نمایشگر سیستم اطلاعات سرگرمی GM که از اکسیداسیون فوتوکاتالیستی برای خود تمیز کردن استفاده می کند

ببینید منظورم چیست؟ من نمی توانم آن را تحمل کنم.

جنرال موتورز گفت: «در یک ویژگی دیگر، فوتوکاتالیست شامل اکسید یک فلز اول است و اکسید با فلز دومی که متفاوت از فلز اول در اکسید است، دوپ شده است.

اعتبار تصویر: اتوبلاگ اروگوئهمنبع

اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده حق اختراعی را برای جنرال موتورز برای صفحه نمایش اطلاعات سرگرمی خود تمیز شونده با تکنولوژی بالا اعطا کرد. این برنامه یک سیستم تمیزکننده “فتوکاتالیستی” را توصیف می کند که از نور ماوراء بنفش برای حذف اثر انگشت، لکه، روغن و سایر مواد آلی در طول شب استفاده می کند.

اولین چیزی که هنگام سوار شدن به وسیله نقلیه خود می بینم این است که کنسول چقدر کثیف است. فورا دستم را در جعبه دستکش می‌برم، چند دستمال دستمال مرطوب Windex را بیرون می‌آورم و قبل از استارت زدن ماشین، دست به کار می‌شوم. این مزاحمت در زمان دکمه ها و دستگیره ها حتی یک مسئله جزئی نبود. اکنون این یک کار روزانه است زیرا بدون لمس صفحه نمایش اطلاعات سرگرمی نمی توانید کاری انجام دهید. همه چیز را کنترل می کند.

این پتنت به خطرات سلامتی مانند سرطان پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش اشاره نمی کند. احتمالاً، آرایه‌های پیکسلی نور ماوراء بنفش زیادی را تولید نمی‌کنند، شاید حتی کمتر از آن چیزی که در پیاده‌روی در بیرون یا فقط رانندگی در ساعات روشنایی روز دریافت می‌کنید. اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که سیستم هرگز از مرحله مفهومی خارج شود، جنرال موتورز احتمالاً باید از بسیاری از حلقه‌های نظارتی، از جمله آزمایش‌های گسترده عبور کند تا مطمئن شود که استفاده از آن قبل از تولید انبوه ایمن است.

بخونید:  دانلود AMD Adrenalin 2023 Graphics Driver 23.4.1

همانطور که پلانکت استدلال می کند، داشتن دکمه ها و دستگیره های قدیمی به جای صفحه نمایش لمسی مزایای زیادی دارد و همه آنها نکات بسیار معتبر و مهمی هستند، به ویژه موارد مربوط به ایمنی. با این حال، یکی از جنبه های بسیار آزاردهنده سیستم اطلاعات و سرگرمی خودرو برای افراد وسواسی مانند من، اثر انگشت و لک است.

با آرایه های پیکسلی اصلاح شده در نمایشگر شروع می شود. علاوه بر LED های معمولی قرمز، سبز و آبی، صفحه نمایش GMs چهارمین پیکسل فرابنفش را اضافه می کند. سپس سطح صفحه نمایش با یک پوشش فوتوکاتالیستی که توسط نور ماوراء بنفش ایجاد می شود، درمان می شود. حق اختراع در مورد نوع کاتالیزوری که استفاده می کند مبهم بود.

کاتالیزور اولیه ممکن است دی اکسید تیتانیوم باشد که برای تصفیه پنل های خورشیدی خود تمیز شونده در ترکیب با اکسید فلزی دیگر استفاده می شود. دی اکسید تیتانیوم آبگریز است (آب را دفع می کند)، اما وقتی در معرض نور ماوراء بنفش قرار می گیرد، فوق آب دوست می شود (آب را جذب می کند). در حالت بعدی، صفحه بخار از هوا خارج می شود و یک پوشش میکرو نازک از آب روی صفحه ایجاد می کند که سپس اکسید می شود.

نیو اطلس خاطرنشان می کند: “آب شروع به اکسیداسیون می کند تا به صورت الکتروشیمیایی مولکول های رادیکال آزاد تولید کند که به دیواره های سلولی، سیتوپلاسم و DNA باکتری ها، قارچ ها و سایر موجودات بیولوژیکی حمله می کنند.” “به طور موثر، بیشتر مواد آلی روی سطح را از بین می برد و باقی مانده های روغن و سایر زباله ها را نیز تجزیه می کند. بنابراین به آرامی صفحه نمایش را تمیز و استریل می کند.”

بخونید:  اسپیس ایکس برای ساخت اسباب‌بازی‌ها و وسایل کلکسیونی با ماتل قرارداد چند ساله امضا کرد

از نظر تئوری، صفحه نمایش ممکن است نور UV کافی را در طول روز دریافت کند، اما از آنجایی که اکثر مردم در این زمان از وسایل نقلیه خود استفاده می کنند و در نتیجه از صفحه نمایش لمسی استفاده می کنند، نتیجه معکوس می شود. بنابراین سیستم را می توان به صورت دستی راه اندازی کرد یا در زمانی که ماشین در یک گاراژ یا یک راهرو پارک شده است، روی یک تایمر تنظیم کرد.

سخت تر شدن برای رفتن به مدرسه قدیمی: علیرغم بیزاری دوستم لوک پلانکت از سیستم های اطلاعات سرگرمی، لوازم جانبی خودرویی که زمانی لوکس و استاندارد شده بود، همه جا حاضر شده است. تنها راه برای تهیه یک وسیله نقلیه جدید بدون صفحه نمایش بزرگ در وسط داشبورد، سفارش ویژه آن است.

فکر می‌کردم فردی دور از ذهن هستم – یک آدم بدجنسی وسواسی که در رنجش وسواسی او از لکه‌های داشبورد منحصر به فرد بود، اما ظاهراً من تنها نیستم. به نظر می رسد دیگران هستند، و به اندازه کافی برای جنرال موتورز برای اقدام.