وزیر بازرگانی نسبت به رکود عمیق در صورت از دست دادن دسترسی آمریکا به تراشه های ساخت تایوان هشدار داد

در حالی که لایحه CHIPS از طریق سنا پیش رفته است، هنوز باید هر دو مجلس را تصویب کند. اینتل یکی از سرسخت‌ترین حامیان قانون است که اخیراً اعلام کرده است که مراسم افتتاح کارخانه نیمه‌رسانای خود در اوهایو را به تأخیر می‌اندازد و نسبت به تاخیرهای احتمالی بیشتر در نتیجه توقف این لایحه هشدار داده است. GlobalFoundries هشدار مشابهی در مورد تأخیر قانون CHIPS در کاهش برنامه های خود داد.منبع

پس از رای گیری سنا در اوایل این هفته که در آن لایحه 52 میلیارد دلاری تراشه ها با 64 بر 32 پیش رفت و به آن اجازه داد تا به مرحله بعدی برود، ریموندو با سارا آیزن از CNBC در مورد وابستگی شدید ایالات متحده به تایوان و شرکت هایی مانند TSMC برای نیمه هادی های آن صحبت کرد. .

قانون چیپس 52 میلیارد دلار یارانه به شرکت‌ها برای کمک به ایجاد کارخانه‌های جدید در ایالات متحده ارائه می‌کند، مگر اینکه این شرکت‌ها فعالیت کنند یا برنامه‌ای برای گسترش به کشورهای غیردوست مانند چین داشته باشند. هر شرکتی که بخواهد از پول این مجموعه 52 میلیارد دلاری استفاده کند، اجازه نخواهد داشت تراشه هایی بر روی یک گره پردازشی 28 نانومتری یا کوچکتر در کشور آسیایی بسازد.

حدود 90 درصد از تراشه‌های پیشرفته دنیا از TSMC می‌آیند، آماری که منجر به هشدارهایی در مورد اینکه در صورت حمله چین به جزیره با استفاده از نیروی نظامی چه اتفاقی می‌افتد، اقدامی که این کشور قبلا گفته بود در صورت انجام آن دریغ نخواهد کرد. لازم به نظر می رسد.

ترس از اینکه در صورت حمله چین به تایوان چه اتفاقی می‌افتد، ماه گذشته زمانی شدت گرفت که چن ونلینگ، اقتصاددان ارشد مرکز دولتی تبادلات اقتصادی بین‌المللی چین، گفت که اگر آمریکا و غرب هرگز تحریم‌های مخربی را علیه چین اعمال کنند. روسیه و چین باید با بازپس گیری تایوان و تصرف TSMC پاسخ دهند.

پت گلسینگر، رئیس اینتل در اواخر سال گذشته گفت: «تایوان مکان ثابتی نیست. پکن در این هفته 27 هواپیمای جنگی را به منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان فرستاد. آیا این باعث می شود احساس راحتی بیشتری داشته باشید یا کمتر؟

چه اتفاقی افتاده؟ جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا نسبت به عواقب فاجعه بار احتمالی در صورت قطع ارتباط ایالات متحده با صنعت تولید تراشه تایوان که به آن متکی است، هشدار داده است. اگر این سناریوی کابوس به واقعیت تبدیل شود، ایالات متحده با “رکود عمیق و فوری” روبرو خواهد شد.

ریموندو گفت: «اگر به خود اجازه دهید به سناریویی فکر کنید که در آن ایالات متحده دیگر به تراشه‌هایی که در حال حاضر در تایوان ساخته می‌شوند دسترسی نداشته باشد، این یک سناریوی ترسناک است. “این یک رکود عمیق و فوری است. این ناتوانی در محافظت از خود با ساخت تجهیزات نظامی است. ما باید این را در آمریکا بسازیم. ما به یک پایگاه تولیدی نیاز داریم که این تراشه ها، حداقل به اندازه کافی از این تراشه ها را در اینجا در سواحل ما تولید کند، زیرا در غیر این صورت، نیاز به تولید این تراشه ها داریم. ما بیش از حد به کشورهای دیگر وابسته خواهیم بود.”