هسته لینوکس 5.19.12 می تواند به LCD لپ تاپ اینتل آسیب برساند


PSA: کاربرانی که لینوکس را روی لپ‌تاپ‌هایی با پردازنده‌های اینتل اجرا می‌کنند، باید از Linux Kernel 5.19.12 اجتناب کنند، زیرا ممکن است از نظر فیزیکی به نمایشگر آسیب برساند. خوشبختانه، هسته 5.19.13 قبلاً این مشکل را برطرف کرده است. نسخه های 6.0 و 6.1 نیز با تغییرات قابل توجه زیادی شروع به عرضه کرده اند.

گزارش‌های اخیر از کاربران لپ‌تاپ اینتل که Linux Kernel 5.19.12 را اجرا می‌کنند، “فلش سفید” را بر روی صفحه نمایش آنها توصیف می‌کنند. یک مهندس لینوکس متوجه شد که این مشکل می تواند LCD را خراب کند و از کاربران می خواهد که فوراً به تکرار قبلی برگردند. این نقص مهم توسعه دهندگان را بر آن داشت تا یک به روز رسانی سریع را منتشر کنند.

به نظر می رسد این مشکل از یک درایور گرافیکی معیوب اینتل نشات می گیرد که مهندس هسته لینوکس Ville Syrjäl آن را به عنوان تاخیر بد توالی قدرت پانل توصیف می کند. Greg Kroah-Hartman، توسعه‌دهنده‌ای که نسخه 5.19.13 را منتشر کرد، گفت که کاربران فقط در صورت مواجه شدن با این مشکل باید به هسته جدید ارتقا دهند.

به گفته Tom’s Hardware، این مشکل هر لپ تاپ مبتنی بر اینتل را که مستقیماً صفحه نمایش یکپارچه را به گرافیک یکپارچه متصل می کند، تحت تأثیر قرار می دهد. همه لپ‌تاپ‌های Nvidia Optimus و احتمالاً برخی از نوت‌بوک‌های ترکیبی Intel-Radeon ممکن است با این مشکل مواجه شوند، زیرا همیشه به iGPU اجازه می‌دهند صفحه نمایش را کنترل کند، حتی زمانی که GPU اختصاصی در حال ارائه گرافیک است. اگر بتوانید حالت Optimus را غیرفعال کنید، ممکن است لپ تاپ شما ایمن باشد.

بخونید:  آیفون‌های اپل نیمی از کل گوشی‌های هوشمند پریمیوم فروخته شده در چین را تشکیل می‌دهند

اکثر کاربران لینوکس احتمالا باید منتظر بمانند تا هسته 5.19.13 برای توزیع خاص آنها در دسترس باشد. مهندسانی که مشکل LCD را بررسی می‌کنند، نگفتند که آیا هسته‌های جدید منتشر شده 6.0 و 6.1 نیز راه‌حل‌هایی برای این مشکل دارند یا خیر.

Linux Kernel 6.0 که این هفته برای اکثر توزیع‌های بزرگ منتشر شد، از جدیدترین معماری‌های سخت‌افزاری از جمله Raptor Lake، Meteor Lake، Arc Alchemist و RDNA 3 پشتیبانی می‌کند. همچنین با ارائه پشتیبانی از Arm- شروعی برای ورود سیستم عامل به Arm است. لپ تاپ های کوالکام اسنپدراگون. علاوه بر این، هسته جدید راه‌حلی قدیمی 20 ساله را برطرف می‌کند که سرعت پردازنده‌های اخیر AMD را کند می‌کند.

Kernel 6.1 یک حفره امنیتی مهم بلوتوث را می بندد و اولین گام ها را برای پشتیبانی از زبان برنامه نویسی Rust که گوگل برای توسعه اندروید از آن استفاده می کند، انجام می دهد. یک درایور جدید تشخیص و تصحیح خطا (EDAC) است که به سیستم‌های اینتل امکان می‌دهد خطاهای سخت‌افزاری را سریع‌تر رمزگشایی کنند، اگرچه مشخص نیست که آیا این شامل مشکل LCD نیز می‌شود یا خیر. رمزگشای خطای درایور جدید EDAC سریعتر از رمزگشای سفت‌افزار سنتی است، اما همچنان می‌تواند در صورت نیاز به آن بازگردد.منبع