پردازنده‌های موبایل نسل چهاردهم اینتل از هسته‌های الکترونیکی کم‌مصرف جدید جدا شده از محاسبات بهره خواهند برد.


خط پایین: پردازنده‌های نسل چهاردهم اینتل چندین فناوری را که شرکت روی آنها کار می‌کرد، از جمله طراحی چند کاشی، معماری‌های جدید برای CPU و iGPU و گره پردازشی اینتل 4 را معرفی خواهند کرد. نشت امروز همچنین به نوع جدیدی از طراحی هسته CPU بسیار کم مصرف اشاره می کند.

امروز، ما نگاهی اولیه به پلتفرم‌های موبایل نسل چهاردهم آینده اینتل، از جمله Meteor Lake-U، -P، و -H داریم که توسط آزمایشگاه Igor’s Lab فاش شده است. این نسل از تراشه‌ها اولین تراشه‌هایی خواهند بود که از معماری مبتنی بر کاشی اینتل بهره می‌برند و پردازنده‌های موبایلی که امروز به آنها اشاره شد از چهار کاشی تشکیل شده‌اند.

کاشی محاسباتی از فرآیند تولید اینتل 4 استفاده می کند و دارای حداکثر شش هسته P و هشت هسته E در ML-P و -H است، در حالی که پردازنده های کم مصرف ML-U دارای دو هسته P کمتر در بالاترین حد هستند. -پایان. بر اساس گزارش ها، این هسته ها دارای ریزمعماری جدیدی خواهند بود، بنابراین انتظار بهبود عملکرد IPC را داشته باشید.

کاشی GPU از گره 3 نانومتری TSMC استفاده می کند و دارای حداکثر 128 واحد اجرایی، به اندازه کارت گرافیک مجزا Arc A380 اینتل است. همچنین ممکن است دارای معماری جدید Xe-LPG GPU باشد، در حالی که پردازنده های Alder Lake امروزی از Xe-LP استفاده می کنند.

با شروع با Meteor Lake، اینتل PCH را به دو کاشی جداگانه تقسیم می کند. ظاهراً کاشی SoC دارای تمام کنترلرهای مختلف مورد نیاز در یک CPU مدرن است، در حالی که کاشی I/O فقط دارای رابط های واقعی از جمله USB، PCIe و SATA خواهد بود.

کنترلر حافظه در این پردازنده های جدید تا 96 گیگابایت DDR5-5600 و حداکثر 64 گیگابایت رم LPDDR5X-7467 را پشتیبانی می کند، همچنین Meteor Lake-H از اتصال PCIe 5.0 نیز پشتیبانی می کند. این ویژگی در حال حاضر فقط در CPU های Alder Lake-S و -HX یافت می شود که هر دو دارای قالب های کلاس دسکتاپ هستند.

جالب اینجاست که به کاشی SoC دو هسته E جداگانه LP نیز اشاره شده است. این هسته‌های کم مصرف ممکن است برای برنامه‌های پس‌زمینه یا زمانی که دستگاه در حالت‌های کم مصرف است، مانند خواب زمستانی یا خواب، استفاده شوند.

این افشاگری ادعا می کند که پردازنده های Meteor Lake اینتل در نیمه دوم سال آینده راه اندازی خواهند شد.

منبع