هسته داخلی زمین ممکن است چرخش خود را معکوس کند

محققان گفتند که هسته داخلی پس از توقف شروع به معکوس کردن چرخش خود کرد و این روند تقریبا هر 35 سال یکبار تکرار می شود. واژگونی آخرین بار در اوایل دهه 1970 رخ داد. بعدی می تواند در اواسط دهه 2040 باشد.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که هسته داخلی زمین اخیراً از چرخش متوقف شده و در حال تغییر جهت خود است. چرخش در حال تغییر ممکن است پشت نوسانات جزئی در طول یک روز از سال به سال باشد.

با این حال، او همچنین در صحت همه نظریه های ارائه شده تردید دارد. داده های لرزه ای تنها اطلاعات محدودی در مورد آنچه در داخل زمین اتفاق می افتد ارائه می دهد. تئوری های دیگر فرض می کنند که هسته داخلی ممکن است هسته دیگری در درون خود داشته باشد. بنابراین دانشمندان هنوز در مورد آنچه در درون زمین اتفاق می افتد به اجماع نرسیده اند.منبع

این مطالعه شامل اندازه گیری امواج لرزه ای بود که در زمین حرکت می کنند. قدمت این امواج به سال 1964 برمی گردد و از زلزله و انفجارهای هسته ای سرچشمه می گیرد. امواجی که تغییرات زمانی قابل توجهی را در اوایل دهه 1990 نشان می‌دهند، تغییرات نسبتاً کمی را در طول دهه گذشته نشان می‌دهند، که احتمالاً نشان می‌دهد که چرخش هسته متوقف شده است. محققان داده های مشابهی را از اوایل دهه 1970 پیدا کردند و داده ها با تغییرات در طول یک روز مرتبط است.

چرا مهم است: اسرار زیادی در مورد هسته زمین وجود دارد. یکی شامل نوسانات لرزه ای در چند دهه گذشته است. برخی از دانشمندان فکر می کنند که آنها شواهدی از تغییرات در چرخش هسته داخلی هستند، اما برخی دیگر در مورد زمان بندی آنها اختلاف نظر دارند. تأثیرات روی سطح برای ما احتمالاً حداقل بوده است.

بخونید:  این نمایشگر 32 اینچی جوهر الکترونیکی روزنامه مورد علاقه شما را با قیمتی روی دیوار قرار می دهد

جان ویدیل، زلزله شناس دانشگاه کالیفرنیای جنوبی با این نظر مخالف است. او فکر می کند که هسته داخلی هر شش سال یک بار بر اساس داده های انفجارهای هسته ای از اواخر دهه 1960 تا اوایل دهه 1970 نوسان می کند. سایر ژئوفیزیکدانان نظریه های متعددی دارند، اما ویدال معتقد نیست که هیچ مدلی به اندازه کافی همه داده ها را توضیح دهد.

یک نظریه ادعا می کند که هسته داخلی به طور قابل توجهی بین سال های 2001 و 2013 حرکت کرده است اما از آن زمان تاکنون حرکت نکرده است. هرویه تکالچیچ، ژئوفیزیکدان دانشگاه ملی استرالیا، در تحقیقات خود ادعا کرد که هسته به جای اینکه هر 35 سال در یک جهت تغییر کند، هر 20 تا 30 سال یک بار به عقب و جلو می رود.

در شماره ژانویه 2023 مجله علمی Nature Geoscience، محققان Xiaodong Song و Yi Yang از دانشگاه پکن چین ادعا کردند که چرخش هسته داخلی سیاره نسبت به لایه های دیگر در حدود سال 2009 متوقف شد. درونی ترین لایه زمین بعداً، حدود 3100 مایل زیر پای ما، باعث شد از آهن داغ و تقریباً به اندازه پلوتون، می تواند مستقل از گوشته و پوسته بچرخد زیرا یک هسته بیرونی مایع آن را احاطه کرده است.