پردازنده گرافیکی دوگانه انحصاری اپل AMD RTX 4080 را در بنچمارک رودررو شکست داد.

در متن: در سال 2021، اپل با AMD برای تولید رایانه‌های مک پرو جدید با قوی‌ترین کارت گرافیکی که تاکنون در رایانه‌های اپل یافت شده، همکاری کرد. Radeon Pro W6800X Duo مدت‌ها در انحصار سخت‌افزار اپل بود تا اینکه der8auer راهی برای استفاده از GPU خارج از اکوسیستم اپل کشف کرد.

برای دیدگاه، دای Navi 21 در هر دو پرچمدار RDNA2 AMD، RX 6900 XT و RX 6950 XT یافت می شود. همانطور که توسط معیارهای ما نشان داده شده است، این قالب در حال حاضر یک نیروگاه است. همانطور که انتظار می رود، قرار دادن دو عدد بر روی پردازنده گرافیکی اپل، آن را به یک هیولا تبدیل می کند، علیرغم اینکه عملکرد کمی در هر قالب با مشکل مواجه می شود.

به طور کلی، نتایج نشان داده شده توسط W6800X Duo چشمگیر است. این سوال را ایجاد می کند که چرا این کارت یا نوع مشابه آن هرگز به بازار مصرف نرسید و در عوض به خرید 5000 دلاری در اکوسیستم مک محدود شد. صرف نظر از این، کار der8auer بسیار قدردانی می شود، زیرا ارزان نبود.منبع در حالی که GPU از یک اسلات استاندارد PCIe x16 که معمولاً در مادربردهای مصرف‌کننده یافت می‌شود، استفاده می‌کند، تحویل انرژی چیزی جز معمولی نیست. این کارت دارای ماژول اختصاصی Mac Pro eXpansion (MPX) اپل به جای اتصال برق استاندارد PCIe است. با وجود این، der8auer یک کابل 12VHPWR را برای تامین 400 وات مورد نیاز W6800X Duo تغییر کاربری داد.

بعد از رفع مشکلات متعدد، از جمله نصب ناموفق درایور، دمای بالا، و تحویل سخت برق، der8auer سرانجام GPU را در حالت کار قرار داد. همانطور که در بالا مشاهده شد، کارت برای کار بر روی یک مادربرد استاندارد نیاز به تغییرات و لحیم کاری زیادی داشت. با وجود این، پردازنده گرافیکی برای به پایان رساندن معیار تلاش کرد و دچار خرابی ها و خاموش شدن های متعدد شد.

بخونید:  Google Nest Wifi Pro نظرات، مزایا و معایب

از آنجایی که W6800X Duo تقریباً یک 6900 XT دو کارته است، بسیاری از مردم در مورد قابلیت های کارت کنجکاو بودند. یکی از آنها رومن هارتانگ، اورکلاکر معروف der8auer بود. در ویدیوی اخیر، der8auer یک W6800X Duo را پاره کرد و آزمایش کرد، البته با مشکلات متعدد.

اپل می‌دانست که چیز خاصی را با Radeon Pro W6800X Duo به دست آورده است زیرا قیمت این کارت گرافیک در وب‌سایت اپل 5000 دلار است. دارای دو دای Navi 21 است که از طریق Infinity Fabric AMD متصل شده اند، البته با 20 واحد محاسباتی غیرفعال در هر دو قالب. این پردازنده گرافیکی همچنین دارای 32 گیگابایت حافظه GDDR6 و 128 مگابایت کش بی نهایت است.

پس از تلاش های فراوان، هارتانگ موفق شد کارت را فشار دهد تا بنچمارک را تکمیل کند. در 3DMark TimeSpy، W6800X Duo عملکرد تحسین برانگیزی داشت و میانگین فریم بر ثانیه 97.21 داشت. در حالی که این 21 درصد کندتر از RTX 4090 انویدیا است، اما کمی بیش از چهار درصد از RTX 4080 برتری دارد. همچنین پرچمدار AMD RX 7900 XTX را حدود هشت درصد شکست می دهد.