پس از ممنوعیت تراشه‌های چین، Micron برای تاثیر عمده درآمد خود آماده می‌شود

چین اوایل سال جاری پس از اینکه اداره امنیت سایبری این کشور ادعا کرد که محصولات این شرکت “خطرات امنیتی قابل توجهی برای زنجیره تامین زیرساخت‌های اطلاعاتی حیاتی چین دارد و بر امنیت ملی چین تاثیر می‌گذارد، ممنوعیت خود را بر روی Micron اعمال کرد.” به دنبال این ارزیابی منفی، مقامات چینی اپراتورهای داخلی زیرساخت های کلیدی را از انجام تجارت با سازنده تراشه آمریکایی منع کردند. تهدیدات دقیقی که مقامات چینی در محصولات میکرون پیدا کردند، هنوز نامشخص است.

در حالی که Micron در ابتدا پیش‌بینی کرده بود که این ممنوعیت تنها یک درصد بر درآمدهایش تأثیر می‌گذارد، اما اکنون تخمین می‌زند که این تأثیر به‌طور قابل‌توجهی بیشتر خواهد بود و درصد دو رقمی پایینی از کل درآمدش را به همراه خواهد داشت. این دستورالعمل تجدید نظر شده خبر بدی برای سرمایه گذاران شرکت است که با فروش انبوه سهام شرکت واکنش نشان دادند و باعث شد که پس از انتشار اخبار در روز جمعه، حدود 2 درصد کاهش یابد.

چه اتفاقی افتاده؟ شرکت Micron Technology، سازنده فلاش NAND، هشداری صادر کرده است مبنی بر اینکه ممنوعیت چینی برای فروش محصولات خود به صنایع کلیدی داخلی ممکن است تأثیر قابل توجهی بر درآمد آن نسبت به آنچه قبلاً تخمین زده شده بود، داشته باشد. طبق آخرین دستورالعمل درآمد این شرکت، تقریباً نیمی از درآمد چین آن ممکن است تحت تأثیر این ممنوعیت قرار گیرد. این اقدام در اوایل سال جاری توسط مقامات چینی در تلافی تحریم های واشنگتن علیه شرکت های چینی اعمال شد.

اقدام چین علیه Micron نتیجه مستقیم بدتر شدن روابط دیپلماتیک بین واشنگتن و پکن است که باعث شده است ایالات متحده تحریم های شدیدی را علیه چندین شرکت چینی از جمله غول های مخابراتی Huawei و ZTE اعمال کند. تحریم‌ها تأثیر مخربی داشته و باعث شده است که هواوی بیشترین کاهش سود خود را در سال مالی 2022 گزارش کند.

بخونید:  افزونه‌های Manifest v3 اکنون در فروشگاه افزونه‌های فایرفاکس پذیرفته شده‌اندمنبع

اگرچه محدودیت‌های چین برای Micron نسبتاً جدید است، اما گزارش رویترز در اوایل سال جاری نشان می‌دهد که آژانس‌های دولتی در این کشور سال‌ها خرید از این شرکت را کاهش داده‌اند. این گزارش نشان می دهد که تا چند سال پیش، دولت چین به طور گسترده از تراشه های Micron در سیستم های مالیاتی و شبکه های نظارتی خود استفاده می کرد. با این حال، این خریدها در سال های اخیر، به ویژه پس از سال 2020، کاهش یافته است.

عجیب است که علیرغم سرکوب تجارت خود توسط چین، میکرون به سرمایه گذاری های برنامه ریزی شده خود در این کشور ادامه می دهد. به گزارش رویترز، این شرکت قصد دارد 4.3 میلیارد یوان (603.8 میلیون دلار) در یک مرکز بسته بندی تراشه در شهر Xian سرمایه گذاری کند. گفته می شود که این سرمایه گذاری شامل خرید تجهیزات بسته بندی از یک شرکت تابعه محلی Powertech Technology تایوان می شود. سانجی مهروترا، مدیر عامل میکرون، سرمایه گذاری پیشنهادی را نشانه ای از “تعهد تزلزل ناپذیر این شرکت به تجارت و تیم چینی خود” توصیف کرد.