پیتر اکرسلی، فعال فناوری و بنیانگذار Let’s Encrypt در 43 سالگی درگذشت


ضایعه غم انگیز: پیتر اکرسلی تنها 43 سال داشت و در ایجاد سرمایه‌گذاری‌های مهم فناوری مانند مجوز مجوز Let’s Encrypt، Certbot و HTTPS Everywhere مشارکت داشت. اکرزلی، یک دانشمند کامپیوتر از استرالیا، به طور فعال بحث و تحقیق در مورد موضوعات بسیار مورد بحث مانند بی طرفی شبکه و هوش مصنوعی را ترویج داد.

پیتر اکرسلی یکی از شناخته شده ترین نام ها در صنعت کامپیوتر نیست، اما سهم او در اینترنت و فناوری مدرن قابل توجه است. اکرسلی، یک دانشمند کامپیوتر متولد ملبورن، استرالیا، در بنیاد مرز الکترونیک و جاهای دیگر برای بهبود و حمایت از حریم خصوصی، بی طرفی شبکه و امنیت آنلاین کار می کرد.

یکی از مهم‌ترین مشارکت‌های اکرسلی در صنعت از زمان او در EFF، زمانی که او سرویس غیرانتفاعی موسوم به Let’s Encrypt را تأسیس کرد، سرچشمه گرفت. امروزه Let’s Encrypt یک مرجع گواهی است که توسط گروه تحقیقات امنیت اینترنت اداره می شود، یک زیرساخت وب مورد اعتماد همه مرورگرها و شرکت های اینترنتی بزرگ از جمله موزیلا، گوگل، متا، آی بی ام، آمازون و بسیاری دیگر.

همانطور که ست شوئن، یکی از همکاران سابق اکرزلی در انجمن پشتیبانی انجمن Let’s Encrypt نوشت، در ابتدا Let’s Encrypt فقط “یک ایده وحشیانه” بود که بعداً به بخش مهمی از زیرساخت اینترنت تبدیل شد. امروزه CA رایگان گواهینامه های TLS را به 260 میلیون وب سایت HTTPS ارائه می دهد، خواه آنها سازمان ها و شرکت های شناخته شده باشند یا فقط وبلاگ های شخصی برای کاربران عادی باشند. برای سال‌های متمادی TechSpot به Let’s Encrypt و Certbot برای انطباق با HTTPS نیز متکی بود.

پیتر اکرزلی که از سال 2006 تا 2018 به عنوان دانشمند ارشد کامپیوتر در EFF کار می کرد، همچنین یک مدافع آشکار برای بی طرفی شبکه بود و پروژه های مهم دیگری مانند پسوندهای مرورگر متن باز Privacy Badger و HTTPS Everywhere، تست مرورگر ضد ردیابی Panopticlick و موارد دیگر را آغاز کرد. .

شوئن خاطرنشان کرد که اکرزلی یک دوچرخه سوار مشتاق جاده و خبره اسپرسو بود که به خاطر حس مد پر زرق و برق و همچنین قدردانی اش از معماری زیبا مشهور بود. او مدرک دکترای خود را از دانشگاه ملبورن گرفت، شهری که پس از نقل مکان به ایالات متحده و اقامت در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، آن را ترک کرد. در اینجا، اکرزلی به همراه هم اتاقی هایش از جمله دانشمند کامپیوتر و فعال آرون سوارتز در یک خانه مشترک زندگی می کرد.

اکرسلی در 2 سپتامبر 2022 بر اثر سرطان در بیمارستان CPMC Davies در سانفرانسیسکو در سن 43 سالگی درگذشت. در پایان زندگی حرفه ای او بر روی اخلاق و ایمنی در هوش مصنوعی متمرکز بود که یک بار دیگر موضوعی بسیار مورد بحث بود. او مؤسسه اهداف هوش مصنوعی را برای ایجاد یک پایه جدید برای اهدافی که با هوش مصنوعی دنبال می شود، تأسیس کرد.منبع