هدست‌های Meta Quest 2 از طریق وصله 7 درصدی قدرت GPU را افزایش می‌دهند

توسعه دهندگان برای استفاده از این افزایش نیازی به به روز رسانی نرم افزار خود ندارند. دستگاه متا به طور خودکار تعیین می کند که آیا برنامه های فشرده مانند بازی های گرافیکی با کیفیت بالا از اورکلاک سود می برند یا خیر.

چرا مهم است: متا به دلیل طراحی هدست واقعیت مجازی Quest 2 به عنوان یک دستگاه مستقل انتقاداتی را دریافت کرده است. ارائه یکنواخت VR به کیفیت تصویر و نرخ فریم بالا نیاز دارد و تصمیم متا میزان اسب بخار موجود در Quest 2 را برای هر دو به شدت محدود می کند. با درک این موضوع، این شرکت در تلاش است تا حداکثر عملکرد ممکن را از دستگاه محبوب فشار دهد.

متا اعلام کرده است که یک پچ برای افزایش اندکی فرکانس پردازنده گرافیکی Quest 2 منتشر می کند. به‌روزرسانی باید فضای کمی بیشتر برای کیفیت تصویر و نرخ فریم به برنامه‌ها بدهد.

این به روز رسانی که اکنون در حال انتشار است، به هدست اجازه می دهد فرکانس GPU خود را از 490 به 525 مگاهرتز افزایش دهد. متا تخمین می زند که upclock به Quest 2 هفت درصد قدرت محاسباتی GPU اضافی می دهد.

این وصله همچنین به طور یکپارچه با foveation پویا ادغام می شود، ویژگی که کیفیت تصویر را برای مهم ترین پیکسل های نمایشگر حفظ می کند. Quest 2 به جای تکیه بر foveation برای حفظ کیفیت تصویر زمانی که منابع محدود می شوند، اکنون فرکانس ساعت GPU را ابتدا افزایش می دهد.

تقویت پردازنده گرافیکی ممکن است کوچک به نظر برسد، اما Quest 2 به تمام اسب بخاری که می تواند داشته باشد نیاز دارد. با قیمت 400 دلار، مقرون به صرفه تر از رقبای HTC و Valve است و به رایانه شخصی نیاز ندارد، اما ماهیت مستقل Quest 2 آن را به قدرت پردازشی شبیه گوشی هوشمند محدود می کند. به‌روزرسانی باید به کاربرانی که Quest 2 را از طریق Oculus Link به رایانه شخصی متصل نمی‌کنند، کمک کند.

بخونید:  نقض مک‌گراو هیل 22 ترابایت اطلاعات حساس دانش‌آموزی را فاش کرد

متا اخیرا Quest Pro را برای کاربران سطح بالا و سازمانی راه اندازی کرده است. این بسیار قدرتمندتر از Quest 2 است اما قیمت آن 1500 دلار است. HTC در حال آماده شدن برای رونمایی از یک رقیب در CES 2023 در ماه ژانویه است. در همین حال، در منطقه زیر 1000 دلار، سونی PlayStation VR 2 را در 22 فوریه عرضه خواهد کرد و اطلاعات فاش شده حاکی از آن است که متا قصد دارد Quest 3 را در سال آینده با همان قیمت عرضه کند.منبع

فعال کردن اورکلاک در حال حاضر به بازیکنان نیاز دارد که یک برنامه را راه اندازی کنند، هدست را حذف کنند و سپس آن را دوباره روی آن قرار دهند. با این حال، نسخه 49 نرم افزار به برنامه ها اجازه می دهد به محض راه اندازی از اسب بخار اضافی استفاده کنند. متا نگفته است که این به روز رسانی چه زمانی می رسد، اما نسخه های نرم افزار جدید معمولاً ماهانه ارائه می شوند، بنابراین نسخه 49 ممکن است در ژانویه منتشر شود.