چین و ایالات متحده برنامه هایی برای پایگاه های ماه با انرژی هسته ای دارند


آینده نگر: چین و ایالات متحده در بسیاری از زمینه ها با هم رقابت می کنند و به نظر می رسد که ماه می تواند به یکی دیگر از مناطق مناقشه دو ابرقدرت تبدیل شود. این کشور آسیایی قصد دارد تا سال 2028 اولین پایگاه ماه خود را بسازد، در حالی که کاخ سفید می خواهد انسان ها را تا سال 2025 به سطح زمین بیاورد.

ساوت چاینا مورنینگ پست گزارش می دهد که پایگاه ماه چین احتمالاً دارای انرژی هسته ای خواهد بود. پیکربندی اولیه آن شامل یک فرودگر، قیف، مدارگرد و مریخ نورد است و توسط ماموریت های Chang’e 6، 7 و 8 ساخته می شود.

وو وایران، طراح ارشد برنامه اکتشاف ماه چین در اوایل این هفته در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی CCTV گفت: “ما اکنون در حال توسعه یک سیستم جدید هستیم که از انرژی هسته ای برای پاسخگویی به نیازهای انرژی درازمدت و پرقدرت ایستگاه ماه استفاده می کند.” (ما) امیدواریم که فضانوردان ما بتوانند در 10 سال آینده به ماه بروند.

چین سال هاست که آمریکا را در زمینه اکتشافات فضایی به چالش می کشد. این کشور در حال ساخت ایستگاه فضایی خود است و کاوشگرهایی به ماه فرستاده است – این اولین باری بود که در سال 2019 یک مریخ نورد را در سمت دور ماه فرود آورد.

این پایگاه احتمالاً در منطقه قطبی جنوبی ماه ساخته خواهد شد. در نهایت به یک ایستگاه تحقیقات علمی بین‌المللی گسترش می‌یابد و فضانوردانی از چین، روسیه و سایر کشورهای شریک بالقوه گهگاه در آنجا کار می‌کنند، اما بیشتر اوقات بدون سرنشین خواهد بود.

اعلام چین تنها چند هفته پس از آن صورت می گیرد که شورای ملی علم و فناوری کاخ سفید استراتژی جدید علم و فناوری سیسلونار ملی خود را منتشر کرد. برخی از طرح ها به ماه مربوط می شود، از جمله پیشنهادهایی برای یک پایگاه دائمی در منطقه قطب جنوب.

در ماه ژوئن، ناسا و وزارت انرژی سه شرکت از جمله لاکهید مارتین را برای طراحی مفاهیمی برای یک سیستم قدرت سطحی شکافت برای تامین انرژی هسته‌ای در ماه انتخاب کردند.

در سال 2020، هشت کشور توافقنامه آرتمیس به رهبری ایالات متحده را امضا کردند که در آن امضاکنندگان با قابلیت همکاری، اکتشاف صلح‌آمیز، رفع تعارض فعالیت‌ها و موارد دیگر موافقت کردند تا از درگیری در فضا جلوگیری کنند. اکنون بیش از 20 کشور با این اصول موافقت کرده اند، اما روسیه و چین دو غایب قابل توجه هستند.منبع