وزارت دادگستری ادعا می کند که گوگل به طور سیستماتیک شواهد را با حذف خودکار گزارش های چت از بین برده است

شکایت وزارت دادگستری به شواهدی از شکایت ضد انحصار اپیک علیه گوگل اشاره می کند که به نظر می رسد تأیید می کند که کارمندان Google آگاهانه و به طور معمول بحث های “حساس” را به گونه ای انجام داده اند که سابقه ای از خود بر جای نمی گذارد.

کف دست: وزارت دادگستری ایالات متحده از دادگاه منطقه ای دی سی درخواست کرده است تا در مورد استفاده Goggle از نرم افزار چت خود حذف شونده، حکم و “تسکین مناسب” صادر کند. وزارت دادگستری ادعا می کند که گوگل در چند سال گذشته با استفاده از ویژگی “خاموش تاریخچه” چت گوگل، به طور موثر شواهد را از بین برده است.

در این پرونده آمده است: “برای نزدیک به چهار سال، گوگل به طور سیستماتیک یک دسته از ارتباطات مکتوب را هر 24 ساعت از بین می برد.”

وزارت دادگستری اعلام کرد که علاقه ای به تأخیر در دادخواهی یا بازگشایی روند کشف ندارد. این فقط “تحریم های مناسب” را برای از بین بردن شواهد احتمالی توسط گوگل می خواهد.

نقل قولی از یکی از اسناد کشف اپیک می‌خواند: «از آنجایی که موضوع حساسی است، ترجیح می‌دهم به صورت آفلاین یا در پاتوق صحبت کنم.

در این پرونده آمده است: «ایالات متحده به دنبال بازگشایی کشف حقایق نیست و این درخواست بر تاریخ محاکمه و قضاوت خلاصه نشده تأثیری ندارد. این طرح تنها به دنبال تعیین تحریم های مناسب برای جبران تخریب ارتباطات مکتوب توسط گوگل است.

به‌جای تنظیم داخلی تاریخچه‌های چت روی «روشن»، Google این را به کارمندان واگذار کرد تا تصمیم بگیرند که آیا مکالمات آنها برای رسیدگی‌های قانونی آینده حفظ می‌شود یا خیر. وزارت دادگستری ادعا می کند که اکثر آنها این تنظیمات را غیرفعال کرده اند.

گوگل هر گونه تخلف را رد می کند و می گوید که با تمام درخواست های وزارت دادگستری موافقت کرده است.

“[We] یکی از سخنگویان گوگل به CNBC گفت: “تیم های ما سال ها با وجدان کار کرده اند تا به سوالات و دعاوی قضایی پاسخ دهند. در واقع، ما بیش از 4 میلیون سند را تنها در این مورد، و میلیون‌ها سند دیگر را برای تنظیم‌کننده‌ها در سراسر جهان ارائه کرده‌ایم.»

ویژگی به اصطلاح «تاریخچه» در نرم‌افزار کنفرانس تلفنی Google – Google Chat که قبلاً Hangouts نامیده می‌شد، موجود است. به طور دقیق تر، فقط یک تنظیم سابقه است که در صورت غیرفعال شدن، مکالمات را پس از 24 ساعت به طور خودکار حذف می کند (تنظیم روی “خاموش”). در حالی که استفاده از این ویژگی یا حتی حذف دستی مکالمات برای شرکت‌ها غیرقانونی نیست، اما انجام این کار در طول دعوی قضایی در حال انجام، که شکایت اصلی وزارت دادگستری است، غیرقانونی است.

در درخواستی که روز پنجشنبه ارائه شد، مقامات دادگستری می گویند که گوگل باید در سال 2019 چت داخلی و تاریخچه Hangouts خود را روشن می کرد، زیرا مشخص شد که شکایت های ضد انحصار مربوط به تجارت تبلیغاتی این شرکت در راه است. حداقل، گوگل باید تاریخ را در سال 2020 فعال می کرد، زمانی که وزارت دادگستری این شکایت ها را تشکیل می داد. با این حال، درخواست تحریم‌ها بیان می‌کند که گوگل تا اوایل این هفته به تخریب «سیستماتیک» شواهد ادامه داد.

وزارت دادگستری از دادگاه می‌خواهد گوگل را وادار کند که همه ارتباطات را در مورد آنچه که به کارمندان در مورد مکالمات غیرقابل ضبط گفته است و اینکه چقدر در دستورالعمل‌های خود در مورد حفظ ارتباطات نوشتاری مشخص شده است، لغو کند. همچنین از این شرکت می‌خواهد که شاهدانی با آگاهی از خط‌مشی‌های حفظ Google ارائه کند تا مقامات وزارت دادگستری بتوانند قبل از ادامه جلسات شواهد، شهادت را برکنار کنند.منبع