وزارت دادگستری ایالات متحده به سرقت 3.36 میلیارد دلار بیت کوین در جاده ابریشم محکوم شد


به طور خلاصه: در 9 نوامبر 2021، مجری قانون 50676.17851897 بیت کوین را از Gainesville، جورجیا، خانه جیمز ژونگ ضبط کرد. این محموله در زمان توقیف حدود 3.36 میلیارد دلار ارزش داشت (که اتفاقاً در نزدیکی بالاترین قیمت بیت کوین بود). در آن زمان، این بزرگترین توقیف ارز دیجیتال در تاریخ وزارت دادگستری آمریکا بود و دومین توقیف بزرگ مالی این وزارتخانه تا کنون باقی مانده است.

وزارت دادگستری ایالات متحده روز دوشنبه محکومیتی را در مورد توقیف 3.36 میلیارد دلار بیت کوین اعلام کرد.

به گفته مقامات، ژونگ در سال 2012 به طور غیرقانونی بیت کوین ها را از بازار وب تاریک سابق Silk Road به دست آورده است. او ظاهراً 9 حساب راه ابریشم (“حساب های کلاهبرداری”) ایجاد کرده است که برای پنهان کردن هویت خود طراحی شده اند و سپس بیش از 140 تراکنش متوالی را برای فریب این افراد ایجاد کرده است. سیستم برداشت-پردازش سایت تا بیت کوین ها را از سیستم پرداخت خود در حساب های خود آزاد کند. بنا بر گزارش‌ها، ژونگ سکه‌ها را به حساب‌های دیگر منتقل کرد تا منبع را مخفی کند و هویت خود را پنهان کند.

وزارت دادگستری خاطرنشان کرد که ژونگ هیچ کالا یا خدماتی را برای فروش در جاده ابریشم لیست نکرده است و همچنین کالا یا خدماتی را خریداری نکرده است. در عوض، او حساب های کلاهبرداری خود را با سپرده اولیه بین 200 تا 2000 بیت کوین تامین می کرد و سپس به سرعت یک سری برداشت را انجام می داد. این به او این امکان را داد تا چندین برابر بیشتر از آنچه در ابتدا سپرده گذاری کرده بود، بیت کوین برداشت کند.

در یک تراکنش که در 19 سپتامبر 2012 انجام شد، ظاهراً ژونگ 500 بیت کوین را در کیف پول جاده ابریشم واریز کرد و سپس پنج برداشت 500 سکه را انجام داد – همه در یک ثانیه – که منجر به سود خالص 2000 بیت کوین شد. در مثال ذکر شده دیگری، ژونگ یک سپرده و بیش از 50 برداشت بیت کوین انجام داد.

در جریان توقیف 9 نوامبر، مقامات بیت کوین ها را در یک گاوصندوق طبقه زیرزمینی و در یک کامپیوتر تک تخته ای که زیر پتوها در یک قوطی ذرت بوداده در کمد حمام خانه ژونگ پنهان شده بود، پیدا کردند. علاوه بر مقادیر مختلف فلزات گرانبها، بیش از نیم میلیون پول نقد نیز کشف شد. ژونگ بعداً بیش از 1000 بیت کوین اضافی را به دولت تسلیم کرد.

ژونگ به یک فقره کلاهبرداری با سیم مجرم شناخته شد که حداکثر مجازات آن 20 سال زندان است. او قرار است در ۲۲ فوریه ۲۰۲۳ محکوم شود.

اعتبار تصویر: Ekaterina Bolovtsova، Alesia Kozikمنبع