وب تاریک: کاوش در اینترنت پنهان

این بخش قابل دسترسی از وب به طور گسترده به عنوان وب سطحی شناخته می شود، با این حال تنها بخش کوچکی از کل داده های قابل دسترسی از طریق اینترنت را تشکیل می دهد. باقی مانده، که نمایه نشده است، اغلب Deep Web نامیده می شود.

این نوع محتوا فهرست‌بندی نمی‌شود، زیرا رایانه‌هایی که میزبان داده‌ها هستند، برنامه‌های خودکار معروف به ربات‌ها را از ترول کردن در سایت‌ها، به عنوان بخشی از فرآیند نمایه‌سازی، مسدود می‌کنند. این لزوماً به این معنا نیست که رایانه‌ها حاوی چیزهای غیرقانونی هستند یا برای هر چیز شرورانه استفاده می‌شوند (به هر حال آنها کاملاً در اینترنت قابل مشاهده هستند) – این فقط یک موضوع بهبود امنیت و حفظ حریم خصوصی است.

در سال‌های اخیر، تعداد پیشنهادات خدمات جرایم سایبری افزایش یافته است، زیرا حملات باج‌افزاری شرکت‌های بزرگ‌تری را هدف قرار داده‌اند و گروه‌های هکر معمولاً از تاریک‌نت‌ها برای بحث درباره اهداف، اشتراک‌گذاری نرم‌افزار و غیره استفاده می‌کنند (اگرچه گاهی اوقات به نفع قانون است).

برای برخی از مردم جهان، استفاده از شبکه Tor یا شبکه‌های مشابه تنها راهی است که می‌توانند بدون انتقام فوری از سوی رژیم‌های سرکوبگر به اینترنت دسترسی داشته باشند. بدون وجود دارک وب، عموم مردم اطلاعات کمتری در مورد دسیسه‌های دولت‌ها و شرکت‌ها یا جنایاتی که در درگیری‌ها مرتکب شده‌اند، خواهند داشت.

یک روش این است که از یک رایانه قدیمی استفاده کنید، که دستگاه اصلی شما نیست، و آن را با چیزی شبیه به سیستم عامل Tails اجرا کنید. این توزیع لینوکس قابل حمل برای اجرا مستقیم از درایو فلش USB طراحی شده است و Tor از قبل نصب شده است. به عبارت دیگر، شما کامپیوتر را با استفاده از Tails، به جای ویندوز، بوت می کنید.

داشتن یک شبکه بسیار امن و خصوصی که فعالانه سعی می کند تا حد امکان کاربران خود را مخفی نگه دارد، برای بسیاری از ارگان های دولتی و همچنین افرادی که نیاز به حفاظت دارند، مانند ناراضیان سیاسی و افشاگران، یا صرفاً کاربرانی که نیاز به محافظت دارند، مفید خواهد بود. مایلند محتوای دیجیتال خود را تا حد امکان خصوصی و ایمن نگه دارند.

داده‌های وب عمیق نسبتاً پنهان هستند، اما نامرئی نیستند – برای مثال، ذخیره‌سازی ابری و خدمات بانکداری آنلاین، و همچنین ایمیل‌های مبتنی بر وب، دولت و سایر سازمان‌ها همگی در دیپ وب قرار دارند. اگر مکان دقیق آن را از طریق URL یا آدرس IP آن می دانید، می توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید، اگرچه احتمالاً با رمزهای عبور یا نوعی سیستم پرداخت ایمن نگه داشته می شود.

یکی از شناخته‌شده‌ترین سیستم‌هایی که این کار را انجام می‌دهد Tor نامیده می‌شود و نام آن برگرفته از خود فناوری است: Onion Router. مسیریابی پیاز ابتدا توسط آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی ایالات متحده در اواسط دهه 1990، به عنوان وسیله ای برای محافظت از انتقال اطلاعات در سراسر اینترنت، از طریق استفاده از لایه های رمزگذاری متعدد (از این رو “پیاز”) توسعه یافت. این کد در نهایت تحت یک مجوز رایگان منتشر شد و به زودی پروژه های زیادی بر اساس آن ظاهر شدند (Tor فقط یکی از آنها بود).

بنابراین، Tor را دانلود کنید و دنیای پنهان دارک وب را کشف کنید، اما فقط به یاد داشته باشید که چه کسی و چرا از آن استفاده می کند.

و ماهیت تاریک وب همچنین آن را برای کسانی که مایل به انجام فعالیت های غیرقانونی یا ذخیره محتوایی که در تمام نقاط جهان بسیار جدی تر و غیرقانونی تر است، ایده آل می کند.

بخونید:  HP در حال آماده سازی به روز رسانی سیستم عامل برای رفع آسیب پذیری امنیتی مهم در چاپگرهای لیزری جت است

دارک وب شامل تعداد زیادی تاریک نت است که برای میزبانی از شبکه های به اصطلاح پراکسی ناشناس استفاده می شود – این شبکه ها از چندین سرور استفاده می کنند که به عنوان رله عمل می کنند، داده ها را از ماشینی به ماشین دیگر منتقل می کنند و تراکنش ها را هنگام آمدن و رفتن رمزگذاری می کنند. هرچه رله های بیشتری استفاده شود، ردیابی همه چیز در تاریک نت سخت تر می شود.

نسخه های خاص این سیستم ها معمولاً با عنوان برچسب گذاری می شوند تاریک نت ها و برای انجام کارهایی مانند اشتراک گذاری فایل همتا به همتا استفاده می شود. با این حال، استفاده از تاریک نت به خودی خود به این معنی نیست همه چيز پنهان است – دسترسی به یکی از حساب ISP خانگی شما ردی قابل شناسایی برای شما باقی می گذارد.

شایان ذکر است که نمی توان به سادگی با ورود به حساب اینترنت خانگی خود و استفاده از یک مرورگر وب معمولی، به هیچ یک از موارد فوق برخورد کرد. در مورد دومی، چیزی شبیه مرورگر Tor برای دسترسی به محتوای درون دارک وب مورد نیاز است.

بسیاری از ماشین‌ها به‌طور یکپارچه این فرآیند را برای شما انجام می‌دهند – شما را به سرور مناسب متصل می‌کنند، فایل‌هایی را که مرورگر شما درخواست می‌کند، انتقال می‌دهند و غیره. شما می توانید هر یک از صفحات وب ما را به همراه میلیاردها صفحه دیگر پیدا کنید، زیرا آنها برای عموم قابل دسترسی هستند و توسط افرادی مانند Google ایندکس شده اند.

در قلمرو اینترنت، چیزهای کمی به اندازه دارک وب شهرت بدنام دارند. به طور گسترده ای برای جرایم سایبری، سرقت، پولشویی، تروریسم و ​​سوء استفاده انسانی مورد استفاده قرار می گیرد، همچنان هدف مقامات و آژانس های بی شماری است که همگی برای دستگیری کاربران جنایتکار و محدود کردن استفاده از آن با هم رقابت می کنند. به طرز متناقضی، اساس وب تاریک توسط ارتش ایالات متحده توسعه داده شد و به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفت.

گفتن این موضوع تا حدودی بدیهی است، اما همچنان ارزش تکرار را دارد – از نام یا آدرس ایمیل خود استفاده نکنید. حساب‌های تصادفی و دور ریخته‌شده برای اطمینان از اینکه ردپایی برای اطلاعات شخصی خود باقی نمی‌گذارید حیاتی هستند. و اگرچه گیگابایت فایل‌های رایگان ممکن است فریبنده به نظر برسند، اما احتمال زیادی وجود دارد که آنها صرفاً حامل بدافزار باشند، بنابراین هیچ چیزی را دانلود نکنید مگر اینکه 100% از یکپارچگی و منشأ فایل مطمئن باشید.

از آنجایی که سرفیس وب بسیار در دسترس است، مانند اکثر دیپ وب، اگر می‌دانید به کجا نگاه کنید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توان مجموعه‌ای از سرورهایی را که در نهایت همچنان به اینترنت متصل هستند، کاملاً پنهان کرد.

اعتبار سرصفحه: Robynne Hu



منبع

سرورهای تاریک نت Tor متعلق به داوطلبان هستند و در حال حاضر به هزاران نفر در سراسر جهان می‌رسند. برخی از آنها به صورت عمومی فهرست شده اند (رله)، در حالی که برخی دیگر (پل) نیستند و هر روز توسط میلیون ها نفر استفاده می شود.

آنچه که دارک وب برای آن استفاده می شود

محتوای میزبانی شده در این ماشین ها در مجموع به عنوان وب تاریک شناخته می شود.

تاریکی: پنهان شدن در دید آشکار

Tor یک VPN (شبکه خصوصی مجازی) نیست، اما از رمزگذاری چند لایه برای تمام داده های منتقل شده در جلسات مرور استفاده می کند و می تواند به شبکه Tor دسترسی داشته باشد، کاری که مرورگرهای دیگر نمی توانند انجام دهند. این مجموعه ای از هزاران سرور در سراسر جهان است که توسط داوطلبان ناشناس نگهداری می شود. همانطور که سرورهای میزبان TechSpot بخش کوچکی از سرفیس وب هستند، شبکه Tor نیز بخش کوچکی از وب تاریک است.

بخونید:  TechSpot در حال استخدام خبرنگاران خبری، راهنماها و نویسندگان ویژگی است. به تیم بپیوندید!

با این حال، کاربران اینترنتی وجود دارند که این اقدامات حفظ حریم خصوصی را تا حد بسیار زیادی انجام می دهند و از یک شبکه کاملا خصوصی از رایانه ها استفاده می کنند که فقط با استفاده از نرم افزار مناسب قابل دسترسی است. علاوه بر این، مکان‌ها و اعتبارنامه‌های ورود اطلاعات انحصاری برای افراد خاص است.

اولین چیزی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که دسترسی به محتوایی که در وب تاریک قرار دارد، حداقل در بیشتر کشورها غیرقانونی نیست – استثناها مواردی هستند که تمام فعالیت‌های آنلاین را نظارت می‌کنند و به شدت نظارت می‌کنند، صرف نظر از اینکه در کدام قسمت از وب قرار دارد.

وب‌سایت‌های موجود در دارک وب از دامنه‌های سطح بالای «.onion» یا «.i2p» استفاده می‌کنند و توسط موتورهای جستجوی استاندارد فهرست‌بندی نمی‌شوند، و محیطی با افزایش حریم خصوصی و ناشناس بودن فراهم می‌کنند.

وب سطحی، وب عمیق و وب تاریک

در مرحله بعد، اگر می خواهید حریم خصوصی خود را بیشتر کنید، از ISP خانگی خود استفاده نکنید. در عوض، به یک هات اسپات وای فای عمومی متصل شوید، اما از آنجایی که این هات اسپات خیلی ایمن نیستند، استفاده از VPN قبل از روشن کردن Tor یک الزام مطلق است.

با استفاده از شبکه‌های همپوشانی (گروه‌هایی از رایانه‌هایی که از شبکه دیگری برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند) که فقط از طریق استفاده از نرم‌افزار خاص، پروتکل‌های شبکه یا مجوز انحصاری قابل دسترسی هستند، به دست می‌آید.

در حال حاضر، در حالی که برخی از مقامات از خود Tor برای مدیریت انتقال اطلاعات مخفی استفاده می کنند، بسیاری دیگر به افرادی که از این برنامه استفاده می کنند با شک عمیق نگاه می کنند. و با توجه به ماهیت برخی (بسیاری از؟) از کاربران دارک وب، هرگونه تلاش برای استفاده از شبکه Tor باید با دقت انجام شود – به این معنی که حریم خصوصی و امنیت آنلاین خود را تا حد امکان جدی بگیرید.

این برنامه را می توان درست مانند هر مرورگر دیگری استفاده کرد، اما ویژگی های “سرویس های پنهان” آن به کاربران اجازه می دهد تا به کل وب دسترسی داشته باشند، بدون اینکه موقعیت مکانی یا سایر ویژگی های شناسایی خود را نشان دهند. این توسط هزاران نفر، هر روز، به دلایل کاملا معقول و مشروع استفاده می شود.

داده‌هایی که به سرقت رفته‌اند، پول‌های تقلبی، اسناد جعلی، کارت‌های اعتباری و شماره‌های تامین اجتماعی معمولاً توسط افرادی که به دارک وب مراجعه می‌کنند فروخته می‌شوند. سایت‌هایی که داروی ارزان می‌فروشند، در کنار آن‌هایی که اسلحه گرم، مواد مخدر، یا مطالب مستهجن را در مورد خردسالان عرضه می‌کنند، می‌نشینند.

در کشورهایی که بیان یک دیدگاه باز انتقادی از سیاست‌های حاکمیتی می‌تواند منجر به دستگیری و به مراتب بدتر از آن شود، استفاده از تاریک‌نت یکی از معدود ابزارهای برقراری ارتباط امن با دیگران است. با این حال، این بدان معناست که افراد وسواسی توطئه، آنهایی که بسیار فراتر از لایک های ارسال ایده های وحشیانه در رسانه های اجتماعی هستند، کاربران مکرر این شبکه های پنهان هستند که معمولاً به طور مکرر از وب سایت های عمومی در سرفیس وب ممنوع می شوند.

بخونید:  Apple's hardware sales fell during the last quarter, but its services division had a record three months

دارک وب شبکه‌ای از وب‌سایت‌ها است که بر روی یک لایه رمزگذاری شده از اینترنت کار می‌کنند که برای مرورگرهای وب استاندارد غیرقابل دسترسی است. عمدتاً از طریق Tor یا I2P قابل دسترسی است. این شبکه‌ها داده‌های کاربر را با مسیریابی آن‌ها از طریق چندین سرور در سراسر جهان، رمزگذاری آن‌ها در هر مرحله (معروف به «مسیریابی پیاز») ناشناس می‌کنند. این امر ردیابی منشأ و محتوای داده ها را دشوار می کند.

اینها هستند که به دارک وب شهرت می بخشند و فهمیدن دلیل آن کار سختی نیست.

دسترسی به وب تاریک

همانطور که احتمالاً قبلاً می دانید اینترنت یک شبکه جهانی از رایانه ها است. در میان بسیاری از سیستم های داده ای که از این شبکه استفاده می کنند، شبکه جهانی وب (WWW) است. هنگامی که از یک مرورگر وب برای بازدید از سایتی مانند TechSpot استفاده می‌کنید، رایانه شما فایل‌هایی را درخواست می‌کند که روی یک ماشین راه دور، در جای دیگری در این سیاره میزبانی می‌شوند.

همانطور که اشاره شد، اگرچه دارک وب می‌تواند مکانی برای فعالیت‌های غیرقانونی باشد، اما می‌توانید با رعایت قوانین و مقررات محلی، از آن برای استفاده‌های مسئولانه و اخلاقی استفاده کنید.

 • خدمات ایمیل متمرکز بر حریم خصوصی:
  • ProtonMail، یک سرویس ایمیل مستقر در سوئیس، برای جلوگیری از سانسور و ارائه یک سرویس ایمیل رمزگذاری شده، در Dark Web قابل دسترسی است. برای کسانی که می خواهند به صورت محرمانه ارتباط برقرار کنند ایده آل است.
 • سوت زدن:
  • پلتفرم‌هایی مانند SecureDrop به اشتراک‌گذاری اطلاعات ناشناس اجازه می‌دهند و توسط نهادهای روزنامه‌نگار از جمله گاردین و نیویورک تایمز برای برقراری ارتباط امن با افشاگران استفاده می‌شود.
 • فیس بوک:
  • فیس بوک در دارک وب حضور دارد و به مردم اجازه می دهد از مناطقی که مسدود یا سانسور شده است به این پلتفرم دسترسی داشته باشند. این برای افرادی که تحت رژیم های سرکوبگر زندگی می کنند مفید است. DuckDuckGo همچنین در Dark Web به عنوان یک موتور جستجوی بدون ردیاب در دسترس است.
 • حفظ حریم خصوصی و آزادی:
  • پروژه Tor از دارک وب برای سایت خود برای ارائه اطلاعات در مورد حریم خصوصی اینترنت، امنیت و آزادی از نظارت استفاده می کند.
 • معاملات ارزهای دیجیتال:
  • بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را می توان از طریق دارک وب انجام داد و لایه بیشتری از ناشناس ماندن را برای کاربران فراهم می کند. این می تواند برای افرادی که در کشورهایی با کنترل های مالی سخت زندگی می کنند مفید باشد.
 • آزادی اینترنت در رژیم های سرکوبگر:
  • برای مردم کشورهایی که سانسور شدید اینترنت دارند، دارک وب می‌تواند راه نجاتی باشد که دسترسی به اخبار بدون سانسور و امکان برقراری ارتباط آزادانه با دنیای خارج را فراهم می‌کند. سایت هایی مانند BBC و ProPublica در Dark Web در دسترس هستند.

یک نکته هشدار دهنده برای پایان دادن به

اما با وجود تمام جنبه های مثبت دارک وب، این نام اکنون در چشم اکثر دولت ها با جرایم جدی همراه است. با توجه به برآورد هزینه جهانی جرایم سایبری که توسط برخی در عرض چند سال به 10 تریلیون دلار می رسد، و آژانس های بزرگ مقیاس به شدت بر مبارزه با استفاده از دارک وب تمرکز می کنند، حتی قانونی ترین کاربران ممکن است خود را هدف قرار دهند.

به دارک وب خوش آمدید – گوشه ای واقعاً مخوف و شوم از وب، یا می تواند ابزاری برای آزادی و حقوق مدنی نیز باشد؟ بیا بفهمیم…

TL;DR: دارک وب چیست؟