چالش اورکلاک: اجرای Doom با سرعت 25 فریم در ثانیه تنها با استفاده از کارت گرافیک مبتنی بر ISA مربوط به 30 سال پیش

مطالب مرتبط: Modder اسلات ISA را به رایانه‌های شخصی مدرن اضافه می‌کند تا بازی‌های یکپارچهسازی با سیستمعامل را به خوبی انجام دهند

میز تست مایک حول یک مادربرد MSI MS-4138 ساخته شده است، یک مادربرد فقط 5 ولتی با سازگاری کامل که همچنین کاملاً قابل تغییر است. همچنین یک ماژول رم 60 میلی‌ثانیه (هشت مگابایت)، یک کارت گرافیک ATI Mach32 و یک پردازنده ارتقاء یافته Evergreen مبتنی بر AMD Am5x86 نیز در کنار آن است. مایک با این CPU به دلیل انعطاف پذیری گذرگاه جلویی آن رفت.

به طور خلاصه: طبق گزارش‌ها، CPU Galaxy در حال آماده شدن برای میزبانی چالشی است که در آن شرکت‌کنندگان باید Doom را برای اجرا با میانگین ۲۵ فریم در ثانیه با استفاده از کارت ISA دریافت کنند. این کار آسانی نیست، اما حداقل یکی از یوتیوب‌برها در این آزمون موفق بود و شروعی زودهنگام در رقابت داشت.

با این تنظیمات و یک ساعت ISA 12.5 مگاهرتزی، او توانست به طور متوسط ​​25.1 فریم در ثانیه را در بنچمارک Doom ثبت کند. ماموریت انجام شد. با این حال، با دو جداکننده دیگر، این سفر هنوز به پایان نرسیده بود.

با امتحان مجدد تقسیم کننده 1/3 برای ساعت گذرگاه ISA 11 مگاهرتز، معیار Doom به طور متوسط ​​21.9 فریم در ثانیه تولید می کند. با این حال، برای اینکه واقعاً اتوبوس ISA را فشار دهد، مایک باید اتوبوس سمت جلو را بالا می برد. او FSB را به 50 مگاهرتز افزایش داد و ضریب ضرب را برای یک ساعت CPU 150 مگاهرتز روی 3 برابر تنظیم کرد، فقط باید چرخه نوشتن حافظه پنهان را برای اهداف پایداری کمی به 2T شل کند.

بخونید:  Armored Core VI has relatively light system requirements, but no ray tracing during missions

مایک چند پیکربندی سخت‌افزاری مختلف و برنامه‌های کاربردی دیگر را آزمایش کرد، اما مشکلات پایداری به وجود آمد.منبع

همانطور که Mike از vswitchzero اشاره می کند، قوانین استفاده از بردهای “جدیدتر” با اسلات PCI را ممنوع می کند، اما شما می توانید از هر CPU که می خواهید استفاده کنید تا زمانی که دستورالعمل های دیگر را رعایت کند. در عین حال، بازی باید در حالت گرافیکی با کیفیت بالا اجرا شود و منطقه قابل مشاهده تا HUD گسترش یافته باشد. بسته محک DOS Phil برای اجرای فایل آزمایشی صحیح استفاده شد.

با پریدن به داخل، اتوبوس سمت جلو را روی 33 مگاهرتز رها کرد، اما تقسیم کننده ISA را برای ساعت 11 مگاهرتز به 1/3 تغییر داد (از 8.3 مگاهرتز). به اندازه کافی عجیب، هنگام اجرای معیار Doom هیچ افزایش عملکردی مشاهده نشد و پس از بررسی بیشتر، به نظر می رسید که یک باگ BIOS مقصر است. بعداً یک فلش نه چندان سریع به یک بایوس بتا جدیدتر، و او دوباره وارد کار شد.

در بایوس، Mike تقسیم‌کننده FSB را روی 1/3 برای ساعت ISA 16.67 مگاهرتز تنظیم کرد. این یک اورکلاک کامل 100 درصدی از اتوبوس ISA است، اما به طور قابل توجهی، سیستم آن را مانند یک قهرمان قبول کرد. Doom به طور متوسط ​​با سرعت 30.4 فریم در ثانیه بدون هیچ گونه ناهنجاری گرافیکی اجرا شد. تنها چیزی که باقی ماند این بود که تقسیم کننده 1/2 را برای یک ساعت ISA 25 مگاهرتز امتحان کنید. به طور باورنکردنی، به خوبی کار کرد و او توانست بنچمارک Doom را با میانگین 35.7 فریم در ثانیه کامل کند.

بخونید:  Netflix is giving customers extra discs as its DVD-by-mail service nears end, reveals if they can keep them