نیروی دریایی آمریکا پس از شکست در دعوای دزدی دریایی به شرکت آلمانی 154400 دلار پرداخت می کند


به طور خلاصه: به گفته دادگاه دعاوی فدرال، نیروی دریایی ایالات متحده یک دزد دریایی است. اما این دزدی دریایی به سبک ریش سیاه نیست. شعبه نظامی در یک پرونده قضایی به دلیل نقض حق نسخه برداری نرم افزار شکست خورده است و باید 154400 دلار به توسعه دهنده بپردازد. اما این همه خبر بد برای نیروی دریایی نیست: شرکتی که شکایت را مطرح کرده بود در ابتدا 600 میلیون دلار می خواست.

شرکت آلمانی Bitmanagement Software در سال 2016 یک شکایت فدرال علیه نیروی دریایی به راه انداخت. این شکایت ادعا می کرد که نیروی دریایی با مجوز نرم افزار واقعیت مجازی سه بعدی BS Contact Geo به صورت آزمایشی و محدود در سال های 2011 و 2012 موافقت کرده است. محاکمه شامل نصب برنامه در 38 بود. رایانه هایی برای آزمایش و ادغام در سیستم های نیروی دریایی.

نیروی دریایی به قدری تحت تأثیر نرم افزار قرار گرفت که ظاهراً توسعه دهنده را به این باور رساند که قصد دارد مجوزهای اضافی را برای استقرار در مقیاس بزرگ در سال 2013 خریداری کند. مذاکرات بین سال های 2013 و 2015 انجام شد و در طی آن Bitmanagement نرم افزار محافظت از کپی را در BS غیرفعال کرد. به درخواست نیروی دریایی با جئو تماس بگیرید.

Bitmanagement می گوید که با وجود پرداخت تنها برای 38 مجوز، نیروی دریایی BS Contact Geo را بر روی حداقل 558466 دستگاه نصب کرده است. نرم افزار Flexwrap که تعداد تکرارها را ردیابی می کرد در سال 2014 غیرفعال شد، بنابراین تعداد واقعی تکرارها می توانست حتی بیشتر باشد.

از آنجایی که هزینه‌های مجوز برای هر نرم‌افزار در آن زمان حدود 1067 دلار هزینه داشت، Bitmanagement احساس کرد که 596 میلیون دلار برای استفاده از نرم‌افزار خود بدهکار است که منجر به شکایت علیه دولت شد. پاسخ نیروی دریایی یک پرونده جداگانه دادگاه بود که ادعا می کرد مجوزهای خریداری شده اجازه می دهد تا نسخه های اضافی بدون پرداخت هزینه اضافی تهیه شود. بر اساس این دادخواست، نیروی دریایی نرم افزار BS Contact Geo را از تمام رایانه های خود حذف نصب کرد و پس از طرح دعوی، «متعاقباً نرم افزار را برای اهداف موجودی مجدداً روی 34 صندلی نصب کرد».

رجیستر می نویسد که پرونده اصلی Bitmanagement در سپتامبر 2019 کنار گذاشته شد، اما در فوریه 2021 توسط مرکز فدرال احیا شد. نیروی دریایی مسئول نقض حق چاپ شناخته شد زیرا هرگز از یک برنامه مدیریت مجوز Flexera برای نظارت بر کاربران همزمان و تصمیم گیری تعداد کاربران استفاده نکرد. مجوزهای اضافی مورد نیاز است، همانطور که در شرایط مجوز تصریح شده است.

نکته مهم، دیوید کندی، یک حسابدار رسمی (CPA) برای پرایس واترهاوس کوپرز، تعیین کرد که قیمت هر مجوز 200 دلار است، نه 1067 دلار. به این ترتیب، قاضی 154400 دلار به Bitmanagement اهدا کرد. نیروی دریایی همچنین باید «غرامت تاخیری» را در تاریخ نامشخصی بپردازد.منبع