پروژه Salesforce در حال ایجاد پروتئین با هوش مصنوعی مولد است

ProGen در نسخه این ماه Nature Biotech نشان داده شده است، جایی که محققان همچنین توضیح دادند که چگونه اولین ساختار سه بعدی شناخته شده یک پروتئین مصنوعی به طور کامل توسط یک سیستم هوش مصنوعی طراحی شده است. ProGen یک مدل زبانی است که می‌تواند توالی‌های پروتئینی را با عملکردی قابل پیش‌بینی در خانواده‌های پروتئینی بزرگ تولید کند، درست مانند ChatGPT که می‌تواند تکه‌های مختلف متن را کنار هم قرار دهد تا «جملات زبان طبیعی را از نظر دستوری و معنایی در موضوعات مختلف درست کند».

به گفته Salesforce، نتایج آزمایش نشان داد که 73 درصد از پروتئین‌های مصنوعی تولید شده توسط ProGen در مقایسه با 59 درصد پروتئین‌های طبیعی «عملکردی» هستند.

Salesforce Research روی یک اپلیکیشن زیستی خلاقانه برای الگوریتم‌های هوش مصنوعی کار کرده است. ProGen یک مدل هوش مصنوعی است که برای ایجاد پروتئین های مصنوعی طراحی شده است. این با صدها میلیون توالی پروتئین به شکل متنی آموزش داده شد که منجر به تولید پروتئین‌های مصنوعی شد که به اندازه پروتئین‌های طبیعی در حذف مواد زائد کارآمد هستند.

به گفته محققان، مدل جدید هوش مصنوعی بر روی 280 میلیون توالی پروتئین از بیش از 19000 خانواده آموزش دیده و با برچسب های کنترلی حاوی خواص پروتئین “تقویت” شده است. با نمونه‌های همولوگ کافی از خانواده‌های پروتئینی مختلف، ProGen را می‌توان برای “بهبود عملکرد تولید قابل کنترل پروتئین‌ها” تنظیم کرد.

به عبارت دیگر، هوش مصنوعی مولد ProGen به محققان این توانایی را می‌دهد تا با استفاده از یک ابزار قابل کنترل، پروتئین‌های بسیار مناسب «با خواص دلخواه» را طراحی کنند. ProGen قوانین سنتز پروتئین را با نگاه کردن به پایگاه داده توالی پروتئین “یاد گرفت” و قادر به تولید دسته ای از پروتئین ها بود که تحقیقات بعداً برای خواص ضد باکتریایی واقعی آنها در آزمایشگاه آزمایش شد.

بخونید:  سامسونگ اولین حافظه GDDR7 در صنعت را معرفی کرد، اولین نسل تراشه‌هایی که به سرعت 32 گیگابیت بر ثانیه می‌رسند.

Salesforce گفت که ProGen نشان می دهد که چگونه دانشمندان می توانند یک “رویکرد فعال” برای طراحی پروتئین ایجاد کنند. در آینده، این شرکت امیدوار است که این رویکرد جدید بتواند به سرعت بخشیدن به توسعه «درمان بیماری‌ها» و آنزیم‌ها با کاربردهای صنعتی یا محیطی کمک کند. پروتئین های پلاستیک خوار، یکی دیگر از کاربردهای بالقوه، می تواند یک تغییر دهنده بازی باشد.

Salesforce گفت که در حال حاضر از مدل تولیدی ProGen برای شناسایی «درمان‌های بالقوه» برای اختلالات عصبی و خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و مولتیپل اسکلروزیس استفاده می‌کند.منبع

چرا مهم است: فناوری هوش مصنوعی مولد می تواند بسیار بیشتر از یک تهدید صرف برای معیشت هنرمندان و نویسندگان بی شماری باشد. به گفته Salesforce، یک الگوریتم ML کاملاً آموزش دیده می تواند به ایجاد پروتئین های مصنوعی مفید برای مراقبت های بهداشتی یا پایداری محیطی کمک کند.