هلند می گوید که در محدود کردن صادرات ابزار ساخت تراشه به چین به ایالات متحده خواهد پیوست


چه اتفاقی افتاده؟ دولت هلند چند هفته پس از دستیابی به توافق با ایالات متحده برای اعمال محدودیت ها علیه این کشور، کنترل صادرات ماشین آلات تولید تراشه به چین را اعلام کرد. قوانین جدید بر اساس محدودیت های فعلی است که مانع از صادرات پیشرفته ترین محصولات به کشور آسیایی می شود.

در پایان ژانویه، گزارش شد که ایالات متحده مذاکرات دو ساله با هلند و ژاپن را برای پیوستن به ایالات متحده در اعمال محدودیت بر صادرات ابزارهای تولید تراشه به چین به پایان رسانده است. ایالات متحده می گوید که این امر مانع از توسعه رقیب جهانی خود برای ساخت نیمه هادی ها برای کاربردهای نظامی از جمله ابررایانه ها، مدل سازی سلاح های هسته ای و سلاح های مافوق صوت می شود.

هلند، خانه غول تولید تراشه ASML، اولین کشوری از این دو کشور است که قوانین صادرات جدید خود را اعلام رسمی می کند. شرکت‌های هلندی از فروش پیشرفته‌ترین تجهیزات لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) خود که حدود 164 میلیون دلار در هر واحد قیمت دارد، به مشتریان چینی منع شده‌اند، زیرا به دلیل فشار ایالات متحده نمی‌توانند مجوز صادرات از دولت هلند دریافت کنند. گام بعدی محدود کردن صادرات ابزارهای قدیمی لیتوگرافی فرابنفش عمیق (DUV) خواهد بود.

لیزج شراین ماخر، وزیر تجارت خارجی در نامه ای به قانونگذاران هلندی نوشت: با توجه به تحولات تکنولوژیکی و زمینه ژئوپلیتیکی، دولت به این نتیجه رسیده است که امنیت (بین) ملی لازم است کنترل های صادراتی موجود در تجهیزات تولیدی خاص برای نیمه هادی ها را گسترش دهد. . نه چین و نه ASML در این نامه نامی برده نشده است.

ASML بیانیه ای را در مورد محدودیت های صادراتی آتی منتشر کرد که قبل از تابستان معرفی می شود. می نویسد که این شرکت باید برای محموله های پیشرفته ترین سیستم های غوطه وری DUV درخواست مجوز صادرات کند. انتظار نمی‌رود که این اقدامات بر چشم‌انداز مالی آن برای سال 2023 یا سناریوهای بلندمدت تأثیری داشته باشد.

ASML اشاره می‌کند که کنترل‌ها برای همه ابزارهای لیتوگرافی غوطه‌وری اعمال نمی‌شوند، بلکه فقط آن‌هایی که به‌عنوان «پیشرفته‌ترین» طبقه‌بندی می‌شوند، اعمال می‌شوند، اگرچه هنوز اطلاعات بیشتری در مورد این تعریف دقیق دریافت نکرده است. این بدان معناست که محدودیت‌های صادرات مربوط به تراشه هلند به سختی محدودیت‌های اعمال شده توسط ایالات متحده نیست. مشخص نیست که آیا ASML همچنان می‌تواند ماشین‌های DUV به ارزش 8.4 میلیارد دلار را که از سال 2014 به مشتریان چینی فروخته است، سرویس دهد.

ایالات متحده اکنون منتظر خواهد بود تا ژاپن اعلامیه مشابهی را اعلام کند. برخی منابع می گویند این هفته خواهد آمد، اما وزیر تجارت کشور می گوید هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

شرکت های چینی تراشه با ذخیره سازی تجهیزات، قطعات، قطعات یدکی و مواد در انبارها، برای محدودیت های جدید هلند و ژاپن آماده شده اند. اخیراً شنیده‌ایم که کنترل‌های صادراتی تأثیر داشته است: واردات تراشه‌های چین در دو ماه اول سال 2023 27 درصد سقوط کرد، کاهشی بیشتر از کاهش کل در کل سال 2022.منبع