پاکستان بر اساس ظرفیت VRAM به طور جدی بر GPU ها مالیات می دهد

مجموعه گمرک پاکستان هفته گذشته برنامه های جدیدی را برای مالیات بر کارت های گرافیک رایانه شخصی وارداتی اعلام کرد. قرار است این تصمیم برای مقابله با واردکنندگانی باشد که برای نادیده گرفتن گمرک و مالیات، GPU ها را کاهش می دهند. پاکستان به‌جای ارزش‌گذاری جداگانه کارت‌ها، هر GPU را صرفاً بر اساس ظرفیت VRAM آن ارزش‌گذاری می‌کند.

Collectorate نموداری از مقادیر (به دلار) منتشر کرد که بر اساس آن مالیات 36 درصدی خود را به روپیه پاکستان وضع می کند، که برای مقادیر VRAM از 4 تا 24 گیگابایت رتبه بندی می شود. به عنوان مثال، سیستم جدید ارزش 196 دلاری را برای یک پردازنده گرافیکی 8 گیگابایتی در نظر گرفته است. نرخ ارز کنونی آن را به روپیه می رساند. 42561 و مالیات 36 درصدی روپیه اضافه می کند. 15,321.96.

این بدون اشاره به ارزش‌گذاری‌های ثابتی است که ممکن است برای برخی از کارت‌ها مناسب باشد، اما ارزش پردازنده‌های گرافیکی سطح بالا را به شدت کاهش می‌دهد، چیزی که مقامات پاکستانی تلاش می‌کنند از آن اجتناب کنند. کلکسیونر یک تراشه 12 گیگابایتی را 328 دلار ارزیابی می کند – که مشابه MSRP 330 دلاری 3060 است. با این حال، حداکثر ارزش 540 دلار برای یک پردازنده گرافیکی 24 گیگابایتی است – به سختی بیش از یک چهارم MSRP 2000 دلاری 24 گیگابایتی 3090 Ti.

تلاش برای برقراری نظم با عوارض واردات قابل درک است. متأسفانه، مقایسه ارزش پردازنده‌های گرافیکی پیچیده‌تر از آن چیزی است که باید باشد. احتمال اینکه مقامات گمرکی تصمیمات خود را بر اساس رتبه بندی عملکرد در دنیای واقعی قرار دهند چقدر است؟

بخونید:  تشخیص چهره منجر به حبس نادرست یک هفته ای می شودمنبع

مسلماً تشخیص تفاوت بین پردازنده‌های گرافیکی ممکن است دشوار باشد، مگر اینکه با رتبه‌بندی‌های معیار همگام باشید. نام هایی که سازندگان به کارت ها می دهند اغلب گیج کننده است. برای افسر گمرکی که به جعبه‌های GPU نگاه می‌کند، VRAM ممکن است ساده‌ترین عدد برای اشاره باشد که نشان‌دهنده تفاوت آن‌ها است، اما قطعاً نشان‌دهنده رتبه‌بندی آنها نیست. طرح جدید ممکن است بر برخی از پردازنده‌های گرافیکی بیشتر از سایر محصولات قدرتمندتر مالیات بگیرد.

WTF؟! قیمت کارت‌های گرافیک پس از تقریباً دو سال شرایط دیوانه‌کننده بازار بالاخره در حال کاهش است. با این حال، دولت پاکستان قصد دارد تا حدودی آنها را با سیستم مالیاتی بسیار ناهموار بازگرداند.

سیستم پاکستانی ممکن است یک GPU پرچمدار قدیمی مانند Titan RTX 24 گیگابایتی بسیار بالاتر از 3070 قدرتمندتر مالیات دهد. نکته قابل توجه RTX 3060 میان رده 12 گیگابایتی است که همان وظیفه RTX 3080 Ti را ایجاد می کند. دارای 12 گیگابایت VRAM 3070 – معمولاً یک رتبه بالاتر از 3060 – فقط 8 گیگابایت دارد.