چرا درایورهای گرافیک Intel Arc 1.2 گیگابایت هستند؟

ساده ترین توضیح می تواند این باشد که اینتل زمان زیادی برای بهینه سازی درایورهای خود از نظر عملکرد و حجم دانلود نداشته است. از آنجایی که در این زمینه جدید است، این موضوع می تواند به مرور زمان خود را اصلاح کند. باید ببینیم انتشار Intel Arc Battlemage چه کاری برای درایورهای این شرکت انجام می دهد.منبع

به طور خلاصه: درایورهای گرافیکی Nvidia و AMD باید از نرم افزار و سخت افزار قدیمی تقریباً دو دهه قبل پشتیبانی کنند، بنابراین اگر تا حدودی متورم شوند، قابل درک است. با این حال، اینتل با وجود اینکه جدیدترین پخش کننده در پردازنده های گرافیکی اختصاصی است، سنگین ترین دانلود درایور را دارد.

غیرمنتظره نیست که درایورهای Nvidia به طور قابل توجهی بزرگتر از AMD باشند، زیرا تیم سبز برنامه GeForce Experience خود را در هر بار دانلود بسته بندی می کند. دارای ویژگی های مفیدی مانند قابلیت پخش جریانی، ابزار اسکرین شات Ansel شرکت و روش های اضافی برای بهینه سازی عملکرد گیم پلی است. با این حال، کاربران اغلب از نیاز به ورود به یک حساب کاربری برای به روز رسانی درایورها ناله می کنند.

اندازه بزرگتر درایورهای Radeon 7000 AMD در مقایسه با درایورهای آن برای تمامی GPUهای پشتیبانی شده قبلی خود کنجکاو است. صفحه دانلود TechSpot 23.1.1 را به عنوان یک رفع فوری برچسب گذاری می کند، بنابراین ممکن است کارآمدترین بسته نباشد.

توضیح دیگر می تواند این باشد که اینتل شامل درایورهایی برای گرافیک های مجتمع Xe اینتل برای پردازنده های Tiger Lake و Raptor Lake است. البته، ما می‌توانیم در این تئوری خللی ایجاد کنیم، زیرا دانلود AMD از پردازنده‌های گرافیکی و APUهای یکپارچه آن نیز پشتیبانی می‌کند.

تفاوت با درایورهای اینتل به دلایل متعدد یک راز است. Arc Alchemist اولین نسل از پردازنده های گرافیکی اختصاصی اینتل است و بنابراین تنها درایور Arc 31.0.101.4034 که نیاز به پشتیبانی دارد. برعکس، درایورهای Team Red سازگاری با همه کارت‌ها را از سری HD 7700 فهرست می‌کنند. انویدیا به همین ترتیب به سری GeForce GTX 600 برمی گردد.

ورود اینتل به عرصه کارت های گرافیک اختصاصی، مشاهدات شگفت انگیزی را در مورد اندازه درایورهای GPU نشان می دهد. در مقایسه با رقبای خود، نرم افزار اینتل بسیار اضافه وزن است.

GeForce Graphics Driver 528.02 از Nvidia که در 5 ژانویه منتشر شد، 788 مگابایت است. حتی کوچکتر Adrenalin 22.11.2 AMD از 8 دسامبر با حجم 546 مگابایت و نسخه 23.1.1 از 11 ژانویه (برای سری Radeon RX 7000) که 590 مگابایت است. در کمال تعجب، نسخه 31.0.101.4034 درایور Arc Graphics اینتل که در 13 ژانویه منتشر شد، یک دانلود با حجم 1.2 گیگابایت است. به‌علاوه، گستره سخت‌افزار و نرم‌افزاری که هر نسخه درایور پشتیبانی می‌کند، به اندازه‌های مقایسه‌ای آن‌ها نیست.

علاوه بر این، دو رقیب قدیمی از نسخه‌های 9 تا 12 DirectX به همراه Vulkan، OpenGL و سایر APIهای گرافیکی پشتیبانی می‌کنند. در همین حال، Intel Arc پشتیبانی نسبتاً محدودی از نسخه های DirectX زودتر از 12 دارد که می توان گفت بزرگترین ضعف آن است. بنابراین اینکه چرا باید تقریبا دو برابر حجم دانلود باشد عجیب است. شاید راه‌حل‌های اینتل برای APIهای قدیمی‌تر منجر به کدهای بیشتر به جای کمتر شود.