پردازنده‌های نسل پانزدهم Arrow lake اینتل: چقدر سریع‌تر از Alder lake خواهند بود؟

در نهایت، مهم است که به خاطر داشته باشید که اطلاعات تایید نشده باید با احتیاط مورد توجه قرار گیرد تا زمانی که به طور رسمی توسط سازنده تایید شود.منبع

به عنوان یک یادداشت جانبی، مشخص نیست که Arrow Lake چگونه در نامگذاری نسلی اینتل قرار می گیرد. تراشه های نسل سیزدهم همان چیزی است که Raptor Lake در حال حاضر از آن استفاده می کند. بنابراین ممکن است تصور کنید ارو لیک نسل چهاردهم خواهد بود. با این حال، به‌روزرسانی Raptor Lake در اواخر سال پیش‌بینی می‌شود و ممکن است نام‌گذاری نسل چهاردهم را دریافت کند.

چیزی که باید منتظرش بود: با نزدیک شدن به راه اندازی پردازنده Arrow Lake اینتل، شایعات حاکی از آن است که می تواند با افزایش خیره کننده 45 درصدی IPC نسبت به خانواده محبوب نسل دوازدهم Alder Lake همراه باشد. اگر اینطور باشد، به معنای افزایش قابل توجهی در عملکرد هر هسته و هر ساعت است.

عوامل اصلی دیگر عبارتند از سرعت ساعت و تعداد هسته. اگرچه هیچ یک از این دو هیچ خبر رسمی از اینتل دریافت نکرده اند، Red Gaming Tech ادعا می کند که Arrow Lake زمانی برنامه ریزی شده بود که هشت هسته P و 32 هسته E ارائه دهد اما از آن زمان به هشت هسته P و 16 E-count به عنوان Raptor Lake کاهش یافته است. حتی اگر چنین بود، یک CPU که حداقل با سرعت ساعت Raptor Lake مطابقت داشته باشد، همچنان بسیار سریع بوده و در کارهای چند رشته ای عالی خواهد بود.

بخونید:  گزارش می گوید حاشیه سود کم EVGA ممکن است تا حدی به خودی خود تحمیل شده باشد

YouTuber Red Gaming Tech ادعا می‌کند که Arrow Lake می‌تواند با افزایش ۴۵ درصدی IPC نسبت به نسل قبلی ارائه شود. این ادعا در رابطه با هسته‌های عملکردی، که به عنوان هسته‌های P نیز شناخته می‌شوند، مطرح می‌شود. با این حال، هسته‌های بهره‌وری جدید به‌عنوان شماره بهبود IPC تعیین نشده‌اند، حتی اگر بدون شک نقش مهمی در تصمیم‌گیری عملکرد کلی ایفا کنند.

به گفته این افشاکننده، Arrow Lake دارای همان بسته فیزیکی، سوکت و پیکربندی پین خواهد بود که نسخه دسکتاپ قبلی خود، Meteor Lake، خواهد بود. بنابراین، در حالی که پردازنده‌های جدید Arrow Lake ممکن است نسبت به پردازنده‌های نسل فعلی اینتل افزایش سرعت ارزشمندی ارائه دهند، بسیاری از ویژگی‌های متمایز آن‌ها تا زمانی که Meteor Lake در اواخر امسال وارد نشود، در دسترس نخواهد بود. پردازنده MTL-S که سیلیکون TSMC N3 و Intel 4 را بر روی یک تراشه ترکیب می کند، اولین CPU اینتل خواهد بود که از هسته های تفکیک شده استفاده می کند.