چرا برخی از SSD های PCIe 5.0 به 10 گیگابایت در ثانیه محدود می شوند در حالی که برخی دیگر می توانند به 12.4 گیگابایت در ثانیه برسند.


به طور خلاصه: تعداد معدودی از تولیدکنندگان SSD از جمله Corsair، Goodram و Gigabyte در ماه‌های اخیر SSD‌های PCIe 5.0 x4 را معرفی کرده‌اند که همگی بر اساس کنترلر E26 فیسون هستند. Corsair و Goodram گفتند که درایوهای آنها می تواند به سرعت های متوالی تا 10000 مگابایت بر ثانیه برسد، اما Aorus گیگابایت می تواند این مرز را به 12454 مگابایت بر ثانیه برساند. چه چیزی می دهد؟

همانطور که Tom’s Hardware توضیح می دهد، همه چیز به انتخاب 3D NAND برمی گردد. برای اشباع درایو PCIe 5.0 x4 (15.754 GBps در هر دو جهت)، به NAND 3D با رابط 2400 MTps نیاز دارید. Micron اولین کسی بود که این نوع حافظه را در ماه جولای معرفی کرد. SK Hynix و YMTC در اوایل آگوست دنبال شدند. مشکل این است که بازدهی چنین تراشه‌هایی بسیار کم است، بنابراین در حال حاضر آنها را به یک پرنده کمیاب تبدیل می‌کند. خبر خوب این است که اکثر تراشه هایی که با سرعت 2400 MTps خراب می شوند، با سرعت 1600 MTps به خوبی کار می کنند، بنابراین می توان از آنها برای ایجاد درایوهای کندتر استفاده کرد.

منابع آگاه به Tom’s Hardware گفته اند که تولید انبوه تراشه های Micron که به طور کامل با نرخ انتقال داده 2400 MTps کار می کنند تا اوایل سال 2023 انتظار نمی رود. بدتر از آن، گفته می شود که Micron از نظر تولید و بلوغ از رقبای خود جلوتر است. بنابراین بعید است که بازیکن دیگری از نظر آمادگی تراشه از آنها جهش کند.

گیگابایت SSD سریع Aorus Gen5 10000 خود را در اواسط آگوست معرفی کرد، اما اشاره ای به زمان عرضه و هزینه آن نکرد. با هر شانسی، آنها می‌توانند تراشه‌های کافی برای راه‌اندازی مناسب را ایمن کنند و قیمت آن را در حد معقول قیمت‌گذاری کنند.

در تئوری، درایوهای کندتر از Corsair و Goodram باید به طور گسترده‌تری در دسترس باشند و به این اندازه به کیف پول شما ضربه نزنند. همچنین گفته می شود که گلکس در حال آزمایش SSD های HOF Extreme 50 خود با تراشه های 232 لایه 2400 MTps Micron است. با فرض اینکه آنها دسترسی اولویتی به یک دسته اولیه برای تولید نداشته باشند، احتمالاً تا اوایل بهار آینده به صورت تجاری در دسترس نخواهند بود.منبع