چه راه حلی برای رفع مشکل داغ شدن CPU وجود دارد؟

خمیر حرارتی قدیمی را با دقت از پردازنده و هیت سینک بردارید. خمیر حرارتی مادهای ضخیم و شبیه به خمیر است که از ترکیبات خاصی ساخته شده است. اگر مدت زمان زیادی است که کیس کامپیوتر خود را تمیز نکردهاید، به احتمال زیاد لایههای گرد و غبار به اجزای داخلی آن چسبیده است. کیس کامپیوتر خود را باز کرده و با استفاده از انفجارهای مداوم هوای فشرده، گرد و غبار را از آن پاک کنید. اگر به نظر میرسد که عملکرد کامپیوتر شما ضعیف شده است و فنها در همه حال و حتی وقتی که کامپیوتر کاری انجام نمیدهد، به شدت میچرخند، یا اینکه با صفحهی آبی رنگ و خاموش و روشن شدنهای مکرر کامپیوتر خود روبرو میشود، میتوانید به گرم شدن بیش از حد پردازنده مرکزی کامپیوتر خود شک کنید. به همین دلیل است که شما باید یک CPU که بیش از گرم شده است را شناسایی کرده و علل آن را مشخص کنید. در این بخش دستهای نمودارها و اعداد را مشاهده خواهید کرد، اما شما تنها میتوانید اطلاعات مربوط به پردازندهی خود را مرور کنید.

از آنجا که هیت سینکها با سطح فلز پردازنده تماس مستقیم دارند و معمولا از الیاژ آلومینیوم یا مس ساخته میشوند، میتوانند گرما را خیلی سریعتر از هوا به پردازنده منتقل کنند. یک سری لولهها جریان مایع خنک دائمی را از طریق پردازنده فشار میدهد که گرما را از مجموعه دور نگه دارد. گرما از محفظه CPU خارج میشود. معمولا حداقل دمایی که CPU باید روی آن به نقطهی خاموش شدن خودکار برسد، بسیار زیاد است و اغلب ۹۰ درجه سانتی گراد یا بیشتر برای آن تعیین میشود. Trottling پردازنده زمانی رخ میدهد که پردازنده چنان داغ میشود که سیستم آن را مجبور میکند تا فرکانس پایینتری کار کند تا تولید گرما کاهش یابد. شما تنها میخواهید که به اندازه کافی فاصله بین هیت سینگ و پردازنده را پر کنید. این روند بدین معنی است که باید جایگزینی برای آن پیدا کنید و امید به تعمیر آن داشتن بی فایده است. جایگزینی در این زمینه باید به شیوه تخصصی انجام شود.

بخونید:  دانلود رایگان آموزش اکسل مقدماتی بیش از 12 ساعت فیلم آموزشی جاویدسافت | آموزشگاه آپادانا تبریز

بهتر است که در حالت ایدهآل، از الکل ۹۰ درصد به بالا استفاده کنید. بههمین دلیل است که اگر قصد استفاده از یک فن سفارشی بهتر را دارید، بهتر است که ابتدا تحقیق کرده و بهترین حالت را برای هرکدام انتخاب کنید. در حالت ایدهآل، شما میتوانید فرایند تمیز کردن را در خارج از اتاق و منزل خود انجاجم دهید. سپس مایع خنک شده دوباره در سیستم خنک کننده بازیافت خواهد شد. اگر سیستم شما بیش از حد گرم شده است و حداقل یک سال از عمر آن میگذرد، پس از تمیزکردن فنها و اجزای داخلی آن، باید دوباره به استفاده از خمیر حرارتی روی بیاورید. این برنامه توسط کارشناسان بسیاری برای تشخیص مشکلات گرمای بیش از CPU توصیه شده است. گرمای زیاد همواره برای کامپیوتر و لپ تاپ خبر بدی است. یکی دیگر از علائم مشهودی که نشان میدهد CPU بیش از حد گرم شده، زمانی است که کامپیوتر شما برای انجام وظایفی که قبلا در آن بسیار خوب است، تلاش مضاعف میکند. هنگامی که در حال مرور صفحات وب بوده یا از کامپیوتر خود استفاده نمیکنید، میانگین دمای هستهی شما باید در حدود ۳۰ الی ۶۰ درجه سانتی گراد باشد.

اگر میخواهید که به اعداد دمای خام نگاهی بیندازید، میتوانید از یکسری برنامههای سوم شخص استفاده کرده و مدیریت بهتری روی دمای CPU خود داشته باشید. قفلهایی را که هیت سینک را روی CPU میبندد، باز کرده و هیت سینک را با احتیاط بلند کنید تا به CPU دسترسی داشته باشید. این موضوع باعث میشود که حتی عمر این قطعات کامپیوتر را نیز کاهش دهید. حتی سیستمهای خنک کننده مایع پیچیده نیز با همین اصل اساسی کار میکنند. در مقایسه با فنهای اگزوزی، فنهای ورودی، هوای خنک را از اطرف دریافت کرده و آن را به داخل کیس وارد میکنند. همانطور که یاد گرفتیم، هیت سینگها گرما را از CPU میگیرند و آن را در هوای داخل کیس پراکنده میکنند. هرچند که شما نمیتوانید فقط یک فن را در داخل کیس قرار دهید و بهراحتی از مجله خبری mycpu آن استفاده کنید. روش توصیه شده برای استفاده از خمیر حرارتی، قرار دادن فقط یک نقطه خمیر کوچک به اندازه نخود در مرکز پردازنده و سپس نصب هیت سینک است. هنگامی که میخواهید این برنامه را نصب کنید، صرفا روی Next های پیاپی کلیک نکنید و سعی کنید نگاهی به لیستی از کادرهایی که نمایش داده میشود، بیندازید.

بخونید:  دانلود VirtualDVD 9 4.0 نرم افزار درایو مجازی دی وی دی و سی دی