد (احتمالاً باد کرده و غیرقابل استفاده)، اما این نباید مهم باشد زیرا کلکسیونری که آن را خریداری کرده است احتمالاً آن را باز نمی کند تا متوجه شود. دستگاه بسته بندی شده «بکر» مدل 8 گیگابایتی بود که با قرارداد دو ساله AT&T در سال 2007 حدود 600 دلار فروخته شد – که امروز حدود 860 دلار است. بنابراین خریدار بیش از 45 برابر هزینه اصلی خود را هنگام تنظیم تورم پرداخت کرد.

Business Insider گزارش داد که شخصی روز یکشنبه 39339.60 دلار برای آیفون پرداخت کرده است. فروشنده در تاریخ 30 سپتامبر، نسل اول گوشی را در جعبه مهر و موم شده کارخانه خود با حراج LCG فهرست کرد.

بخونید:  کارشناسان امنیتی از کد خود بدافزار برای محافظت از قربانیان احتمالی استفاده می کنند

مناقصه برای دستگاه قدیمی اپل 2007 از 2500 دلار شروع شد. خانه حراج تخمین زده است که این گوشی حداقل 30000 دلار به فروش می رسد. مناقصه تنها چند روز قبل از بسته شدن به حدود 10446 دلار رسید و راکد ماند. با این حال، خریداران لحظه آخری با پایان یافتن مهلت به شدت رقابت کردند و پیشنهاد برنده را تنها در 13 پیشنهاد به بیش از 39000 دلار رساندند.

در این فهرست آمده است: «کلکسیونرها و سرمایه گذاران برای یافتن یک نمونه برتر سخت خواهند بود. “ارتباط و نادر بودن یک فرمول برنده برای این کلکسیون قرمز داغ است.”

“[The iPhone is] LCG در توضیح گفت: یکی از مهم ترین و همه جا اختراعات در طول زندگی ما.[It] در سال 2007 به عنوان اختراع سال مجله تایم انتخاب شد.

هنگامی که استیو جابز آن را در 9 ژانویه 2007 در نمایشگاه MacWorld Expo رونمایی کرد، هیچ گوشی دیگری مانند آن وجود نداشت. این محصول به پرفروش‌ترین محصول اپل تبدیل شد و آینده همه گوشی‌های هوشمند بعد از آن را شکل داد.

چه اتفاقی افتاده؟ در آخر هفته، شخصی تقریباً 40000 دلار برای یک گوشی هوشمند پرداخت. نه، روکش طلا یا الماس نبود. حتی مشخصات مناسبی هم نداشت – دوربین دو مگاپیکسلی، فضای ذخیره سازی کمتر از 32 گیگابایت و صفحه نمایش 3.5 اینچی. پس چه چیزی آن را اینقدر ارزشمند کرده است؟ این یک آیفون نسل اول باز نشده بود.