نظر: شرکت فناوری چیست؟


در بحبوحه آخرین دور آشفتگی در دنیای ارزهای دیجیتال، بندیکت ایوانز یک توییت هوشمندانه منتشر کرد (که برای او چیزی شبیه به یک ابرقدرت است). یک موضوع معمولی بندیکت معتقد است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری که امروزه می‌بینیم مشکلات «سیلیکون ولی» را حل نمی‌کنند، بلکه در عوض مشکلات «هالیوود» یا «دیترویت» را حل می‌کنند. و همین امر برای اکثریت قریب به اتفاق شرکت های رمزنگاری صدق می کند.

دیدگاه ما را به یاد بیاورید که اکثر پروژه‌های رمزنگاری امروزی یا پروژه‌های علمی ناامیدکننده هستند یا کلاهبرداری‌های آشکار، ترفند این است که تعداد کمی از پروژه‌های قانونی را پیدا کنیم که روزی بسیار ارزشمند خواهند بود. آخرین درام در مورد مگا صرافی FTX فقط آخرین نمونه از این است. ما نمی گوییم که FTX یک کلاهبرداری است، اما اکنون مشخص شده است که آنها از مرز نظارت نظارتی خارج شده اند.

یادداشت ویراستار:
نویسنده مهمان، جاناتان گلدبرگ، بنیانگذار D2D Advisory، یک شرکت مشاوره چند منظوره است. جاناتان استراتژی‌های رشد و اتحادهایی را برای شرکت‌هایی در صنعت موبایل، شبکه، بازی و نرم‌افزار ایجاد کرده است.

به غیر از تعداد انگشت شماری از سکه های اصلی (به عنوان مثال بیت کوین و اتریوم)، اکثریت قریب به اتفاق شرکت های رمزنگاری درآمدزا، نهادهای مالی هستند – صرافی ها، سکه های پایدار، متولیان و غیره. جالب است، فناوری، آنها شرکت های فناوری نیستند.

در مورد FTX، این فقط یک بازار برای معامله ابزارهای مالی است. بازارهای مالی سنتی صدها سال تکامل، رونق، رکود و مقررات را پشت سر گذاشته اند. به همان اندازه که همه در خیابان از SEC گلایه می کنند، تنظیم کننده ها هدف مهمی را دنبال می کنند. بسیاری از دستاوردهایی که شرکت‌های رمزارز در دهه گذشته به‌دست آورده‌اند، بر اساس چیزی است که در قلب یک آربیتراژ نظارتی است، و اکنون ما شاهد قیمت آن هستیم. FTX که اکنون پر از هیاهو است، به سختی دریافته است که قرار بود مشکل منهتن را حل کند، نه دره سیلیکون.

با توجه به این موضوع، ما فکر می کنیم مهم است که در مورد آنچه به عنوان “فناوری” فکر می کنیم تجدید نظر کنیم. ما به اندازه هر کس دیگری در این امر مقصریم و از این کلمه به عنوان خلاصه ای برای انواع مشاغل بسیار متفاوت استفاده می کنیم. اما اگر واقعاً نگاهی به شرکت‌های «تکنولوژی» بیاندازیم، بخش کوچکی از آنها در واقع مشکلات فناوری را حل می‌کنند.

یک شرکت CRM متوسط ​​را در نظر بگیرید که صدها مورد از آن وجود دارد. این شرکت ها از فناوری برای متمایز ساختن خود استفاده می کنند، اما تمرکز آنها بر روی طراحی و تجربه کاربری یا ادغام با سیستم های دیگر است. اینها مشکلات مهمی هستند، اما واقعاً مشکلات فنی نیستند.

این به چند دلیل مهم است. اولاً، اگر از این تعریف گسترده از فناوری استفاده کنیم، وقتی هر شرکتی از کارخانه جعبه‌سازی ضرب المثل گرفته تا تاجر خیابانی از نوعی ارتباطات دیجیتال و نرم‌افزار استفاده می‌کند، همه چیز یک شرکت فناوری است. فناوری برای این شرکت ها یک ابزار است، به آنها کمک می کند تا مشکل تجاری خود را حل کنند.

در مقابل، هنوز شرکت‌های زیادی وجود دارند که به دنبال حل مشکلات فناوری هستند، زیرا این امر باعث کسب و کار آنها می‌شود. ما نسبت به طبقه‌بندی اکثر شرکت‌های سخت‌افزاری به این روش تعصب داریم، اما به این سادگی نیست. بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری جالب وجود دارند که باید در این اردوگاه قرار بگیرند.

بدیهی است که این یک سیستم طبقه بندی بسیار ذهنی است، اما ما فکر می کنیم این یک چارچوب مهم است که باید در نظر داشت. واقعیت سرد این است که در ده سال گذشته، بازار سرمایه این تمایز را از دست داده است و بازار فعلی بهایی است که برای آن می پردازند.

ما کاملاً قاطعانه معتقدیم که دهه آینده شاهد معکوس شدن این روند خواهیم بود. مجبور است. سرمایه گذاران و بازار باید دوباره بیاموزند که چه چیزی واقعاً یک مشکل فناوری است و چه چیزی فقط یک مدل تجاری است که با استفاده از برخی فناوری ها بهتر می شود. بازگشت‌هایی در هر دو اردو پیدا می‌شود، اما ما گمان می‌کنیم که بازگشت برای اولی بسیار بهتر باشد.

اعتبار سرصفحه: Israel Andrade

منبع