همانطور که مسابقه هوش مصنوعی در حال گسترش است، OpenAI همچنان پیشتاز است و GPT-4 را رونمایی می کند


چرا مهم است: OpenAI این هفته GPT-4 را راه‌اندازی کرد، به‌روزرسانی برای مدل و فناوری زبان محبوب خود که هدف آن بهبود دقت است و به‌عنوان یک موتور زیربنایی برای چت‌بات‌ها، موتورهای جستجو، معلمان آنلاین و غیره طراحی شده است. GPT-4 اکنون برای مشترکین پولی در دسترس است و یک لیست انتظار برای استفاده از مدل از طریق API وجود دارد. علاوه بر این، رقابت هوش مصنوعی در جریان است و «استارتاپ‌های هوش مصنوعی» مانند فردایی وجود ندارد و شرکت‌های فناوری بزرگ مانند گوگل در تلاش هستند تا بدانند که چندان هم عقب نیستند.

GPT-4 در بیشتر سال گذشته در حال توسعه بوده است، پس از آن که GPT-3 بی سر و صدا در اواسط سال 2020 منتشر شد و سپس ChatGPT در اواخر سال گذشته جهان را طوفانی کرد. افزایش اخیر در محبوبیت ChatGPT و همه چیز هوش مصنوعی، حداقل می گویند، شهاب سنگ بوده است. پلتفرم هوش مصنوعی در ژانویه تنها پس از دو ماه در دسترس بودن به 100 میلیون کاربر رسید. OpenAI از یک مدل دقیق برای ChatGPT استفاده کرد که آن را GPT-3.5 نامید.

اکنون GPT-4 آن را بهبود می بخشد، و اکنون یک مدل زبان بزرگ چندوجهی (MLLM) است، به این معنی که می تواند هم به متن و هم به تصاویر پاسخ دهد. GPT-4 با تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده ها از اینترنت می آموزد و کاربردهای زیادی برای کسب و کارها دارد، از جمله خودکار کردن کار حقوقی ها و مدیران محتوا در اینترنت. با این حال، مانند نسخه قبلی خود، محدودیت‌هایی شبیه به انسان دارد که ممکن است همچنان یک چالش باشد. مدل زبان می‌تواند برخی از تست‌های استاندارد شده را انجام دهد، اما همچنان در جستارهای ساده‌تر اشتباه می‌کند.

با وجود این، GPT-4 OpenAI در حال حاضر مورد توجه شرکت هایی مانند مورگان استنلی، Salesforce، Duolingoو شرکت آموزش آنلاین خان آکادمی. OpenAI و مایکروسافت در حال حاضر روابط نزدیکی دارند، با این غول نرم افزاری که در چند سال گذشته بیش از 13 میلیارد دلار در سازمان سرمایه گذاری کرده است و حقوق انحصاری مجوز فناوری OpenAI را به دست آورده است. به عنوان مثال، اگر در چند هفته گذشته از بینگ چت استفاده کرده اید، به معنای واقعی کلمه در حال آزمایش بتا GPT-4 قبل از انتشار رسمی بوده اید.

OpenAI تصدیق می کند که GPT-4 معیوب و محدود است، با این حال به روز رسانی نشان دهنده یک گام مهم به جلو در قابلیت های آن است. این مدل خلاقانه تر از قبل است و قادر به یادگیری الگوهای استفاده و سبک متن برای مطابقت با خروجی مورد نظر است. GPT-4 می تواند تصاویر را درک کند، از آنها به عنوان ورودی استفاده کند، آنها را به عنوان متن توصیف کند، یا بر اساس آنها زمینه سازی کند.

اگرچه OpenAI علاقه ای به توضیح تفاوت واقعی GPT-4 یا بهبود داخلی آن برای عملکرد بهتر ندارد، اما به طور قابل توجهی توانایی بیشتری دارد زیرا می تواند مکالمات طولانی تری داشته باشد و از حدود 3000 کلمه در متن، هشت برابر بیشتر از ChatGPT متن دریافت کند. نسخه قبلی برای پردازش حداکثر 25000 کلمه در آخرین ویرایش خود.

GPT-4 اکنون در دسترس کاربرانی است که برای ChatGPT Plus (یا از طریق چت بینگ) پرداخت می کنند، در حالی که دسترسی API به توسعه دهندگان در لیست انتظار OpenAI اعطا می شود.

واکنش ها فوری بوده است. برخی از برنامه های کاربردی جالب تر و بحث های مرتبط پیرامون این اطلاعیه را برای مراجعات بیشتر بررسی کنید:

منبع