پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، می گوید نیمه هادی ها در ژئوپلیتیک اهمیت بیشتری نسبت به نفت خواهند داشت

یکی دیگر از عواملی که پشت فشار برای تنوع بخشیدن به زنجیره تامین نیمه هادی است، تایوان است. صادرات تراشه های آی سی از این کشور که حدود 50 درصد بازار جهانی را تامین می کند، در سال گذشته 18.4 درصد افزایش یافت. گلسینگر قبلاً در مورد خطرات ناشی از اتکا به این کشور جزیره ای با توجه به اقدامات تهاجمی چین هشدار داده بود. او در سال 2021 گفت: «تایوان مکان باثباتی نیست. پکن 27 هواپیمای جنگی را به منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان فرستاد. […] آیا این باعث می شود احساس راحتی بیشتری داشته باشید یا کمتر؟”

گلسینگر در گفتگو با جولیا چاترلی از CNN در مجمع جهانی اقتصاد در داووس خاطرنشان کرد که مکان ذخایر نفتی ژئوپلیتیک را در 50 سال گذشته مشخص کرده است. اما عامل مهم تری در نیم قرن آینده وجود خواهد داشت: “زنجیره های تامین فناوری کجا هستند و نیمه هادی ها کجا ساخته می شوند.”

سخنان چن ونلینگ، اقتصاددان ارشد مرکز مبادلات اقتصادی بین‌المللی چین، که سال گذشته گفت، اگر آمریکا «تحریم‌های مخرب» علیه چین اعمال کند، چین باید TSMC را تصرف کند. حتی تحریم‌های سخت‌تر مربوط به تراشه‌ها علیه این کشور. رئیس TSMC از آن زمان گفته است که هیچ کس نمی تواند شرکت را به زور کنترل کند، در حالی که تایوان اصرار داشت که در صورت تهاجم چین، نیازی به تخریب تاسیسات TSMC نیست.منبع

کمبود نیمه هادی ناشی از بیماری همه گیر تقریباً بر هر محصولی که دارای یک تراشه است، از جمله وسایل نقلیه تأثیر گذاشته است. این امر منجر به تصویب قانون 280 میلیارد دلاری چیپس و علم توسط ایالات متحده شد که 52 میلیارد دلار آن صرف یارانه برای سازندگان تراشه خواهد شد. گلسینگر گفت: «اگر ما از بحران کووید و این سفر چند ساله‌ای که در آن بوده‌ایم یک چیز یاد گرفته‌ایم، نیاز به انعطاف‌پذیری در زنجیره تأمین خود داریم.»

بخونید:  Core i3 نسل دهم اینتل به قیمت پایین 68 دلاری رسیده است

چه اتفاقی افتاده؟ اغلب گفته می شود که سه تأثیر مهم بر سیاست جهانی (و جنگ ها) وجود دارد: نفت، زمین و مذهب. به گفته رئیس اینتل، پت گلسینگر، نیمه هادی ها به این لیست خواهند پیوست و اهمیت بیشتری نسبت به مکان ذخایر نفت در پنج دهه آینده خواهند داشت.

مدیرعامل اینتل گفت که شرکت او و سایرین اکنون منتظر هستند تا وجوه حاصل از قانون چیپس پراکنده شود، چیزی که او انتظار دارد در سال جاری اتفاق بیفتد. “من سرمایه گذاری می کنم، لطفا با پول حاضر شوید. زیرا ما فرض می کنیم که آنها به ما کمک می کنند تا این سرمایه گذاری های عظیم را انجام دهیم.”

او گفت: «ما به این زنجیره تامین انعطاف‌پذیر و متعادل جغرافیایی نیاز داریم.

علاوه بر سایت‌های عالی خود در اورگان، نیومکزیکو، و آریزونا (که در حال گسترش است)، اینتل در حال ایجاد امکانات جدید در اوهایو و در عین حال گسترش فعالیت‌های بین‌المللی خود در اسرائیل، ایرلند، مالزی، آلمان و ایتالیا است. این شرکت اعلام کرد که در حال سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری در دو کارخانه آمریکایی و 90 میلیارد دلار در کارخانه های جدید اروپایی است. گلسینگر می‌گوید که این سرمایه‌گذاری نه تنها به سود اینتل است، بلکه برای «جهانی‌سازی حیاتی‌ترین منبع برای آینده جهان» نیز ضروری است.