هوآوی ابزارهای لیتوگرافی EUV را که برای ساخت تراشه های کمتر از 10 نانومتر استفاده می شود، ثبت اختراع می کند

هوآوی مشکلی را در آخرین مرحله از تولید تراشه حل کرده است که ناشی از طول موج های کوچک نور فرابنفش شدید (EUV) است. حق ثبت اختراع آن مجموعه ای از آینه ها را توصیف می کند که پرتو نور را به چندین پرتو فرعی تقسیم می کند که با آینه های میکروسکوپی خودشان برخورد می کنند. هر یک از این آینه ها به طور متفاوتی می چرخند تا الگوهای تداخل متفاوتی را در نور ایجاد کنند، به طوری که وقتی دوباره ترکیب می شوند، الگوهای تداخل برای ایجاد یک پرتو یکنواخت خنثی می شوند.

همچنین بخوانید: هنر کوچک کردن چیپس

سیستم های لیتوگرافی EUV در حال حاضر منحصرا توسط شرکت هلندی ASML ساخته می شوند. لیتوگرافی EUV بر همان اصولی است که اشکال قدیمی‌تر لیتوگرافی وجود دارد، اما از نور با طول موج حدود 13.5 نانومتر استفاده می‌کند که تقریباً یک اشعه ایکس است. ASML نور فرابنفش را از قطرات قلع مذاب با حرکت سریع تولید می کند که قطر آنها حدود 25 میکرون است.

ASML به بیش از 6 میلیارد یورو و 17 سال زمان نیاز داشت تا اولین دسته از ماشین های لیتوگرافی EUV را بفروشد. اما قبل از اتمام آنها، دولت ایالات متحده دولت هلند را تحت فشار قرار داد تا صادرات به چین را ممنوع کند و کشور را به فناوری قدیمی DUV (اشعه ماوراء بنفش عمیق) محدود کند. در حال حاضر، تنها پنج شرکت از سیستم‌های لیتوگرافی ASML EUV استفاده می‌کنند یا برنامه‌های خود را برای استفاده از سیستم‌های لیتوگرافی ASML EUV اعلام کرده‌اند: Intel و Micron در ایالات متحده، سامسونگ و SK Hynix در کره جنوبی و TSMC در تایوان.

بخونید:  رابط کاربری جدید Google Drive، Docs، Sheets و Slides شروع به عرضه می کند

شرکت‌های چینی مانند هواوی قبلاً می‌توانستند طرح‌های خود را برای تولید با لیتوگرافی EUV به کارخانه‌هایی مانند TSMC ارسال کنند. اما از زمانی که ایالات متحده تحریم هایی را علیه چین اعمال کرد، این امر به طور فزاینده ای امکان پذیر شده است. هواوی نیاز به دسترسی به گره‌های پیشرفته‌ای دارد که از لیتوگرافی EUV استفاده می‌کنند تا به بهبود پردازنده‌های سفارشی خود ادامه دهد، که همه چیز از تلفن‌های هوشمند گرفته تا مراکز داده را هدف قرار می‌دهند. راه درازی در پیش دارد تا بتواند سیستم های EUV خود را بسازد، اما آنها سرمایه و حمایت زیادی از دولت دریافت می کنند تا به آنجا برسند.

اعتبار سرصفحه: Fritzchens Fritzمنبع

در متن: ماشین‌های لیتوگرافی از پیچیده‌ترین و گران‌ترین دستگاه‌هایی هستند که در تولید تراشه استفاده می‌شوند. آنها پرتوهای ثابتی از نور را در طیف فرابنفش تولید می کنند و آن نور را فیلتر می کنند تا زمانی که شبیه به معکوس پلان یک ریزپردازنده شود. آنها تمرکز کرده و نور را به سمت یک ویفر حساس به نور با درجه ای از دقت در ده ها نانومتر جهت تراشیدن پلان کف قرار می دهند.

هوآوی یک جزء مورد استفاده در سیستم های لیتوگرافی EUV را به ثبت رسانده است که برای ساخت پردازنده های سطح بالا در گره های زیر 10 نانومتر مورد نیاز است. این مشکل الگوهای تداخل ایجاد شده توسط نور فرابنفش را حل می کند که در غیر این صورت ویفر را ناهموار می کند.

ASML توضیح می‌دهد: «هنگامی که قطرات می‌افتند، ابتدا یک پالس لیزری با شدت کم به قطرات برخورد می‌کند که آنها را به شکل پنکیک صاف می‌کند. سپس یک پالس لیزری قوی‌تر قطرات صاف شده را تبخیر می‌کند تا پلاسمایی ایجاد کند که نور EUV ساطع می‌کند. نور کافی برای تولید ریزتراشه‌ها تولید می‌کند، این فرآیند در هر ثانیه 50000 بار تکرار می‌شود.”

بخونید:  روز دامنه عمومی هنرهای 1927 را به امروز می آورد