ویندوز 11: یک دستگاه جاسوس افزار خارج از کنترل کاربران؟

با استفاده از فیلتر Wireshark برای تجزیه و تحلیل ترافیک DNS، TPCSC دریافت که ویندوز 11 به بسیاری از خدمات آنلاین ارائه شده توسط مایکروسافت از جمله MSN، موتور جستجوی Bing و Windows Update متصل می شود. بسیاری از سرویس‌های شخص ثالث نیز حضور داشتند، زیرا ویندوز 11 چیزهای به ظاهر مهمی برای گفتن به افرادی مانند Steam، McAfee، و Comscore ScorecardResearch.com داشت، که یک تلاش تحقیقاتی بازار است که «روندها و رفتار اینترنت را مطالعه و گزارش می‌کند. “

سیستم عامل ویندوز چقدر داده به سرورهای آنلاین ارسال می کند؟ بر اساس ویدئویی که اخیراً از کانال امنیتی رایانه شخصی (TPCSC) منتشر شده است، به‌روزترین نسخه سیستم‌عامل ردموندی در مورد تله‌متری و سایر داده‌های مربوط به ترجیحات و رفتار آنلاین کاربران، یک «گفتگو» واقعی است.

بسیاری از پرس و جوهای اولیه DNS ویندوز 11 برای ارائه داده های “دورسنجی” به شرکت های تحقیقاتی بازار، ارائه دهندگان تبلیغات و حتی دامنه های مرتبط با موقعیت جغرافیایی مانند geo.prod.do بدون نیاز به مجوز یا فعالیت مرور وب طراحی شده اند. TPCSC پیشنهاد می‌کند که جدیدترین و بهترین سیستم‌عامل ویندوز در ظاهر برای «جاسوسی» از هر کسی و همه چیز از ابتدا طراحی شده است.

بر اساس تجزیه و تحلیل آنها، ویندوز XP حتی معنی کلمه “تله متری” را نمی داند: اولین ترافیک DNS از سیستم عامل تازه نصب شده، تلاش و تماس با سرویس Windows Update بود، و بس. بدون تحقیق بازار، بدون ردیابی مرور، هیچ چیز.

با استفاده از Wireshark برای بررسی اینکه یک کپی تازه نصب شده از ویندوز 11 روی یک لپ‌تاپ کاملاً جدید چه می‌کند، چیزی که دیدند حداقل چشم‌گیر بود: درست پس از اولین بوت، ویندوز 11 به سرعت تلاش کرد و به سومین رسید. سرورهای مهمانی بدون هیچ مجوز قبلی یا مداخله کاربر.

بخونید:  جی پی مورگان می گوید هزینه تولید بیت کوین به 13000 دلار کاهش می یابد

به عنوان یک مقایسه، یا شاید به عنوان یک یادداشت انتقادی در مورد وضعیت فعلی حریم خصوصی در اکوسیستم ویندوز، کانال یوتیوب همان فعالیت بسته sniffing را از طریق Wireshark در ویندوز XP، که اولین بار در سال 2001 منتشر شد، امتحان کرد.

برخی از افراد در تلاشند تا رفتار ویندوز 11 را به عنوان بدی کوچک‌تر در دنیای فناوری پر از خدمات شخص ثالث و ویژگی‌های آنلاین توجیه کنند که باید داده‌ها را تغذیه کنند تا طبق برنامه کار کنند. TPCSC در پاسخ به نظرات مربوط به این ویدئو، همچنان به کاربران آگاه و آگاه از حریم خصوصی هشدار می دهد که حتی زمانی که تله متری از طریق برنامه های شخص ثالث خاموش است، ویندوز 11 همچنان از طریق پروتکل DNS به صورت آنلاین “امکان ارسال” را انجام می دهد.منبع

این ویدیو با عنوان «آیا ویندوز تبدیل به جاسوس‌افزار شده است؟» توضیح می‌دهد که چگونه جلسات ضبط زنده می‌توانند ارتباط آنلاین بین ویندوز و سرورهای خارجی را نشان دهند. سازنده ویدئو از Wireshark، یک تحلیلگر پروتکل شبکه معروف (و رایگان) استفاده کرده است که برای دیدن آنچه در یک شبکه “در سطح میکروسکوپی” اتفاق می افتد مفید است.

WTF؟! در چند سال گذشته، مایکروسافت به نقض منظم حریم خصوصی کاربران متهم شده است. در مقایسه با سیستم های کلاسیک مبتنی بر NT، ویندوز 10 و به خصوص ویندوز 11 دو جانور کاملاً متفاوت از این نظر هستند.