پدرخوانده هوش مصنوعی می گوید هشدارها مبنی بر اینکه این یک تهدید برای بشریت است «مسخره» است، از دست دادن شغل دائمی نخواهد بود.

چرا مهم است: امسال هشدارهای زیادی در مورد موج جدید هوش مصنوعی پیشرفته و مولد میلیون ها شغل وجود دارد و به طور بالقوه انسانیت ما را از بین می برد. اما همه باور نمی کنند که این درست است. یکی از سه “پدرخوانده هوش مصنوعی” می‌گوید که تهدید ادعایی برای بشریت “به طرز عجیبی مضحک” است.

پروفسور Yann LeCun به همراه جفری هینتون و یوشوا بنجیو در سال 2018 برنده جایزه تورینگ برای پیشرفت در هوش مصنوعی شد. این سه مرد به عنوان پدرخوانده های هوش مصنوعی شناخته می شوند و دلیل خوبی هم دارند.

همین چند هفته پیش بود که هینتون با هشداری مبنی بر اینکه شرکت‌ها از سیستم‌های هوش مصنوعی قوی‌تر بهره می‌برند، کار خود را در گوگل ترک کرد، آنها به طور فزاینده‌ای خطرناک می‌شوند. او مانند بسیاری دیگر نگران پیامدهای کوتاه مدت اینترنت پر از اطلاعات جعلی است که در صورت تصویب لایحه جدید، شرکت‌های هوش مصنوعی می‌توانند مسئول آن باشند، در حالی که نگرانی‌های بلندمدت از دست دادن مشاغل گسترده و سبقت هوش مصنوعی از انسان‌ها است. در مناطق دیگر

گزارشی در اوایل سال جاری ادعا کرد که هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT می تواند بر 300 میلیون شغل تمام وقت تأثیر بگذارد، در حالی که شرکت هایی از جمله IBM قبلاً استخدام برای موقعیت هایی را که می توانند توسط این سیستم ها پر شوند متوقف کرده اند.

پدرخوانده می‌گوید هیچ شکی وجود ندارد که رایانه‌ها در آینده باهوش‌تر از انسان‌ها خواهند شد، اما آن روز می‌تواند سال‌ها باشد، اگر نه چند دهه. او با تأکید بر ایمان خود به ماشین‌ها، گفت رایانه‌های هوشمند «رنسانس جدیدی برای بشریت» به همان شیوه اینترنت یا چاپخانه ایجاد می‌کنند.

بخونید:  FDA می گوید این چالش TikTok برای پختن مرغ در NyQuil را امتحان نکنیدمنبع

LeCun که اکنون دانشمند ارشد هوش مصنوعی متا است، نسبت به اینکه هوش مصنوعی به کجا می رود بسیار خوش بین است. او (از طریق بی‌بی‌سی) گفت: “آیا هوش مصنوعی جهان را تسخیر خواهد کرد؟ نه، این طرحی از ماهیت انسان بر روی ماشین‌ها است” و افزود که نگه داشتن تحقیقات هوش مصنوعی “تحت قفل و کلید” اشتباه بزرگی خواهد بود.

لیکان به بی بی سی گفت که هوش مصنوعی افراد زیادی را به طور دائم بیکار نمی کند، اما خاطرنشان کرد که کار می تواند تغییر کند زیرا نمی دانیم برجسته ترین مشاغل در 20 سال آینده چه خواهند بود.

پروفسور توضیح داد که پیشرفت‌های پیشرونده می‌تواند منجر به هوش مصنوعی به قدرتمندی مغز موش شود، اما قرار نیست دنیا را تسخیر کند، زیرا همچنان روی یک مرکز داده با کلید خاموش کار می‌کند. او افزود که “اگر متوجه شدید که امن نیست، آن را نسازید.”

لیکان گفت: “گویی در سال 1930 از کسی پرسیده باشید که چگونه می خواهید یک توربو جت ایمن بسازید. توربو جت ها هنوز در سال 1930 اختراع نشده اند، همانطور که هوش مصنوعی سطح انسانی هنوز اختراع نشده است.” “جت های توربو در نهایت به طرز باورنکردنی قابل اعتماد و ایمن ساخته شدند.”

ماه گذشته کارشناسان و مدیران اجرایی، از جمله رئیس OpenAI سم آلتمن، درباره احتمال انقراض نسل بشر توسط هوش مصنوعی هشدار دادند. کارشناسان تا آنجا پیش رفتند که هوش مصنوعی را با خطرات ناشی از جنگ هسته ای و بیماری های همه گیر مقایسه کردند. بیش از دو سوم آمریکایی‌ها نگران هستند که تمدن را تهدید کند و وارن بافت ایجاد هوش مصنوعی را با بمب اتمی مقایسه کرد.

بخونید:  هتل ها برای مقابله با کمبود نیروی کار به اتوماسیون روی می آورند