چگونه TSMC اینقدر خوب شد؟

همه اینها نه تنها از نظر قابلیت ها، بلکه از نظر اقتصادی نیز مزایای مهمی را برای TSMC فراهم می کند. مکان‌های زیادی در جهان وجود دارد که توانایی تولید تراشه‌ها در فرآیندهای پیشرفته را دارند و به آن دانشگاهیان زمان کافی می‌دهند تا احتمالاً یک ویفر عالی تولید کنند، اما TSMC می‌تواند سریع‌تر و با حجم زیاد به آنجا برسد.

در نهایت، و شاید مهم‌تر از همه، TSMC ویفرهای سیلیکونی بیشتری نسبت به هر شخص دیگری تولید می‌کند، با اختلاف قابل‌توجهی. تمرین منجر به بهبود می شود و TSMC بیش از هر کس دیگری تمرین می کند. ممکن است خلاف شهود به نظر برسد، اما نیمه ساخت به همان اندازه هنر است که علم.

اگر منصف باشیم، TSMC از دولت تایوان کمک زیادی کرده است. دولت یارانه های مستقیمی را ارائه کرد که به TSMC اجازه داد تا بهترین ماشین های موجود را خریداری کند. این موضوع در روزهای اولیه تأسیس شرکت بسیار مهم بود، اما پس از آن برای مدت طولانی همچنان مهم باقی ماند. همانطور که خواهیم دید، بخش بزرگی از این داستان طول عمر و مقیاس زمانی رشد TSMC است.

تصویر بزرگ: در حال حاضر، همه ما با این واقعیت آشنا هستیم که TSMC، تا حد زیادی، تواناترین تولید کننده نیمه هادی در جهان است، با تمام امکاناتی که برای صنعت و ژئوپلیتیک دارد. و با شروع این واقعیت، بسیاری از مردم از ما می‌پرسند که چگونه اینقدر خوب شده‌اند؟

همه اینها به این معنی است که بعید است که کسی بتواند به این زودی ها واقعاً به TSMC برسد. دهه‌ها طول کشید تا این فرآیندها را ایجاد کنند. و این کمک می کند تا حدی توضیح دهد که چرا TSMC اکنون مایل به ساخت کارخانه های پیشرفته در خارج از تایوان است. آن‌ها می‌دانند که محصولاتشان در آریزونا، ژاپن و آلمان و هر جایی که قرار است باقی بماند، به تخصص عمیق شرکت در تایوان وابسته است. ایالات متحده ممکن است یک فابر پیشرو داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که ایالات متحده واقعاً می تواند کاری را که TSMC انجام می دهد انجام دهد.

بخونید:  انفجار دوچرخه های الکترونیکی باعث آتش سوزی قابل توجهی در شهر نیویورک در سال جاری شد

منبع

برخی استدلال خواهند کرد که این مهم نیست – TSMC تمام فروش ها را به دلار قیمت گذاری می کند و بزرگترین هزینه آن، تجهیزات آن، همگی به دلار آمریکا است. اما سرمایه انسانی را نادیده می گیرد. اکثر کارکنان TSMC در تایوان مستقر هستند و در NT حقوق می گیرند، بنابراین این شرکت تخفیف زیادی در حقوق آنها دارد.

مزیت TSMC در سالها یادگیری و توسعه فرآیند است. آنها می دانند چگونه طرح های تراشه را برای تولید آماده کنند، آنها را بسازند و مهمتر از همه باگ های اجتناب ناپذیری که ظاهر می شوند را برطرف کنند. مهمتر از همه، آنها می توانند تمام این یادگیری را به دست آورند و حفظ کنند، بنابراین می توانند همه این کارها را در مقیاسی بسیار زیاد و به طور مکرر انجام دهند.

درک این نکته مهم است که بیشتر مزیت فعلی TSMC در دارایی های نامشهود است. همه افراد دیگر می توانند همان تجهیزات را خریداری کنند. و موفقیت آنها نتیجه یک نابغه نیست. SMIC چین صدها کارمند TSMC را در طول سال‌ها شکار کرده است، اما فایده‌ای نداشته است. جواب سرمایه هم نیست — ساخت یک فابریک پیشرفته فوق العاده گران است، اما بسیاری از کشورها ثروت هنگفتی را در تلاش های بیهوده غرق کرده اند.

تاریخچه های خوبی از این فرآیند وجود دارد، که جدیدترین آنها Chip Wars کریس میلر است (که بسیار خوب است)، که روایت ظهور TSMC را پوشش می دهد، اما ما فکر می کنیم این سوال واقعاً به اصول اساسی تر می رود. TSMC چه قابلیت هایی دارد که دیگران فاقد آن هستند؟ و آیا شخص دیگری می تواند آن ها را بسازد؟ جای تعجب نیست که هیچ پاسخ ساده ای برای این سوال وجود ندارد، اما ما فکر می کنیم چند عامل وجود دارد که واقعا برجسته هستند.

بخونید:  متا در دور دوم کاهش "تجدید ساختار" 13 درصد دیگر از نیروی کار خود را اخراج کرد.

یادداشت ویراستار:
نویسنده مهمان، جاناتان گلدبرگ، بنیانگذار D2D Advisory، یک شرکت مشاوره چند منظوره است. جاناتان استراتژی‌های رشد و اتحادهایی را برای شرکت‌هایی در صنعت موبایل، شبکه، بازی و نرم‌افزار ایجاد کرده است.

همه آن دارایی های نامشهودی که در بالا ذکر کردیم در سرمایه انسانی شرکت گنجانده شده است که شرکت با تخفیف پرداخت کرده است که خود در طی 20 سال ترکیب شده است. اغراق کردن اهمیت هر چیزی که برای این مدت طولانی ترکیب می شود دشوار است.

TSMC قبل از هر کس دیگری به گره های پیشرفته می رسد و بنابراین سریعتر بازده بهتری می گیرد و به آن ها توانایی پیشروی دوباره و دوباره را می دهد. این انتزاعی به نظر می رسد، اما در نظر بگیرید که هر طراحی جدید تراشه در اولین تولید با اشکالاتی مواجه می شود. مهندسان TSMC احتمالاً قبلاً این اشکالات را دیده اند و می توانند به سرعت آنها را برطرف کنند.

هر کس دیگری می‌تواند به ماشین‌های مشابه TSMC دسترسی داشته باشد، اما زمانی که فرآیند تولید شما بر این است که دائماً روی پاکت آنچه ممکن است فشار دهید، هیچ دستورالعملی برای توضیح دادن آنچه که باید انجام دهید وجود ندارد. حجم‌های TSMC در طول دهه‌ها به آن‌ها این امکان را داده است که تمام فرآیندها و پایگاه‌های دانش مورد نیاز برای ادامه حرکت به جلو سریع‌تر از دیگران را ایجاد کنند. باز هم این عامل خودتقویت کننده است.

مزیت TSMC در سالها یادگیری و توسعه فرآیند است

TSMC بیش از هر کس دیگری ویفرهای سیلیکونی تولید می کند، با حاشیه قابل توجهی.

بخونید:  ممکن است انویدیا در پاسخ به کاهش فروش، عرضه پردازنده‌های گرافیکی RTX 4070 را کاهش دهد

دومین عامل مهم سرکوب دلار جدید تایوان بوده است. NTD از دهه 1990 تقریباً با 30 درصد تخفیف نسبت به دلار آمریکا معامله شده است. همه این را می‌دانند، اما دولت ایالات متحده هرگز در مورد این دستکاری ارز، عمدتاً به عنوان تلاشی برای حمایت از یک متحد منطقه‌ای عمل نکرده است. کار برد ستسر برای اطلاعات بیشتر در این مورد