چین شروع به حفاری گمانه ای به عمق 6.2 مایل در پوسته زمین کرد.


به طور خلاصه: چین شروع به حفاری حفره ای به عمق 10000 متر (32808 فوت یا کمی بیش از شش مایل) در پوسته زمین برای انجام اکتشافات علمی کرده است. این گمانه که عمیق ترین چاه کشور خواهد بود، در منطقه نفت خیز سین کیانگ واقع شده است.

خبرگزاری شین هوا چین گزارش می دهد که این پروژه “نماینده نقطه عطفی در اکتشاف اعماق زمین چین است و فرصتی بی سابقه برای مطالعه مناطقی از این سیاره در اعماق زیر سطح زمین است.”

بلومبرگ می نویسد که شفت باریک به بیش از ده لایه قاره ای یا لایه سنگ نفوذ می کند و به فراتر از سیستم کرتاسه در پوسته زمین می رسد که حاوی سنگ هایی با قدمت 145 میلیون سال است.

بر اساس این گزارش، دانشمندان از این حفره برای کشف منابع انرژی و مواد معدنی غنی در حین مطالعه ترکیب عمیق زمین استفاده خواهند کرد. همچنین برای ارزیابی خطرات بلایای زیست محیطی مانند زلزله و فوران آتشفشان استفاده خواهد شد. شرکت ملی نفت چین، که پیشتاز این پروژه است، می‌گوید که از آن برای آزمایش فناوری‌های حفاری عمیق زیرزمینی نیز استفاده خواهد شد.

این مته 2000 تنی دارای عمق طراحی 11100 متر است. انتظار می رود حفاری 457 روز طول بکشد.

فرست پست می نویسد که این گمانه در حوضه تاریم حفر می شود، یک فرورفتگی وسیع که توسط رودخانه تاریم تخلیه می شود. در مرکز این حوضه، صحرای تکلیماکان قرار دارد که بیش از 212000 مایل مربع وسعت دارد و آن را به بزرگترین صحرای چین تبدیل می کند. این گمانه در قسمت داخلی این کویر قرار دارد. “محیط زمین سخت و شرایط پیچیده زیرزمینی” باعث می شود پروژه چالش برانگیز باشد.

بخونید:  Ratchet & Clank: Rift Apart برای رایانه شخصی از فشرده سازی پردازنده گرافیکی DirectStorage 1.2 استفاده می کند، نیازهای کامل مشخص شده است

سان جین‌شنگ، دانشمند آکادمی مهندسی چین، می‌گوید: «مشکل ساخت‌وساز پروژه حفاری را می‌توان با یک کامیون بزرگ که روی دو کابل فولادی نازک رانندگی می‌کند مقایسه کرد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در سخنرانی در جمع دانشمندان برتر کشور در سال 2021، خواستار پیشرفت بیشتر در اکتشاف اعماق زمین شد.

در حالی که این گمانه عمیق ترین در چین خواهد بود، اما رکورد جهانی را در اختیار نخواهد داشت. این گمانه توسط گمانه سوپرعمیق روسی Kola نگهداری می شود که پس از 20 سال حفاری، در سال 1989 به عمق 12262 متر (40230 فوت یا 7.6 مایل) رسید. در سال 1992 هنگامی که دما به 356 درجه فارنهایت رسید، کار متوقف شد. در آن عمق انتظار می رفت. این مرکز سه سال بعد تعطیل شد.

منبع