نظرسنجی توییتری ایلان ماسک “طرح صلح اوکراین” واکنش خشمگین رئیس جمهور این کشور را به همراه داشت


یک سیب زمینی داغ: ایلان ماسک در مورد پلتفرمی که زمانی قصد خرید آن را داشت وارد بحث دیگری شده است. ثروتمندترین مرد جهان در توییتر پیشنهادی را در مورد چگونگی پایان دادن به جنگ بین اوکراین و روسیه منتشر کرد که با واکنش خشمگین رئیس جمهور این کشور مواجه شد.

ماسک در توئیتی از 107.7 میلیون دنبال کننده خود پرسیده بود که آیا با راه حل او برای درگیری اوکراین/روسیه موافق هستند یا خیر: تکرار انتخابات ساختگی که در مناطق اشغالی اوکراین برگزار شد و منجر به صدور مجوز الحاق آنها توسط پوتین شد، اما این بار آنها هستند. تحت نظارت سازمان ملل انجام می شود و اگر خواست مردم روسیه باشد، باید آن را ترک کند. علاوه بر این، کریمه به طور رسمی بخشی از روسیه با تامین آب آن تضمین شده است، در حالی که اوکراین بی طرف باقی می ماند.

با تقریبا 2.5 میلیون رای، کمی بیش از 60 درصد از شرکت کنندگان با پیشنهاد ماسک مخالف هستند. ثروتمندترین فرد جهان خاطرنشان می کند که آنچه او پیشنهاد می کند احتمالاً به هر حال اتفاق خواهد افتاد. این فقط یک سوال است که تا قبل از آن چند نفر خواهند مرد. او همچنین احتمال درگیری منجر به جنگ هسته ای را مطرح کرد.

این نظرسنجی با واکنش بسیاری از سیاستمداران و افکار عمومی مواجه شده است. آندری ملنیک، سفیر در حال خروج اوکراین در آلمان، در پاسخ به این سوال گفت: “F**k off پاسخ بسیار دیپلماتیک من به شما است.” او خاطرنشان کرد که هیچ اوکراینی هرگز «مرتبه تسلای شما» را نخواهد خرید.

رئیس‌جمهور لیتوانی، گیتاناس نائوس دا، در توییتی نوشت: «…وقتی کسی می‌خواهد چرخ‌های تسلا شما را بدزدد، مالک قانونی خودرو یا چرخ‌ها نمی‌شود. حتی اگر آنها ادعا کنند که هر دو به آن رأی مثبت داده‌اند. فقط گفتن.”

گری کاسپاروف، استاد بزرگ شطرنج روسی گفت: “این حماقت اخلاقی، تکرار تبلیغات کرملین، خیانت به شجاعت و فداکاری اوکراینی است.”

حتی رئیس‌جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، به ماسک پاسخ داد و نظرسنجی خود را راه‌اندازی کرد و پرسید که کدام نسخه از مردم میلیاردر را ترجیح می‌دهند، طرفدار روسیه یا طرفدار اوکراین.

در نظرسنجی بعدی، ماسک نوشت: “پس بیایید این را امتحان کنیم: اراده مردمی که در دونباس و کریمه زندگی می کنند باید تصمیم بگیرد که آیا آنها بخشی از روسیه هستند یا اوکراین.” بیش از دو میلیون نفر رای داده‌اند که 58.2 درصد آنها رای مثبت داده‌اند.

ماسک به نظرسنجی زلنسکی پاسخ داد و نوشت که او به شدت از اوکراین حمایت می کند اما متقاعد شده است که تشدید گسترده جنگ آسیب قابل توجهی به اوکراین و احتمالاً جهان وارد خواهد کرد. او همچنین بر حمایت SpaceX از اوکراین از طریق سیستم Starlink تاکید کرد که ۸۰ میلیون دلار برای این شرکت هزینه داشته است.

ماسک بارها با مقامات روسی بر سر بیش از 12000 ماهواره SpaceX ارائه شده به اوکراین که اکنون بیش از 150000 کاربر فعال Starlink در روز دارد، درگیر شده است. او حتی در توییتی درباره مرگ در شرایط مرموز به دنبال تهدید پنهان رئیس سابق فضایی روسیه در مورد این موضوع نوشت. رئیس تسلا همچنین پیشنهاد کرد که برای آینده اوکراین با ولادیمیر پوتین در “نبرد تک” مبارزه کند.

روسیه ماه گذشته هشدار داد که ماهواره‌های اسپیس‌ایکس استارلینک می‌توانند به یک هدف قانونی در جنگ با اوکراین تبدیل شوند، اگرچه ماسک ادعا می‌کند که می‌توانند سریع‌تر از روسیه به فضا پرتاب شوند.

منبع