نظر: نیمه برتر پنج | TechSpot

و این ما را به اینتل می‌رساند. ما به طور فزاینده ای بر این عقیده هستیم که اینتل نمی تواند در شکل فعلی خود زنده بماند. ما از آن خوشحال نیستیم، اما احساسات ما در واقعیت سرد و سخت کسب و کار نقشی ندارد. البته، هنوز ارزش فوق‌العاده‌ای در آنچه اینتل دارد وجود دارد، آن‌ها استعداد زیادی دارند، دارایی‌های کلیدی هستند که زنده خواهند ماند. چه از طریق معجزه ای شرکت فعلی بازگردد، یا به احتمال زیاد آنها از هم جدا شوند و توسط دیگران خریداری شوند، آن دارایی در نهایت برای کسی ارزش ایجاد می کند.

تذکرات ارجمند

Texas Instruments و ADI ورودی های آسانی برای لیست هستند، اما اغلب نادیده گرفته می شوند. هر دو شرکت مجموعه عظیمی از محصولات تولید می کنند که اکثر ما هرگز به آنها فکر نمی کنیم. با خرید Maxim توسط ADI، اکنون هیچ شرکت آنالوگ دیگری در مقیاس آنها وجود ندارد. شرکت‌های کوچک‌تر زیادی وجود دارند که موقعیت‌های خاصی را ایجاد می‌کنند که ممکن است به سال‌ها رشد سودآور مستقل ادامه دهند یا در نهایت به هدف یکی از این دو تبدیل شوند. در هر صورت، به نظر نمی رسد چیزی در افق باشد که این دو را جابجا کند.

یادداشت ویراستار:
نویسنده مهمان، جاناتان گلدبرگ، بنیانگذار D2D Advisory، یک شرکت مشاوره چند منظوره است. جاناتان استراتژی‌های رشد و اتحادهایی را برای شرکت‌هایی در صنعت موبایل، شبکه، بازی و نرم‌افزار ایجاد کرده است.

بن باجارین چندی پیش پست مشابهی در مورد پنج شرکت “مهم ترین” نیمه هادی ها نوشت. این موضوع باعث شد که ما تحلیل های مشابهی را در گذشته نوشته ایم. باجارین فهرست محکمی دارد و ما فکر می‌کردیم گنجاندن اپل از او هوشمندانه و مهم است. با این حال، ما یک برداشت متفاوت داریم.

به همین ترتیب، ما به بخش حافظه دست نزده ایم زیرا برای یک دهه نسبتاً پایدار بوده است. این ممکن است اکنون در حال تغییر باشد، زیرا سامسونگ ظاهراً آتش بس طولانی مدت در این بخش را شکسته و ظرفیت خود را در حال افزایش است در حالی که همتایانش به شدت کاهش می‌دهند، و وسترن دیجیتال در تلاش برای هضم خرید Sandisk است. همراه با کاهش ناگهانی شرکت های حافظه چین (به ویژه YMTC)، ممکن است به زودی شاهد تغییراتی در حافظه باشیم، اما امروز آن را فراتر از محدوده خود رها خواهیم کرد.

بخونید:  اپل پس از اشیاء متا، کلون اینستاگرام بدون تبلیغات را از اپ استور حذف می کند

شرکت دیگری که در لیست گم شده است، Broadcom است. آنها دفعه قبل در این کار بودند، اما اکنون باید بپرسیم که چقدر دیگر می خواهند در نیمه کار باشند. همانطور که بحث کردیم، در قلب آنها کمتر یک شرکت نیمه کاره هستند و بیشتر یک صندوق سرمایه گذاری خصوصی هستند که قبلاً روی نیمه تمام تمرکز می کردند اما اکنون روی نرم افزار متمرکز شده اند. ما تعجب نخواهیم کرد اگر در جایی پایین تر، آنها شروع به واگذاری دارایی های تراشه کنند. اهداف بسیار بیشتری در نرم افزار وجود دارد…

این فهرست تمرکز نسبتاً محدودی دارد – شرکت‌های طراحی تراشه‌های بی‌سابقه. اکوسیستم گسترده تر در حال حاضر به خوبی در جاهای دیگر پوشش داده شده است. اکنون تمام جهان متوجه شده اند که TSMC و ASML چقدر غیرقابل جایگزین شده اند، و بنابراین ما به فضای تجهیزات ساخت ویفر (WFE) نگاه نکرده ایم، که بعید به نظر می رسد به این زودی تغییر کند.

معیار باجارین برای قرار گرفتن در لیست با ما متفاوت است. او به شرکت هایی نگاه می کند که در حال رانندگی یا کنترل پلت فرم های محاسباتی هستند. در مقابل، فهرست ما بر اساس این است که کدام شرکت‌ها از ادغام مداوم صنعت جان سالم به در خواهند برد، که یکسان نیست. بنابراین ما اپل یا گوگل را در نظر نخواهیم گرفت، زیرا آنها مشمول شرایط صنعتی مشابهی نیستند، اما شایسته ذکر افتخار هستند.

اپل همچنان بهترین شرکت نیمه هادی روی کره زمین است، البته با نشانه هایی از زمین خوردن اخیر. به طور مشابه، گوگل نوآورترین شرکت نیمه هادی روی کره زمین را حذف می کند، که تلاش های آن برای گسترش مجموعه طراحان نیمه ها می تواند صنعت را به طور کامل در جایی پایین تر تغییر دهد. در نهایت، AWS آمازون یکی دیگر از رقبای این لیست است که بیش از هر کس دیگری برای آوردن CPUهای Arm به مرکز داده، با تغییر پویایی پلت فرم کل صنعت، تلاش کرده است.

بخونید:  Geekbench 6 دانلود | TechSpotمنبع

قبل از اینکه بقیه لیست را توضیح دهیم، یک کلمه کوتاه در مورد دو شرکتی که در لیست نیستند. اولین مورد مارول است. ما به مارول خیلی فکر می کنیم، آنها سال هاست که روی یک استراتژی محکم به خوبی اجرا می کنند، اما اکنون این سوال بسیار واضح وجود دارد که آنها می خواهند چه کاری انجام دهند؟ ما استدلال هایی را دیده ایم که آنها می توانند یا شکارچی یا طعمه در نیمه تحکیم باشند. آیا آنها مسیر خرید خود را ادامه می دهند یا خود را برای فروش بسته بندی می کنند؟ هیچ‌کدام از این گزینه‌ها عالی نیست، هدف‌های خوب زیادی باقی نمانده است، و همچنین خریدارهای با انگیزه زیادی وجود ندارند. اگر بخواهیم حدس بزنیم، حس ما این است که آنها کار بزرگی انجام داده‌اند و اکنون می‌خواهند خارج شوند، جایگزین کار سخت زیادی می‌طلبد.

تقریباً یک دهه بعد، بخش عمده ای از تثبیت صورت گرفته است و معاملات آشکاری برای انجام باقی مانده است. بنابراین ممکن است فکر کنید لیست ما باید تا حد زیادی بدون تغییر باشد، اما اینطور نیست، اما دلایل تغییرات مانند گذشته نیست.

در نهایت، ما باید به موضوع همه شرکت‌های غیرتراشه‌ای که تراشه‌های خود را طراحی می‌کنند، بپردازیم.

Nvidia سومین مورد از آخرین لیست ما است و اگر چیزی به نظر می رسد فقط ارتباط آنها را افزایش داده است. این نه تنها بر اساس تسلط آنها بر بازار هوش مصنوعی بلکه با برنامه های بسیار بلندپروازانه آنها برای گسترش دامنه دسترسی آنها به مرکز داده است.

بخونید:  راه حل سامسونگ برای قوانین انرژی سبز، کم نور کردن تلویزیون های 8K از جعبه است

لیست ما اینجاست:

  • دو قطبی آنالوگ تگزاس اینسترومنتز و ADI
  • کوالکام
  • Nvidia
  • یک شرکت چینی تراشه – TBD
  • خرابه های در حال دود شدن اینتل

جایگاه آنها در این لیست یک شرکت چینی تراشه “تا مشخص شود” است. ما نمی دانیم کدام یک، حتی ممکن است آنها هنوز تاسیس نشده باشند، اما ده سال بعد یک شرکت تراشه چینی در مقیاس جهانی و بسیار رقابتی وجود خواهد داشت که همه باید به آن توجه کنند. البته، ژئوپلیتیک می‌تواند آچاری را در این بینش پرتاب کند، اما در غیاب تشدید شدید بیشتر، ما فکر می‌کنیم به احتمال زیاد حداقل یکی از هزاران شرکت بی‌سابقه در چین امروز از دستکش به عنوان یک بازیگر جهانی جان سالم به در می‌برد.

برداشت سردبیر: این صنعت در هشت سالی که اولین تحلیل خود را در مورد پنج شرکت برتر تولید تراشه نوشتیم، بسیار تغییر کرده است. ما پیش‌بینی می‌کردیم نیمه‌های نیمه‌ها دیگر یک صنعت در حال رشد نیستند و تنها راه شرکت‌ها برای ادامه رشد، کسب سهم بازار (سخت) یا خرید شرکت‌های دیگر است. این امر به ویژه در نیمه هادی ها صادق است زیرا اکثر این شرکت ها تولید خود را به ریخته گری هایی مانند TSMC و GlobalFoundries برون سپاری می کنند.

در یک مقطع، نگرانی‌های جدی وجود داشت که کوالکام ممکن است این مدت طولانی‌تر نباشد. اما آنها اکنون از یک تسخیر خصمانه جان سالم به در برده اند و یک استراتژی هوشمندانه جدید را آغاز کرده اند که احتمالاً به این معنی است که آنها برای سال های زیادی بازیگر اصلی خواهند بود. احتمالاً باید مدیاتک را نیز به این لیست اضافه کنیم، به نظر می‌رسد که آنها در موقعیت محکمی قرار دارند، اما قبلاً قوانین لیست را با دو شرکت آنالوگ گسترش دادیم و مدیاتک تحت مجموعه‌ای از شرایط شرکتی و ژئوپلیتیکی بسیار متفاوت عمل می‌کند.