همزمان با بررسی توافق دولت بایدن، سناتورها به درخواست‌ها برای ممنوعیت TikTok آمریکا می‌پیوندند


چه اتفاقی افتاده؟ بار دیگر، TikTok فوق‌العاده محبوب به دلیل این ادعا که چینی‌ها از آن برای جاسوسی از کاربران آمریکایی استفاده می‌کنند، مورد انتقاد سیاستمداران آمریکایی قرار گرفت. این هشدار هر دو حزب در حالی است که دولت بایدن توافقی را در نظر گرفته است که به برنامه اجازه می دهد به فعالیت خود در ایالات متحده ادامه دهد.

مارک وارنر، رئیس کمیته اطلاعات سنا درباره خطرات ناشی از TikTok که بیش از 138 میلیون کاربر فعال در ایالات متحده دارد، هشدار داد و آن را یک “تهدید بزرگ” خواند. دموکرات ویرجینیا از اقدامات دونالد ترامپ برای ممنوعیت این برنامه در سال 2020 حمایت کرد. رئیس جمهور سابق فرمان اجرایی برای ممنوعیت TikTok و WeChat در ایالات متحده را امضا کرد، اما بایدن دستورات را در ژوئن جایگزین و لغو کرد. دستور جدید بایدن به وزارت بازرگانی دستور داد تا اپلیکیشن های مرتبط با دشمنان خارجی را بررسی کند.

وارنر به شانون بریم در فاکس نیوز ساندی گفت: «خب، فکر می‌کنم دونالد ترامپ درست می‌گفت. “بنابراین اگر شما یک والدین هستید و یک فرزند در TikTok دارید، من بسیار بسیار نگران خواهم بود. تمام آن داده هایی که فرزند شما وارد می کند و دریافت می کند در جایی در پکن ذخیره می شود.”

تام کاتن، جمهوری‌خواه آرکانزاس، به همان اندازه نفرین‌کننده بود: «این فقط محتوایی نیست که در TikTok آپلود می‌کنید، بلکه تمام داده‌های موجود در تلفن، سایر برنامه‌ها، تمام اطلاعات شخصی شما، حتی تصاویر چهره، حتی جایی که چشمان شما به تلفن شما نگاه می‌کند، مربوط می‌شود. در برنامه فاکس، افزود که TikTok “یکی از عظیم ترین برنامه های نظارتی تا کنون، به ویژه بر روی جوانان آمریکایی است.”

اخیراً درخواست‌های فزاینده‌ای برای اقدامات سخت‌تر علیه TikTok وجود داشته است. اوایل این ماه، کمیسر FCC، برندان کار، گفت که ممنوعیت ملی از اپلیکیشن اپل و فروشگاه‌های گوگل پلی باید اجرا شود. او گفت که اعتماد بسیار کمی در مورد توانایی این شرکت برای مدیریت صحیح داده های کاربران آمریکایی وجود دارد.

در همین حال، همانطور که توسط بلومبرگ اشاره شده است، قانونگذاران جمهوری خواه، سناتور مارکو روبیو از فلوریدا و مایک گالاگر، نماینده ویسکانسین، گفته اند که در حال ارائه قانونی برای ممنوعیت استفاده از TikTok در ایالات متحده هستند. کریستوفر رای، مدیر اف‌بی‌آی، به هیئتی در مورد دسترسی دولت چین به داده‌های کاربران نیز هشدار داد.

دولت بایدن هنوز در حال بررسی پیشنهادی است که به TikTok اجازه می دهد در ایالات متحده به فعالیت خود ادامه دهد. این شامل مسیریابی ترافیک کاربران ایالات متحده از طریق سرورهای نگهداری شده توسط Oracle است که الگوریتم های برنامه را نیز بررسی می کند. علاوه بر این، TikTok ادعا می‌کند که روی پروژه‌ای کار می‌کند که داده‌ها را از کاربران آمریکایی جدا می‌کند تا فقط توسط کارمندان در ایالات متحده قابل مشاهده باشد.

h/t: بلومبرگ

منبع