چراغ سبز سانفرانسیسکو قانون SFPD اجازه نیروی کشنده روباتیک را می دهد


یک سیب زمینی داغ: اداره پلیس سانفرانسیسکو اکنون این اختیار را دارد که براساس قوانین جدید شهر از نیروی رباتیک کشنده علیه مجرمان خشن استفاده کند. تنها سه نفر از 11 عضو هیئت نظارت با این تصمیم بحث برانگیز مخالفت کردند. مخالفان، از جمله ALCU و EFF، ترس از استفاده از روبات ها علیه مظنونان انسانی، انسانیت را در اجرای قانون از بین می برد و روند قانونی مظنون را نقض می کند. SFPD اصرار دارد که از این تاکتیک سوء استفاده نخواهد کرد.

هفته گذشته، اداره پلیس سانفرانسیسکو (SFPD) یک تغییر مقررات بحث برانگیز را ارائه کرد که به افسران اجازه می داد از روبات ها برای کشتن مظنونان استفاده کنند. این قانون با مخالفت هیئت ناظران و مدافعان حقوق مدنی، از جمله ACLU مواجه شد. پس از حداقل یک سری بازنگری، SFPD در نهایت این پیشنهاد را برای تصویب به مقامات شهر ارائه کرد.

هیئت نظارت روز سه شنبه با 8 رای موافق به 3 با بازنگری قوانین جدید را تصویب کرد. KTVU وابسته به فاکس خاطرنشان می کند، مقررات مربوط به استفاده از نیروی رباتیک کشنده تصریح می کند که افسران “آموزش دیده” می توانند از “ماشین های درجه نظامی” برای کشتن مظنونان در “حوادث بحرانی” استفاده کنند. یک الزام اضافه شده که در پیش نویس اولیه وجود نداشت این بود که SFPD باید وضعیت را ارزیابی کند و ابتدا تاکتیک های غیر کشنده جایگزین را اعمال کند.

علاوه بر این، این قانون به گونه ای تغییر کرد که 17 ربات موجود در زرادخانه SFPD، که همگی غیرمسلح هستند، نمی توانند به سلاح گرم مجهز شوند. در عوض، آنها از مواد منفجره، از جمله ابزارهای ضربه زا که برای منحرف کردن مظنون است، استفاده خواهند کرد. با این حال، هیئت مدیره خسارت جانبی قابل قبول مرگبار را در نظر خواهد گرفت. لازم به ذکر است که اولین باری که پلیس از یک ربات برای کشتن یک مظنون در آمریکا استفاده کرد، مواد منفجره سلاح انتخابی بود.

صحبت‌های زیادی درباره «Robocop»، که فکر می‌کنم ذهن بسیاری را به سمت بسیاری از مکان‌ها برمی‌انگیزد، اما این آن چیزی نیست. [sic]رافائل ماندلمن، ناظر پیشنهادی، گفت: “من فکر می کنم کاملاً مناسب است. در واقع، من فکر می‌کنم که برنامه‌ریزی نکردن برای استفاده از آن فناوری در آن رویداد وحشتناک غیرمسئولانه خواهد بود.”

گروه های حقوق مدنی هنوز با نتیجه خوش بینانه یکسانی از این قانون موافق نیستند. متیو گواریگلیا، تحلیلگر سیاست از بنیاد Electronic Frontier می‌گوید که این یک شیب بسیار لغزنده است.

گواریگلیا به KTVU گفت: “این واقعاً فقط پنجره ای را باز می کند که در نهایت کسی می خواهد از آن بخزد.” ما قرار است بار استفاده از نیروی کشنده را از کشیدن اسلحه و کشیدن ماشه روی دکمه کنترل از راه دور کاهش دهیم.»

SFPD به مردم اطمینان می دهد که در درجه اول از ربات های مجهز به مواد منفجره برای نفوذ به ساختمان هایی استفاده خواهد کرد که مظنونان خشونت آمیز و خطرناک خود را در آن سنگر کرده اند و قدرت انفجار می تواند منجر به مرگ ناخواسته شود. در حالت ایده آل، افسران همچنان باید با مظنونان مقابله کرده و تلاش کنند تا آنها را دستگیر کنند.

یک سخنگوی گفت: “در حالی که یک بار انفجاری ممکن است یک گزینه نیروی میانی در نظر گرفته شود، می تواند به طور بالقوه باعث آسیب یا مرگبار شود. ربات های مجهز به این روش تنها در شرایط شدید برای نجات یا جلوگیری از تلفات بیشتر جان بیگناهان استفاده می شوند.”

ناظر هیلاری رونن از جمله سه نفری بود که به قوانین پیشنهادی که قانون نیروی مکانیکی را “کوته بینانه، خطرناک” می نامند، رای منفی دادند. [and] غمگین.”

رونن: “فراتر از ناامیدی که هیئت مدیره به نظر می رسد آماده است تا به SFPD اجازه دهد از ربات های مسلح برای استفاده از زور علیه انسان ها استفاده کند. فقط 4 نفر از ما به وضوح مخالفیم. کوته بین، خطرناک، غمگین. روح SF که من همیشه تحسین کرده ام امروز در حال گریه است.” درست قبل از اینکه به رأی گیری گذاشته شود، توییت کرد. او گفت: “حتی بدتر از چیزی که فکر می کردم! فقط سه نفر از ما – خودم، شامن والتون و دین پرستون به مسلح کردن روبات ها با سلاح برای کشتن رای دادیم. مایه شرمساری است.” تصحیح شده بعد.

رئیس هیئت مدیره، شامن والتون، گفت که این فقط چیز دیگری است که احتمال تعامل منفی پلیس با “مردم رنگین پوست” را افزایش می دهد. ناظر منطقه 5، دین پرستون، آن را “عمیقاً ناراحت کننده” و “دیستوپیایی” نامید.

موافقان از رای خود با ناظر رافائل ماندلمن دفاع کردند و اشاره کرد که SFPD به مدت 10 سال بدون سلاح گرم از ربات ها استفاده کرده است و این بخش قصد تجهیز آنها را ندارد. به استفاده از آنها برای نظارت از راه دور یک موقعیت و خنثی کردن بمب ادامه خواهد داد، اما استفاده از آنها به عنوان یک سلاح نیروی کشنده آخرین گزینه خواهد بود.

“من آن را با یک دلار می خرم.”

منبع