نقشه راه انویدیا کارت های GeForce RTX 5000 را برای عرضه در سال 2025 نشان می دهد

آندریاس شیلینگ، ویرایشگر HardwareLuxx، نقشه راهی را به اشتراک گذاشت که توسط انویدیا در طی ارائه‌ای در مورد پردازنده‌های گرافیکی H100 آن فاش شد. محصولات آینده این شرکت و تاریخ عرضه آنها را نشان می دهد.

انویدیا همچنان کارت‌های RTX 4000 مانند RTX 4060 و 4060 Ti را عرضه می‌کند و می‌توانیم شاهد عرضه کارت‌های پایین‌تر و بالاتر در این محدوده باشیم، مانند RTX 4090 Ti.

شایعه شده است که کارت های نسل بعدی GeForce نسبت به سری RTX 4000 بهبود عملکردی عظیمی را ارائه خواهند کرد. صحبت هایی در مورد بهبود 2 برابری وجود دارد، که به نظر می رسد با توجه به اینکه لاولیس در زمان ورود آنها سه ساله خواهد شد، به احتمال زیاد. تعجب نکنید اگر ردیابی پرتو یک تمرکز بزرگ باشد و امیدواریم انویدیا با دادن VRAM بیشتر به کارت ها درس های نسل فعلی را فرا گرفته باشد.

منبع

انویدیا نام رسمی جانشین لاولیس را فاش نکرد. بسیاری از مردم ادعا می کنند که بلک ول خواهد بود، اما این می تواند جانشین هاپر باشد.

گزارش‌های قبلی ادعا می‌کردند که معماری Hopper Next، که نقشه راه نشان می‌دهد سال آینده خواهد آمد، می‌تواند هم در کارت‌های سازمانی و هم در کارت‌های بازی استفاده شود. اما آمدن Ada Lovelace-Next در سال بعد این ادعاها را از بین می برد.

NVIDIA یک نقشه راه منتشر کرد که نشان می دهد در سال های آینده چه انتظاراتی برای DPU، CPU، GPU و Superchip وجود دارد. Hopper Next با نام مستعار Blackwell به نظر می‌رسد یک اعلامیه H1 2024 باشد در حالی که Grace Next و Ada Lovelace Next در سال 2025 منتشر خواهند شد.https://t.co/0KvSu8IHSp pic.twitter.com/2USteMBBQi

بخونید:  هواپیمای بدون سرنشین خورشیدی ایرباس ساعاتی قبل از شکستن رکورد استقامت پرواز سقوط کرد

– آندریاس شیلینگ ðºð¦ (@aschilling) 27 ژوئن 2023

عامل مهم دیگر این است که انویدیا زمانی که از هوش مصنوعی درآمد زیادی کسب می کند، نیازی به تولید خط تولید جدید ندارد. این شرکت پیش بینی کرده است که در سه ماهه آینده 11 میلیارد دلار درآمد خواهد داشت که یک رشد سال به سال حدود 80 درصد است که همه اینها به لطف تقاضای گسترده برای پردازنده هایی مانند H100 GPU است. ورود هاپر نکست در سال 2024 بدون شک به نتایج نهایی آن کمک می کند.

آینده نگر: اخیراً شاهد چند شایعه بودیم که ادعا می‌کردند جانشین انویدیا برای سری RTX 4000 که انتظار می‌رود RTX 5000 نامیده می‌شود، سال آینده وارد بازار شود. اما به نظر می رسد طبق آخرین نقشه راه تیم گرین، کارت های نسل بعدی تا سال 2025 همراه ما نخواهند بود.

به تعویق انداختن عرضه سری RTX 5000 تا یک سال احتمالاً از دیدگاه انویدیا منطقی است. لاولیس به‌خاطر قیمت‌های بالایش به‌ویژه در این دوران سخت اقتصادی مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. انویدیا ممکن است امیدوار باشد که اقتصاد تا سال 2025 بهبود یابد و یک کارت گرافیک گران قیمت را کمتر لوکس کند که کمتر کسی می تواند خرید آن را توجیه کند.