پردازنده های نسل 12 اینتل آلدر لیک (Alder Lake)

بنابراین اگر بخواهیم تنها با قرار دادن یک فن در بالای پردازنده مرکزی سیستم خود را خنک کنیم ، یک روش خیلی بد را برای انتقال گرما از پردازنده انتخاب کرده ایم. به مرور زمان و با استفاده از دستگاه توان کامپیوتر مخصوصا فن کامپیوتر برای هدایت هوای سرد به داخل کیس و خروج هوای گرم کمتر خواهد شد. اگر برای مدت زمان بسیار زیادی است که کیس کامپیوتر را تمیز نکردهاید، به احتمال زیاد مشاهده میکنید که لایههای گرد و غبار بسیار زیاد به اجزای داخلی کیس شما چسبیده است. و در مواقعی که از نرم افزار های سنگین مثل ویرایشگرهای عکس و فیلم استفاده میکنید که نیاز به بهره بری بیشتری از CPU را دارند، این دما ممکن است عددی بین ۷۰ الی ۸۰ درجه سانتی گراد نمایش داده شود. اینتل در طول سالهای گذشته بارها و بارها به دلیل عدم سازگاری پردازندههای جدید خود با مادربردهای قدیمی مورد انتقاد قرار گرفته و آنها امسال هم با عرضه پردازنده های نسل ۱۲ قصد ندارند دست از این سنت خود بکشند. Esc اجرا میشود میتوانید با باز کردن تب Performance این مورد را بررسی کنید که آیا سی پی یو کامپیوتر شما روی سیستم ویندوز عملکرد ضعیفی دارد یا خیر، در پنجره تسک منیجر شما میتوانید عملکرد قطعاتی مانند رم و سی پی یو و هارد را مشاهده کنید که در اینجا کافیه cup usage را بررسی کنید برای اینکار کافیه برنامه سنگین مثل برنامه ویرایش عکس یا ویدیو که CPU را درگیر میکند را باز کنید و نحوه تغییر اعداد و همچنین سرعت عملکرد را با گذشت زمان در نظر بگیرید.

در نظر داشته باشید که مقدار بسیار کمی خمیر در فضایی که پردازنده و هیت سینگ لازم است قرار بگیرد ما از CPU یه پراشکی نمیخوایم ایجاد کنیم همین که مقدار کمی خمیر قرار بدین که باعث هدایت بهتر گرما شود در حد یک یا دو نقطه چند میلی کفایت میکنه و این موضوع رو هم در نظر داشته باشید که با انگشت دستتون هرگز خمیر رو پخش نکنید معمولا این خمیر ها داخل یک سرنگ در اختیار کاربر قرار داده میشود یا به صورت پد هایی شبیه به پد های الکلی میتونید با استفاده از سر همون پد و یا سرنگ خمیر را به مقدار بسیار کمی پخش کنید. زمانی که شما در حال مرور صفحات وب هستید و یا از کامپیوتر خود به صورت سنگین استفاده نمیکنید، میبایستی میانگین دمای سی پی یو کامپیوتر شما چیزی در حدود ۳۰ الی ۶۰ درجه سانتی گراد نمایش داده شود. پس از آن هوای خنک و تازه به داخل محفظه CPU انتقال داده میشود. زمانی که قصد دارد نصب برنامه Core Temp را انجام دهید، لطفا فقط بر روی Next های پشت سر هم کلیک نکنید و سعی بر این داشته باشید که نگاهی به لیستی از کادرهایی که نمایش داده میشود، داشته مجله خبری mycpu باشید.

و مجدد افزایش پیدا میکند در چند دقیقهی بعدی ما متوجه میشویم که این اتفاق ها باعث ایجاد چندین قلهی تیز در نمودار مربوط به استفادهی CPU شده است. پس از طی کردن این مراحل مایع داخل لوله مجدد خنک شده و دوباره در سیستم خنک کننده بر خواهد گشت. در این قسمت میخواهیم یکی از بهترین و محبوب ترین نرم افزار های جانبی برای چک کردن دمای CPU را به شما عزیزان معرفی کنیم ، این نرم افزار توسط کارشناسان زیاد برای تشخیص مشکلات گرمای بیش از CPU توصیه شده است، این برنامه علاوه بر رایگان بودن ، کامل ایمن است و آسیبی به سیستم شما وارد نخواهد کرد. دمیدن بر روی این اجزای تشکیل دهنده کیس باعث میشود که خاک گرد و غبار به هوا انتقال پیدا کند و سپس توسط ریههای شما یا فرد دیگری تنفس شود که میتواند بسیار خطرناک باشد. اینتل همچنین پشتیبانی از آخرین نسل از فناوریهای کامپیوتری را به این سری اضافه کرده است. اما سوال مهم این است که عملکرد پردازنده های نسل 12 اینتل چگونه است؟

برای مثال نسل جدید پردازنده های Intel از PCIe 5.0 و DDR5 پشتیبانی میکنند. محل نصب فنهای اگزوز در قسمت بالایی کیس است که پس از نصب این امکان را فراهم میکنند که هوای گرم را از بالا یا پشت کیس خارج شود. زیرا هستههای کم مصرف نسبت به هستههای قدرتی، برای پردازش وظایف مشابه حرارت کمتری تولید میکنند در نتیجه حرارت پردازنده پایینتر میآید و هستههای قدرتی برای پردازش وظایف سنگینتر دست بازتری دارند. به همین دلیل است که ، CPU های مدرن به هیت سینک مجهز هستند و گرمای ایجاد شده رو از طریق هیت سینک انتقال میدهند. هیت سینک چیست ؟ سوکت LGA 1700 به دلیل برخورداری از رابطهای جدید برای PCIe 5.0 و DDR5 دقیقا 500 پین اضافهتر نسبت به LGA 1200 دارد و دلیل بزرگتر بودن آن هم همین است. در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان به این خمیر دست نزنید، این ماده توانایی هدایت حرارتی بسیار بالایی را مجله خبری mycpu دارد.