پیش‌نمایش ویندوز 11 لاگین‌های بیومتریک را برای برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها اضافه می‌کند

رمزهای عبور امن تر از رمزهای عبور هستند زیرا فقط می توانند از دستگاه های اختصاص داده شده فعال شوند و در سرورها ذخیره نمی شوند، بنابراین هکرها نمی توانند آنها را از راه دور بدزدند. علاوه بر این، استفاده از بیومتریک یا پین بسیار ساده تر از وارد کردن، به خاطر سپردن یا ذخیره رمزهای عبور است. این سیستم نیاز به اقدامات امنیتی معمولی مانند رمزهای عبور قوی، احراز هویت دو مرحله ای و مدیریت رمز عبور را دور می زند.

سال گذشته، مایکروسافت، گوگل، اپل و اتحادیه FIDO ابتکاری را برای گسترش ورود بدون رمز عبور با استفاده از کلیدهای عبور تشدید کردند. این فناوری یک کلید رمزگذاری شده ایجاد می کند که روی دستگاه باقی می ماند و از طریق پین، اثر انگشت یا تشخیص چهره فعال می شود. این کلید می‌تواند بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات توسط کاربر، وارد حساب‌های منطبق برای برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها شود و به طور مؤثر رایانه شخصی یا دستگاه تلفن همراه را به یک تأییدکننده فیزیکی تبدیل کند.

اپل سال گذشته با iOS 16 و macOS Ventura تلاش بزرگ خود را برای پشتیبانی از رمز عبور آغاز کرد. بلافاصله پس از آن، گوگل این قابلیت را به اندروید و کروم آورد و کاربران ماه گذشته توانایی ایمن سازی حساب های گوگل را با کلیدهای عبور به دست آوردند.

نسخه 23486 پیش‌نمایش ویندوز 11، پشتیبانی سیستم‌عامل را از لاگین‌های بیومتریک گسترش می‌دهد. آزمایش‌کنندگان بتا اکنون باید بتوانند با استفاده از چهره، اثر انگشت و پین‌های خود از طریق Windows Hello یا دستگاه‌های تلفن همراه تأیید شده به وب‌سایت‌ها و برنامه‌هایی که از کلیدهای عبور FIDO پشتیبانی می‌کنند وارد شوند.

بخونید:  AMD قیمت و در دسترس بودن Ryzen 7000X3D را از 28 فوریه اعلام کرد

مایکروسافت سال‌هاست که از FIDO به همراه Windows Hello استفاده می‌کند و در نهایت آن را با به‌روزرسانی‌های اخیر اپل و گوگل مرتبط می‌کند. با توجه به این همکاری بین پلتفرمی، یک فرد می‌تواند از Touch ID یا Face ID آیفون خود برای ورود به وب‌سایتی در Google Chrome در رایانه شخصی Windows، Mac یا دستگاه Android خود استفاده کند. از زمانی که سه غول فناوری همکاری خود را آغاز کردند، تعداد برنامه‌ها و سایت‌هایی که از کلیدهای عبور پشتیبانی می‌کنند، رشد چشمگیری داشته است.منبع

برای شروع، وارد وب‌سایتی شوید که کلیدهای عبور را مجاز می‌کند، در بخش تنظیمات حساب، یک کلید عبور ایجاد کنید، از سیستم خارج شوید و سپس با استفاده از کلید عبور دوباره وارد شوید. برای مدیریت کلیدهای عبور در یک دستگاه ویندوز، به تنظیمات > حساب‌ها > کلیدهای عبور بروید.

چرا مهم است: اپل، گوگل و مایکروسافت متعهد شدند که در سال 2022 برای استفاده از FIDO برای ایجاد لاگین های بدون رمز عبور بین پلتفرمی همکاری کنند. از آن زمان، اپل و گوگل به سرعت اجرای این فناوری را در دستگاه ها و سرویس های خود گسترش داده اند. اکنون، مایکروسافت با آخرین نسخه پیش‌نمایش ویندوز 11 پیشرفت می‌کند.