پشتیبانی توسعه یافته ویندوز 8.1 به زودی به پایان می رسد


به طور خلاصه: مایکروسافت قرار است در آینده نزدیک یکی دیگر از سیستم عامل های قدیمی خود را در مرتع قرار دهد. هر کسی که هنوز از سیستم عامل قدیمی استفاده می کند، باید در مورد انتقال به نسخه فعلی و در حال سرویس جدی باشد.

ویندوز 8.1 در اواخر سال 2013 راه اندازی شد – تنها یک سال پس از اینکه مایکروسافت ویندوز 8 را عرضه کرد – در تلاشی برای اصلاح برخی از مشکلات اولیه سیستم عامل پرچمدار خود. اکثرا دریافتند که تجربه بهتری نسبت به نسخه اصلی ارائه می دهد، اما با این حال، مایکروسافت زمان کمی را برای آماده سازی و عرضه جانشین خود – ویندوز 10 – در تابستان 2015 تلف کرد.

مایکروسافت در 9 ژانویه 2018 به پشتیبانی اصلی ویندوز 8.1 پایان داد و در حال برنامه ریزی برای تعلیق پشتیبانی گسترده در 10 ژانویه 2023 است. هنگامی که این اتفاق بیفتد، مایکروسافت دیگر به روز رسانی نرم افزار و کمک فنی را برای سیستم عامل ارائه نخواهد کرد. هیچ برنامه به‌روزرسانی امنیتی گسترده‌ای برای ویندوز 8.1 وجود نخواهد داشت، به این معنی که هر کسی که آن را پس از تاریخ قطع اجرا کند در معرض خطرات امنیتی آینده قرار خواهد گرفت.

طبق StatCounter، سهم بازار دسکتاپ ویندوز 8.1 در سراسر جهان تا اکتبر 2022 تنها 2.45 درصد بوده است. برای مقایسه، ویندوز 7 هنوز در 9.61 درصد از دسکتاپ ها استفاده می شود. ویندوز 11 توسط 15.44 درصد از رایانه های رومیزی پذیرفته شده است و ویندوز 10 با 71.29 درصد سهم بازار پیشتاز است.

مایکروسافت توصیه می‌کند دستگاه‌های دارای ویندوز 8.1 را به نسخه فعلی‌تر و درون‌سرویس ویندوز مانند Windows 10 یا Windows 11 ارتقا دهید. Windows 10 Home و Pro هنوز در دسترس هستند و تا 14 اکتبر 2025 پشتیبانی می‌شوند. این مسیر می‌تواند چند مورد را برای شما بخرد. اگر ویندوز 11 به دلیل محدودیت های فنی گزینه ای نباشد، سال های بیشتری خواهد بود.

در صورتی که دستگاه شما حداقل الزامات یک سیستم عامل جدیدتر را برآورده نمی کند، مایکروسافت پیشنهاد می کند آن را با چیزی کمی جدیدتر جایگزین کنید. در چنین شرایطی (و با فرض اینکه می‌خواهید به ویندوز پایبند باشید)، بهتر است به چیزی ارتقا دهید که از ویندوز 11 پشتیبانی می‌کند، بنابراین برای مدتی دیگر نگران تغییر سیستم‌عامل نباشید.

اعتبار تصویر: چیزی در پیش نیست، پدرو سانتوس، برام ون اوستمنبع