چین صادرات پردازنده های لونگسون خود به روسیه را ممنوع کرد


چه اتفاقی افتاده؟ چین موضوع بسیاری از محدودیت‌های صادرات نیمه‌رسانا است، اما به نظر می‌رسد این کشور آسیایی صادرات پردازنده‌های لونگسون خود به روسیه و جاهای دیگر را نیز ممنوع کرده است. این احتمالاً ضربه مهمی به روسیه خواهد بود، زیرا از زمانی که این شرکت‌ها ارسال محموله‌ها به این کشور را پس از حمله به اوکراین متوقف کردند، به دنبال جایگزینی برای پردازنده‌های AMD و Intel است.

روزنامه تجاری کومرسانت (از طریق Tom’s Hardware) به نقل از منابع نزدیک به وزارت توسعه دیجیتال روسیه و در بازار الکترونیک، می نویسد که دولت چین عرضه پردازنده های Loongson را بر اساس معماری LoongArch خود به فدراسیون روسیه و سایر کشورها ممنوع کرده است.

دلایل ممنوعیت صادرات تراشه به روسیه مانند سایر کشورها نیست. به این دلیل است که آنها در مجتمع نظامی-صنعتی چین استفاده می شوند.

تأثیر کوتاه‌مدت این ممنوعیت، که هنوز به طور رسمی اجرا نشده است، احتمالاً کم خواهد بود، اما اگر روسیه دسترسی به واردات خاکستری پردازنده‌های اینتل و AMD را که از طریق کشورهای دیگر وارد می‌شود، از دست بدهد، می‌تواند پیامدهای مهمی داشته باشد. یک منبع گفت: “اگرچه شرکت های روسی به طور قابل توجهی به تامین پردازنده های چینی وابسته نیستند، در صورت مسدود کردن فرضی “واردات موازی”، آنها امیدوار بودند که به راه حل های Loongson روی بیاورند.”

پس از جنگ اوکراین، بسیاری از شرکت‌ها صادرات خود به روسیه را متوقف کردند تا از تحریم‌های اقتصادی پیروی کنند. پاسخ آن این بود که اجازه واردات موازی برخی از محصولات فناوری خارجی را حتی اگر سازنده اجازه آن را ندهد، در اصل چشم پوشی از کالاهای وارداتی غیررسمی و سرقت مالکیت معنوی را می‌بندد. برخی از این تراشه‌های وارداتی از چین می‌آیند، اگرچه 40 درصد آنها احتمالاً معیوب هستند.

این احتمال وجود دارد که با وجود تمام محدودیت‌های صادراتی که برای چین اعمال شده است، بخواهد پردازنده‌های 12 نانومتری Loongson را برای خود نگه دارد، به خصوص اگر ظرفیت تولید محدود باشد.

این هفته اخباری را به همراه داشت مبنی بر اینکه چین ممکن است با تحریم های بیشتری از سوی کشورهای دیگر که صادرات تجهیزات تولید تراشه را محدود می کنند، مورد تحریم قرار گیرد. به دنبال ممنوعیت های اعمال شده توسط دولت ایالات متحده، انتظار می رود هلند و ژاپن در هفته های آینده محدودیت های مشابهی را اعلام کنند. چین رویه ای را با سازمان تجارت جهانی برای مخالفت با این ممنوعیت ها آغاز کرده است، اگرچه تردید وجود دارد که سازمان تجارت جهانی بتواند آمریکا را مجبور به لغو تحریم ها کند.منبع