هوش مصنوعی در سال 2023 به جریان اصلی تبدیل خواهد شد


بسیار مورد انتظار: یکی از چالش‌های متعدد در تحلیل و پیش‌بینی روندها در صنعت فناوری این است که برخی موضوعات قبل از آماده شدن آنقدر پوشش داده می‌شوند که زمانی که شروع به تأثیرگذاری واقعی بر بازار می‌کنند مانند اخبار قدیمی به نظر می‌رسند. هوش مصنوعی (AI) نمونه ای عالی از این پدیده است.

صنعت فناوری و حتی مطبوعات عمومی مدت زیادی است که در مورد مفهوم و اجرای اولیه هوش مصنوعی بحث می کنند، اما یافتن نمونه های واقعی در دنیای واقعی نسبتاً سخت بوده است.

برای روشن بودن، توابع مبتنی بر هوش مصنوعی برای چندین سال در مواردی مانند عکاسی محاسباتی در تلفن‌های هوشمند و همچنین برنامه‌های کاربردی تجزیه و تحلیل داده مبتنی بر ابر پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با این حال، بسیاری از این موارد اساسا برای اکثر مردم نامرئی هستند.

با این حال، امسال، هم مصرف‌کنندگان و هم کسب‌وکارها باید انتظار داشته باشند که نمونه‌های آشکار بسیاری از قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را در فعالیت‌های روزمره خود ببینند. راه‌اندازی و پخش عظیمی که توسط ابزار تولید تصویر Dall-E (و سایر موارد مشابه آن) و چت ربات مستقل ChatGPT در پایان سال گذشته ایجاد شد، نشان‌دهنده این بود که همه چیز به کجا می‌رود.

من انتظار دارم در سال 2023 شاهد نمونه های برجسته تری مانند اینها باشم. به طور خلاصه، در حالی که قبلاً بارها پیش بینی شده است، من انتظار دارم سال 2023 سالی باشد که در آن هوش مصنوعی در نهایت به جریان اصلی تبدیل شود.

آنچه در مورد Dall-E و ChatGPT جالب است این است که آنها نمونه هایی از آنچه به عنوان هوش مصنوعی مولد شناخته می شود – یا توانایی ایجاد محتوای اصلی، اطلاعات (یا حتی کد نرم افزاری!) از یک ورودی بسیار محدود است.

همچنین ببینید: نحوه اجرای Stable Diffusion در رایانه شخصی برای تولید تصاویر هوش مصنوعی

برای مثال، با Dall-E، می‌توانید از آن بخواهید تا تصاویری را در سبک‌های مختلف از یک توصیف متنی ساده از چیزهایی که می‌خواهید شامل شود تولید کند (مثلاً یک پورشه قرمز در حال رانندگی در کشور شراب کالیفرنیای شمالی در طول طوفان برفی به سبک پوینتیلیست).

بخونید:  خداحافظ پورت لایتنینگ؟ اتحادیه اروپا به تبدیل USB-C به استاندارد شارژ تا پایان سال 2024 رأی می‌دهد

در مورد ChatGPT، قابلیت ها حتی گسترده تر است. برای مثال، می‌توانید از آن بخواهید که متن آهنگ اصلی یا یک داستان قبل از خواب یا حتی یک مقاله دانشگاهی (یک نگرانی جدید بزرگ برای معلمانی که نگران تقلب هستند) را در مورد هر موضوعی و به هر سبکی که شما درخواست می‌کنید، ایجاد کند.

برای مثال، توانایی تولید فوری مقاله‌ای را تصور کنید که توضیح می‌دهد تلویزیون‌های OLED چگونه با سبک آگاهی نویسنده جیمز جویس کار می‌کنند که شخصیت‌هایی از مجموعه کتاب‌های هری پاتر را در خود جای داده است.

هیچ یک از ابزارهای مولد هوش مصنوعی کامل نیستند و بسیاری از ایرادات فاحش تر آنها در حال ثبت شدن هستند. با این حال، هر دو به اندازه کافی خوب هستند – در واقع، از بسیاری جهات شگفت‌انگیز هستند – که می‌توانند دید بسیار واضح‌تری از آنچه با هوش مصنوعی ممکن است برای تقریباً هر کسی فراهم کنند. بعلاوه، مانند بسیاری از فناوری‌ها، نسخه‌های جدید بهبودیافته در حال حاضر در حال کار هستند – انتظار می‌رود که ChatGPT4 و نسخه‌های پیشرفته‌تر ابزارهای دیگر در سال جاری ظاهر شوند.

نکته جالب دیگر در مورد این نوع ابزارها این است که کاربرد آنها فراتر از عملکرد اصلی آنها است. به نظر می رسد یکی از جالب ترین برنامه های کاربردی برای ابزاری مانند ChatGPT، برای مثال، می تواند تجدید نظر کامل در مورد موتورهای جستجو باشد.

به منظور فعال کردن قدرت خلاقیت باورنکردنی خود، الگوریتم نرم‌افزاری که ChatGPT را تقویت می‌کند، با تمام اطلاعات مبتنی بر متن موجود در اینترنت تغذیه می‌شود و سپس برای ایجاد پیوند بین تمام این اطلاعات آموزش داده می‌شود. موتورهای جستجوی کنونی در یافتن اطلاعات مربوط به یک درخواست خوب هستند، اما در ترکیب همه آنها به نحوی که برای انسان های عادی منطقی باشد، خوب نیستند. بنابراین، به جای اینکه هنگام جستجو در مورد یک موضوع به طور جداگانه پیوندهای مختلف را بررسی کنید، تصور کنید خلاصه ای از مرتبط ترین اطلاعات به شما ارائه شود. این نوع جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی آن را به سطح کاملاً دیگری می برد.

بخونید:  باندهای باج افزار تاثیر زمستان رمزنگاری را احساس می کنند

با درک این موضوع، شایعه شده است که مایکروسافت برخی از عملکردهای ChatGPT را به نسخه به روز شده موتور جستجوی Bing – در اوایل ماه مارس – می آورد. (مایکروسافت کمک مالی قابل توجهی به OpenAI است، شرکتی که ChatGPT و Dall-E را توسعه داده است.)

علاوه بر این، ظاهراً پرچم‌های قرمزی در مورد تأثیر بالقوه این نوع ابزارها در Google برافراشته شده است، بنابراین بسیاری انتظار دارند ترکیبی از مدل‌های زبان مولد LaMDA، MUM و PalM این شرکت در نسخه آینده جستجوی Google گنجانده شود.

با این حال، اهمیت رایج شدن و تأثیرگذار بودن برنامه‌های هوش مصنوعی برای درصد زیادی از جمعیت فراتر از توانایی‌ها است. همانند بسیاری از فناوری‌هایی که اساساً قبل از اینکه به طور گسترده شناخته شوند و مورد قدردانی قرار گیرند، در معرض دید عموم پنهان می‌شوند، این قابلیت‌های اصلی هوش مصنوعی چشم افراد را به بسیاری از انواع دیگر عملکردهای مبتنی بر هوش مصنوعی که در حال حاضر وجود دارند (و همچنان بهبود می‌یابند) باز می‌کند.

همه چیز، از توانایی تولید خودکار تصاویر پس‌زمینه واقعی واقعی از نقاشی‌های ساده، همانطور که انویدیا با ابزار Canvas خود انجام می‌دهد، تا توانایی بهبود دریافت سیگنال 5G در تلفن‌های هوشمند از طریق مودم‌هایی که «یاد می‌گیرند» چگونه با سیگنال‌های یک منطقه خاص سازگار شوند. همانطور که کوالکام با تراشه‌های X70 خود انجام می‌دهد، وظایف «پس‌زمینه» مبتنی بر هوش مصنوعی امسال شروع به شناسایی و قدردانی بیشتری خواهند کرد.

همانند بسیاری از فناوری‌هایی که اساساً قبل از اینکه به طور گسترده شناخته شوند و مورد قدردانی قرار گیرند، در معرض دید عموم پنهان می‌شوند، این قابلیت‌های اصلی هوش مصنوعی چشم افراد را به بسیاری از انواع دیگر عملکردهای مبتنی بر هوش مصنوعی که در حال حاضر وجود دارند (و همچنان بهبود می‌یابند) باز می‌کند.

بخونید:  تبدیل خودروهای گازسوز به برقی همچنان هزینه بالایی دارد

علاوه بر این، نیاز به دستگاه‌هایی که می‌توانند به سرعت بخشیدن به عملکردهای نرم‌افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی کمک کنند، ضروری تشخیص داده می‌شود.

برای مثال، در CES 2023، اینتل و AMD قابلیت‌های شتاب سخت‌افزاری جدیدی را برای نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی در آخرین پردازنده‌های خود به نمایش گذاشتند. اینتل از فناوری شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی Movidius خود در نسخه‌های خاصی از پردازنده‌های Intel Core نسل سیزدهم خود استفاده می‌کند و AMD از یک معماری کاملاً جدید هوش مصنوعی برای برخی از تراشه‌های جدید Ryzen 7000 خود رونمایی کرد.

این فناوری که Ryzen AI نام دارد و در خط جدید Ryzen 7040 به چشم می خورد، دارای یک موتور اختصاصی است که برای سرعت بخشیدن به برنامه های کاربردی هوش مصنوعی طراحی شده است. هر دو تلاش اینتل و AMD شبیه به روزهای اولیه ادغام موتور گرافیکی GPU در CPUهای خود هستند. به همین دلیل انتظار پیشرفت های بیشتری را در این زمینه در دنیای رایانه های شخصی داشته باشید.

نتیجه نهایی این است که تأثیر سرریز ابزارهای اصلی هوش مصنوعی مانند Dall-E و ChatGPT احتمالاً به همان اندازه مهم و احتمالاً گسترده تر از آنها خواهد بود. در نتیجه، انتظار می رود در طول سال جدید شاهد تمرکز بیشتر روی قابلیت های مرتبط با هوش مصنوعی در محصولات، نرم افزارها و خدمات از همه نوع باشیم.

Bob O’Donnell بنیانگذار و تحلیلگر ارشد TECHnalysis Research، LLC یک شرکت مشاوره فناوری است که خدمات مشاوره استراتژیک و تحقیقات بازار را به صنعت فناوری و جامعه مالی حرفه ای ارائه می دهد. می توانید او را در توییتر دنبال کنید @bobodtech.

منبع