چین برنامه جدیدی برای ساخت یک سیستم عامل داخلی دارد که می تواند جایگزین نیاز به ویندوز شود

جالب است که ببینیم آیا آخرین ابتکار عمل سیستم عامل چین موفق خواهد شد یا خیر، اما احتمال اینکه موفق نشود زیاد است. جایگزینی سیستم‌عامل‌های بالغی که دهه‌ها در حال توسعه بوده‌اند، یک کار بزرگ است و شرکت‌های فناوری چینی به کپی کردن تکالیف همتایان غربی خود معروف هستند.

Kylinsoft، یک شرکت تابعه دولتی China Electronics Corp.، این تلاش جدید را رهبری می کند. این شرکت با چندین سازمان محلی مانند مرکز تحقیقات توسعه امنیت اطلاعات صنعتی ملی همکاری کرده است. اولین هدف آن راه اندازی یک جامعه کد منبع باز به نام “openKylin” است تا برنامه نویسان بیشتری را به مشارکت تشویق کند.

طبق گزارش South China Morning Post، دولت چین در حال توسعه یک سیستم عامل دسکتاپ است که می تواند جایگزین نیاز به سیستم عامل های ساخت آمریکا مانند ویندوز و macOS شود.

در متن: تلاش چین برای سیستم عامل دسکتاپ خانگی جدید نیست. کشور پس از سال ها تلاش هنوز نتوانسته است در این مسیر پیشرفت چشمگیری داشته باشد. موسسات عمومی و شهروندان تا به امروز به شدت به سیستم عامل ویندوز مایکروسافت وابسته هستند، اما این ممکن است در سال های آینده تغییر کند.

یک واقعیت ناشناخته در مورد Kylin این است که در یک نقطه، بیش از 99 درصد کد سرقتی از FreeBSD بود، چیزی که برای چندین سال به شهرت آن لطمه زد. نسخه های مدرن مبتنی بر لینوکس هستند و دارای یک رابط کاربری هستند که به وضوح از ویندوز و macOS الهام گرفته شده است. حتی از طرح نامگذاری وحشتناک گذشته مایکروسافت (“Kylin V10 Service Pack 1”) بهره می برد.

بخونید:  اسکوئر انیکس تایید کرد که Final Fantasy XVI در نهایت برای رایانه های شخصی عرضه خواهد شد

در حال حاضر، ویندوز با سهم بازار 85 درصدی در چین تسلط دارد و macOS کمی بیش از شش درصد است. چندین توزیع لینوکس در حال استفاده است، اما هر کدام از آنها کمتر از یک درصد سهم بازار دارند. Kylinsoft کیلین لینوکس را با همکاری دانشگاه ملی فناوری دفاع توسعه داد و فقط می توان آن را به عنوان نویز آماری توصیف کرد.

شاید گویاتر این باشد که حتی محققان بازار چین نیز در مورد پروژه جدید تردید دارند. لیو دینگدینگ، یک تحلیلگر کهنه کار از پکن، به Global Times گفت که اگرچه چالش با ویندوز و macOS دشوار خواهد بود. ایجاد یک اکوسیستم اپلیکیشن برای یک سیستم‌عامل خانگی برای چین حتی سخت‌تر خواهد بود – درسی که هواوی قبلاً در فضای موبایل با HarmonyOS و فروشگاه AppGallery آموخته است.منبع