هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT می تواند بر 300 میلیون شغل تمام وقت تأثیر بگذارد

گلدمن ساکس می‌گوید: «اگرچه تأثیر هوش مصنوعی در نهایت به توانایی و جدول زمانی پذیرش آن بستگی دارد، اما این برآورد پتانسیل اقتصادی عظیم هوش مصنوعی مولد را در صورت عمل به وعده‌اش نشان می‌دهد».

علاوه بر از دست دادن شغل، سازمان هایی از جمله یوروپل و مرکز امنیت سایبری ملی بریتانیا (NCSC) نسبت به برنامه های مجرمانه ارائه شده توسط هوش مصنوعی مولد، از نوشتن بدافزار تا ایجاد کمپین های فیشینگ انبوه، هشدار داده اند.منبع

حدود 7 درصد از کارگران در مشاغلی که هوش مصنوعی مولد می تواند حداقل نیمی از وظایف روزانه خود را انجام دهد، در برابر جایگزینی آسیب پذیر هستند.

پیش‌بینی گلدمن ساکس مبنی بر اینکه ابزارهایی مانند ChatGPT می‌تواند بر 300 میلیون شغل تأثیر بگذارد، پیش‌بینی ناگوار است. با این حال، این بانک خبرهای خوبی ارائه می دهد و ادعا می کند که هوش مصنوعی مولد باعث رونق بهره وری می شود که می تواند تولید ناخالص داخلی سالانه جهانی را طی یک دوره 10 ساله 7 درصد افزایش دهد.

OpenAI، خالق ChatGPT، فکر می‌کند که هوش مصنوعی مولد می‌تواند حتی بیشتر از آنچه گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کند، بر مشاغل تأثیر بگذارد. در مقاله ای نوشت که 80 درصد از نیروی کار ایالات متحده می توانند حداقل 10 درصد از وظایف خود را توسط این سیستم ها انجام دهند.

البته بعید است که افزایش تولید ناخالص داخلی همه افرادی را که ChatGPT بیکار می کند راضی کند. گلدمن ساکس اذعان می‌کند که این فناوری می‌تواند باعث “اختلال قابل توجه” در اقتصادهای بزرگ شود. جوزف بریگز و دوش کدنانی، نویسندگان مقاله، می گویند که تقریباً دو سوم مشاغل در ایالات متحده و اروپا در معرض درجاتی از اتوماسیون هوش مصنوعی هستند.

بخونید:  تیم کوک نظرات خود را در مورد AR و VR به اشتراک می گذارد زیرا عدم اطمینان این فناوری را احاطه کرده است

بخش خوشبینانه‌تر گزارش پیش‌بینی می‌کند که حدود 63 درصد از نیروی کار ایالات متحده شاهد خودکار شدن 25 تا 50 درصد حجم کاری خود خواهند بود و احتمالاً در موقعیت‌های خود ادامه خواهند داد. کاری که توسط هوش مصنوعی مولد انجام می‌شود می‌تواند به آنها زمان بیشتری بدهد تا روی کارهای سازنده‌تر تمرکز کنند، مانند جستجوی شغل دیگری که در آن احتمال اخراج کمتری وجود دارد. این مقاله بیان می‌کند که افرادی که در مشاغل فیزیکی یا بیرونی مانند ساخت‌وساز و تعمیر و نگهداری کار می‌کنند، بعید است که تحت تأثیر هوش مصنوعی مولد قرار بگیرند، اگرچه در معرض خطر سایر اشکال اتوماسیون هستند.

یک سیب زمینی داغ: ظهور هوش مصنوعی‌های مولد مانند ChatGPT به نظر می‌رسد که انقلابی در بسیاری از صنایع ایجاد کند، اما مانند هر نوع اتوماسیون، به قیمت مشاغل تمام می‌شود. بر اساس تحقیقات بانک گلدمن ساکس، این سیستم ها می توانند جایگزین یک چهارم وظایف کاری در آمریکا و اروپا شوند که معادل 300 میلیون شغل است.

در مورد کاربردهای بالقوه هوش مصنوعی مولد هیجان زیادی وجود دارد. از مایکروسافت گرفته تا متا، شرکت ها عجله دارند تا این سیستم ها را در خدمات خود ادغام کنند. آنها همچنین بسیاری از افراد را در معرض خطر اخراج قرار می دهند و کارکنان اداری و وکلا به احتمال زیاد جایگزین می شوند.

در سطح جهانی، 18 درصد از کار می تواند توسط هوش مصنوعی خودکار شود، با کشورهای توسعه یافته بیش از بازارهای در حال ظهور.