هواوی در حال تعطیلی واحد تجاری خود در روسیه است

البته هوآوی در ماه مه 2019 توسط دولت دونالد ترامپ در فهرست نهادهای اداره صنعت و امنیت (BIS) قرار گرفت و از دسترسی آن به فناوری ساخت آمریکا یا معامله با شرکت هایی که از ابزارها یا طرح های ایالات متحده استفاده می کنند، از جمله TSMC جلوگیری کرد. حتی دیگر نمی‌تواند گوشی‌هایی را با اندروید یا مجموعه برنامه‌های از پیش نصب شده Google ارسال کند. به این ترتیب، بخش مصرف کننده این شرکت که گوشی های هوشمند را پوشش می دهد، شاهد کاهش 25 درصدی درآمد در سال بود.

در ماه مارس، چین اعلام کرد که با تحریم‌های «غیرقانونی» آمریکا و متحدانش علیه روسیه مخالف است. برخی از شرکت‌های چینی فعال در این کشور تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته‌اند و شرکت فناوری پهپاد DJI اولین شرکت چینی است که فروش خود را در روسیه (و اوکراین) به حالت تعلیق درآورد، زیرا می‌گوید برای جلوگیری از استفاده از پهپادهای خود در جنگ بوده است.

روزنامه روسیه ودوموستی گزارش می دهد که این واحد که سیستم های ذخیره سازی داده ها و تجهیزات مخابراتی را به مشتریان شرکت می فروشد، در 1 ژانویه منحل می شود. SCMP می نویسد که از حدود 2000 کارمند خواسته می شود به دفاتر هواوی در دیگر کشورهای مشترک المنافع (CIS) منتقل شوند. کشورها یا اخراج شوند.

در تلاش برای جلوگیری از تحریم‌های بیشتر، هواوی در ماه آوریل پس از حمله این کشور به اوکراین، برخی از کارمندان محلی روسیه را مرخص کرد و قراردادهای جدید با اپراتورها را به حالت تعلیق درآورد. همچنین در حال جدا کردن بخش شرکتی خود در روسیه و بلاروس از سایر کشورهای مستقل مشترک المنافع از سال 2023 است. گزارش شده است که این شرکت در ماه سپتامبر برخی از کارکنان خود را در روسیه به قزاقستان و ازبکستان منتقل کرد.

بخونید:  دادگاه عالی شکایتی را که به دنبال ثبت اختراعات ایجاد شده توسط هوش مصنوعی است، رد کرد

در اخبار دیگری از روسیه، اوایل امروز شنیدیم که این کشور نمی تواند پردازنده های داخلی طراحی شده خود را از کارخانه های خارجی تهیه کند. این به ویژه خبر بدی است زیرا چین صادرات پردازنده های Longsoon خود را به این کشور ممنوع کرده است.منبع

به طور خلاصه: غول فناوری چینی هوآوی در حال تعطیل کردن واحد تجاری خود در روسیه به دلیل این نگرانی است که شرکتی که قبلاً به شدت تحریم شده بود، ممکن است مشمول تحریم‌های ثانویه به دلیل اجازه استفاده از سیستم‌ها و تجهیزات آنها توسط دولت باشد.

در این گزارش آمده است که هواوی دفاتر این واحد تجاری در مسکو را حفظ خواهد کرد زیرا آماده است در صورت توقف «خصومت‌های فعال» در اوکراین، به این واحد تجاری بازگردد. مراکز تحقیق و توسعه این شرکت در مسکو، سن پترزبورگ، نیژنی نووگورود و نووسیبیرسک تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت و آنها به کار بر روی پروژه هایی مانند 5G، بینایی کامپیوتر و واقعیت مجازی ادامه خواهند داد.