پردازنده‌های اینتل Raptor Lake Refresh در سه ماهه چهارم عرضه می‌شوند و پس از آن Arrow Lake-S یک سال بعد عرضه می‌شود.

همچنین پردازنده‌های موبایل Meteor Lake اینتل در سه ماهه چهارم عرضه می‌شوند که از نام تجاری جدید Core Ultra استفاده می‌کنند. این گزارش شایعات قبلی مبنی بر لغو کامل خط دسکتاپ Meteor Lake-S را تایید می کند.

چه اتفاقی افتاده؟ یک افشاگر قابل اعتماد به تازگی برنامه راه اندازی CPU اینتل را برای چند سال آینده فاش کرده است. در سمت دسکتاپ، تیم بلو ظاهراً یک به‌روزرسانی ساده از مجموعه فعلی Raptor Lake خود را در پایان سال منتشر می‌کند، در حالی که سری‌های چشمگیرتر Arrow Lake حدود یک سال بعد از آن وارد بازار خواهند شد.

افشاکننده ادعا می کند که SKU رده بالا دوباره به پیکربندی هشت هسته P و شانزده هسته E محدود می شود. با این حال، ریزمعماری های جدید باید عملکرد قابل توجهی را ارتقا دهند. علاوه بر این، گفته می‌شود که این شرکت با بازدهی فرآیند 20A اینتل دست و پنجه نرم می‌کند و آن را مجبور می‌کند تا به گره N3 TSMC برای کاشی‌های محاسباتی پردازنده‌های رده بالاتر سوئیچ کند.منبع

در نهایت، ما جزئیات جدیدی در مورد جانشین سری دسکتاپ فوق‌الذکر Raptor Lake Refresh به دست می‌آوریم. تراشه های Arrow Lake-S یا در سه ماهه چهارم سال آینده یا اوایل سال 2025 وارد بازار می شوند و به مادربردهای جدید LGA 1851 نیاز دارند.

مطالب مرتبط: بهترین پردازنده ها – به روز رسانی 2023

در حالی که این فقط یک شایعه است، ECSM سابقه خوبی در مورد این موارد دارد، حتی یک ماه قبل از لغو تحریم ها، یک بررسی جامع از Core i9-13900K ارسال کرده است.

بخونید:  Disney executives want Bob Iger to buy EA or another large gaming company

وقتی نوبت به پیشرفت‌ها می‌رسد، احتمالاً بسیاری از سری‌ها در شمارش هسته‌ها افزایش خواهند یافت، در حالی که Core i9-14900K پرچم‌دار به افزایش جزئی (در صورت وجود) IPC و سرعت کلاک کمی بالاتر محدود می‌شود. افشاکننده حتی در مورد یک نمونه مهندسی با هشت هسته P و دوازده هسته E صحبت می کند که احتمالاً به یک i7 SKU تبدیل می شود.

ظاهراً اینتل پردازنده‌های آنلاک‌شده Raptor Lake Refresh خود را در ماه اکتبر عرضه می‌کند و SKU‌های غیرK نیز پیش از پایان سال همین روند را دنبال می‌کنند. بر اساس افشاگر دیگری، این شرکت این محصولات را به عنوان نسل چهاردهم سری Core به بازار عرضه خواهد کرد، به این معنی که برند نمادین “i” را برای یک سال دیگر حفظ خواهد کرد.

مزیت این به‌روزرسانی نسبتاً هیجان‌انگیز این است که همچنان از پلتفرم LGA 1700 پشتیبانی می‌کند و به کاربران Alder Lake و Raptor Lake مسیری آسان برای ارتقاء می‌دهد. در واقع، سازندگان مادربرد قبلاً شروع به انتشار به‌روزرسانی‌های بایوس برای مادربردهای سری 600 و 700 کرده‌اند که به سازگاری بهبود یافته برای پردازنده‌های نسل بعدی اشاره می‌کنند.