هشت “اینفلوئنسر” به کلاهبرداری از اوراق بهادار در کلاهبرداری 114 میلیون دلاری متهم شدند


به طور خلاصه: مقامات هشت مرد را دستگیر کردند که گفته می شود در یک کلاهبرداری “عظیم” با پمپ و تخلیه دست داشتند. مظنونان متهم به افزایش مصنوعی قیمت سهام با استفاده از نفوذ خود در توییتر و دیسکورد برای ترغیب دنبال کنندگان به خرید سهام در مشاغل خاص قبل از فروش سهام خود برای سود هنگفت هستند.

به گفته وزارت دادگستری و کمیسیون بورس و اوراق بهادار، بین ژانویه 2020 و آوریل 2022، گروهی متشکل از هشت تأثیرگذار رسانه های اجتماعی برای هدف قرار دادن شرکت هایی که هزاران دلار سهام خریداری می کردند، توطئه کردند. آنها سپس این خریدها را به عنوان بلیط های داغ در حساب های رسانه های اجتماعی خود تبلیغ کردند.

در کیفرخواست آمده است که کلاهبرداران سهام در مجموع حدود 1.5 میلیون دنبال کننده توییتر داشتند. آنها همچنین از سرور Discord “Atlas Trading” برای انتشار توصیه های جعلی سهام استفاده کردند.” این حیله حتی تا آنجا پیش رفت که در پادکست معاملاتی “Pennies: Going in Raw” که توسط متهمان توطئه کننده دانیل میزبانی می شد به عنوان کارشناسان وال استریت ظاهر شدند. نایت و میچل هنسی

هنگامی که خدمه از دنبال کنندگان خود خواستند تا سهام کافی برای افزایش قیمت سهام را خریداری کنند، سهام خود را رها کردند در حالی که به مخاطبان خود گفتند که 24 ساعت یا بیشتر روی آنها “نشسته اند”.

حداقل یکی از شیسترها آنقدر مغرور بود که اعتراف کرد کاری که این گروه انجام می‌دهند شبیه سرقت است. در طی یک گفتگوی Discord، نایت و همکار تام کوپرمن در مورد هدف قرار دادن ارتباطات GTT بحث کردند. گروهی که نامش فاش نشده بود اشاره کرد که می‌خواهد خرید را «به روشی درست» انجام دهد (با افزایش‌های کوچک برای جلب توجه) زیرا می‌ترسید گرفتار شود.

“راه درست دعوا کردن؟” نایت پاسخ داد. “ما داریم از احمق های جعلی پول آنها را غارت می کنیم.”

علاوه بر نایت، هنسی و کوپرمن، دادگاه منطقه فدرال ناحیه جنوبی تگزاس نام و شناسه کاربری پنج شخصیت کوچک دیگر رسانه های اجتماعی را که متهم به اتهامات هستند، از جمله ادوارد کنستانتینسکو، پری “پی جی” ماتلوک، جان ریبارچیک، گری فهرست کرده است. دیل و استفان هرواتین.

این گروه فکر می‌کردند که مکالمات Discord آنها خصوصی است، اما بازرسان یا رونوشت‌ها را بازیابی کردند یا بحث‌ها را ضبط کردند. کیفرخواست تازه بدون مهر و موم شامل قطعاتی از اظهارات توهین آمیز بود که مظنونان را در فعالیت های آگاهانه کلاهبرداری دخیل می کرد.

“مانند آنچه که [Rybarczyk] کوپرمن در دیسکورد گفت: «این کار این است که به آن هشدار می‌دهد، و بعد، مثلاً، پنج دقیقه بعد، همه عوامل کوچکش شروع می‌کنند، مثل بازتوییت کردن آن، و گفتن «با او اضافه شد»، بنابراین، مانند این، تبلیغات تبلیغاتی را دوباره ایجاد می‌کند.» توضیح اینکه خرید GTT چگونه کار می کند. “این اتفاق هر بار می افتد. آنها این مشکل را تا حد علم دارند. عالیه.”

در دو سالی که طرح آنها ادامه داشت، دادستان ها می گویند که تیم مجموعاً بیش از 114 میلیون دلار در افزایش اندک سود برده است. به عنوان مثال، ریبارچیک، دل، کوپرمن و نایت بیش از 300000 سهم در GTT Communications را به قیمت 1.76 دلار برای هر سهم خریداری کردند. پس از گمراه کردن پیروان مبنی بر اینکه شرکت در آستانه یک چیز بزرگ است، خدمه سهام خود را به قیمت 1.99 دلار به ازای هر سهم رها کردند و بیش از 50000 دلار به دست آوردند.

هر هشت مرد با 11 فقره کلاهبرداری اوراق بهادار و یکی از اتهامات مربوط به توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری اوراق بهادار روبرو هستند. وزارت دادگستری همچنین کنستانتینسکو را با یک جرم دیگر شامل تراکنش های پولی غیرقانونی سیلی زد. اتهامات جنایی برای هر مورد حداکثر 25 سال حبس دارد. معاملات غیرقانونی کنستانتینسکو می تواند 10 سال بیشتر برای او بخرد.

و این فقط کیفرخواست های جنایی است. این گروه همچنین با گرمای کمیسیون بورس و اوراق بهادار مواجه است که می تواند تمام سودها و دارایی های غیرقانونی آنها را بگیرد. همچنین می تواند جریمه های مالی بیشتری را نیز برای آنها جریمه کند.منبع