نگاهی به نمونه اولیه سخت افزار و نرم افزاری که اینتل برای تایید CPU استفاده می کند

راه حل خنک کننده هوا در CPU نیز قوی تر از چیزی است که معمولاً در یک لپ تاپ پیدا می کنید (اما هنوز در مقایسه با یک خنک کننده رومیزی پیشرفته هیچ چیز فوق العاده چشمگیری نیست)، بنابراین این را در نظر داشته باشید. با این حال، der8auer گفت که این بالاترین فرکانس است که او برای یک تراشه موبایل از آن آگاه است.

با استفاده از یک ابزار داخلی اینتل به نام ROC (مخفف اورکلاک در زمان واقعی) همراه با سخت افزار نمونه اولیه، der8auer توانست 13900HK را قبل از قفل شدن به راحتی به 6.0 گیگاهرتز برساند. این برای یک تراشه موبایل بسیار چشمگیر است، اگرچه او دوباره از سخت افزار و نرم افزار نمونه اولیه استفاده می کرد.

der8auer ROC را یک نسخه باریک از Extreme Tuning Utility (XTU) اینتل توصیف کرد که بسیار بصری، نازک و تمیز است. ROC برای عموم در دسترس نیست و متأسفانه der8auer گفت مطمئن نیست که آیا هرگز تغییر خواهد کرد.

همچنین جالب است که اینتل از تراشه های BGA به جای پردازنده های LGA برای تست اعتبار سنجی استفاده می کند.

چند ماه پیش، der8auer برای رسیدن به فرکانس 5.6 گیگاهرتز روی یک CPU نوت بوک با یخ خشک تلاش کرد.

همانطور که خواهید دید، پلتفرم های اعتبارسنجی مرجع ارائه شده در این ویدئو مسلماً جالب تر از خود اورکلاک هستند. اولین برد سفارشی که به ما نشان داده می‌شود مملو از ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که در مادربردهای مصرف‌کننده یافت نمی‌شود، از جمله یک چیپست قابل تعویض که می‌توان بدون نیاز به فلش کردن بایوس، یک DIMM برای هر پیکربندی حافظه کانال، و دسترسی بی‌سابقه به CPU جایگزین کرد.

der8auer گفت که علاوه بر این ویدیو، او قبلاً دو بخش دیگر را فیلمبرداری کرده است و قصد دارد حداقل یک قسمت دیگر را نیز انجام دهد. اگر به اتفاقات سخت افزاری علاقه دارید، از سرمایه گذاری 17 دقیقه ای پشیمان نخواهید شد.منبع

چه اتفاقی افتاده؟ der8auer، علاقه‌مند به اورکلاکینگ اخیراً به آزمایشگاه OC اینتل در پورتلند، اورگان سفر کرده است. در طول بازدید، به او اجازه داده شد تا ببیند تا چه اندازه می‌تواند CPU موبایل Core i9-13900HK جدید چیپزیلا را پیش ببرد. نتایج چشمگیر هستند و برای رسیدن به آن کار زیادی لازم نیست، اگرچه چند پاورقی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.