پروتکل Matrix در تلاش است تا دیوارهای بین برنامه های پیام رسانی را بشکند

کاربران در هر سرویس پیام رسانی ساخته شده بر روی Matrix می توانند به طور بالقوه با کاربران سایر مشتریان مبتنی بر Matrix ارتباط برقرار کنند. این گشودگی می‌تواند به افراد اجازه دهد به جای نرم‌افزاری که همه دوستانشان در آن هستند، از نرم‌افزاری که ترجیح می‌دهند استفاده کنند.

چرا مهم است: برقراری ارتباط با دوستان و خانواده از طریق سرویس‌های پیام‌رسانی معمولاً به معنای ماندن در جایی است که دیگران هستند یا جابجایی بین چندین مشتری مانند iMessage، WhatsApp، Telegram، Facebook Messenger یا دیگران. سال‌هاست که بنیاد Matrix.org در تلاش است تا یک محیط جایگزین ایجاد کند که به مشتریان مختلف اجازه تعامل بدهد.

تاکنون، Matrix به گروه‌ها اجازه می‌دهد تا کلاینت‌های چت جدیدی بسازند که بتوانند با یکدیگر صحبت کنند، اما آوردن این قابلیت به سرویس‌های محبوب کمی پیچیده‌تر است. این بنیاد روش های متعددی را برای “پل زدن” پیام بین پلتفرم هایی مانند Facebook Messenger، Discord و LinkedIn ابداع کرده است. یکی شامل ارسال پیام‌ها از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر از طریق ربات‌ها است، در حالی که دیگری می‌تواند به کاربران اجازه دهد تا حساب‌های «دو عروسکی» روی دو مشتری متفاوت داشته باشند.منبع

توسعه دهندگان پروژه خود را به ایمیل تشبیه می کنند که در اصل اجازه ارسال پیام بین سرویس های مختلف را نمی داد. این بنیاد می‌خواهد که برنامه‌های پیام‌رسان به اندازه جی‌میل و مایکروسافت اوت لوک با هم کار کنند.

اهداف ماتریکس همچنین با اهداف قانون بازارهای دیجیتال (DMA) که اخیراً تصویب شده است، مطابقت دارد. اتحادیه اروپا علاوه بر تلاش برای کاهش موانع بین باغ‌های دیواری بزرگ فناوری، DMA را برای تشویق قابلیت همکاری بین خدمات طراحی کرد.

بخونید:  Spotify بی سر و صدا لوازم جانبی داشبورد Car Thing را متوقف می کند

برنامه پرچمدار مبتنی بر Matrix – Element – یکی دیگر از مزایای این پروتکل را نشان می دهد: هر کسی که شبکه را از طریق Element راه اندازی می کند می تواند سرورهای چت خود را بدون قطع ارتباط با سایر خدمات مبتنی بر Matrix ایجاد کند. این به شرکت‌ها و سایر سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی سیستم‌های چت داخلی را بدون تکیه بر غول‌های معتبری مانند Slack، Discord، WhatsApp یا دیگران برای مدیریت داده‌های خود بسازند. سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی نظامی و ملی آلمان قبلاً از Matrix برای توسعه سیستم‌های پیام‌رسان مستقل استفاده کرده‌اند که با دیگران قابل همکاری هستند.

یکی از تأثیرات این مقررات این است که سرویس‌های تازه‌کار کوچک‌تر به‌طور کامل از پایگاه‌های کاربری که بازیکنان بزرگ‌تر در آن قفل شده‌اند مسدود نمی‌شوند. پروتکل Matrix می‌تواند راهی برای دستیابی به هدف DMA در مورد خدمات پیام‌رسانی باشد.

سازمان غیرانتفاعی توسعه دهنده Matrix به دنبال ارائه یک استاندارد پیام باز است که سایر گروه ها می توانند از آن برای ایجاد زیرساخت های ارتباطی استفاده کنند. برخی از مؤسسات دولتی و سایر سازمان‌ها قبلاً استفاده از این پروتکل را برای ساخت برنامه‌های پیام‌رسان سفارشی آغاز کرده‌اند که مزایایی نسبت به تکیه بر غول‌های فناوری اصلی دارد.