ژاپن سال آینده یک ماهواره چوبی را در مدار زمین قرار خواهد داد

مطالب مرتبط: دانشمندان ترانزیستور چوبی ساختند که در حدود 1 هرتز کار می کند

آینده نگر: محققان دانشگاه کیوتو در ژاپن به این نتیجه رسیده‌اند که چوب درختان ماگنولیا می‌تواند مصالح ساختمانی ایده‌آلی برای ماهواره‌ای باشد که در سال آینده به فضا پرتاب می‌شود.

با این حال، یک ماهواره چوبی تمام خطرات را به طور کامل از بین نمی برد، زیرا اجزای داخلی آن همچنان از مواد سنتی ساخته می شوند که ممکن است به راحتی نسوزند.

دانشگاه کیوتو در سال 2020 با جنگلداری Sumitomo در پروژه چوب فضایی LignoStella با هدف در نهایت پرتاب یک ماهواره چوبی به فضا همکاری کرد. آزمایش‌های شبیه‌سازی‌شده در اینجا روی زمین نشان می‌دهد که چوب ممکن است نشانه خوبی در فضا باشد، زیرا می‌تواند طیف وسیعی از دماها را تحمل کند و در شرایط نزدیک به خلاء نگه داشته شود.

تجزیه و تحلیل نشان داد که ماگنولیا هیچ تجزیه یا آسیبی مانند ترک خوردن، پوسته شدن یا تاب برداشتن را تجربه نکرد. علاوه بر این، هیچ تغییری در جرم نمونه‌های چوبی قبل و بعد از قرار گرفتن در فضا مشاهده نشد.

چوب ممکن است بهترین انتخاب برای ماهواره های فضاپیما به نظر نرسد، اما مزایای منحصر به فردی دارد.

طبق گزارش Phys.org، ماهواره چوبی این گروه به طور مشترک توسط ناسا و آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) در سال 2024 پرتاب خواهد شد. یک ورودی در پایگاه داده Nanosats اشاره می کند که این ماهواره عملیات رادیویی آماتوری را انجام می دهد و به آموزش دانش آموزان در مورد ویژگی های این ماهواره کمک می کند. ماهواره

بخونید:  What's next for AMD? Building momentumمنبع

تولید آن بسیار ساده تر و کم هزینه تر از آلیاژهای فلزی است که به طور سنتی برای ساخت ماهواره استفاده می شود. علاوه بر این، چوب سازگارتر با محیط زیست، وزن سبک، انعطاف پذیرتر است و بدون شک در هنگام ورود مجدد به جو زمین کاملاً می سوزد و خطر از کار انداختن ماهواره را به حداقل می رساند. ماهواره های موجود که انتظار نمی رود به طور کامل در جو بسوزند، از طریق بخش های دورافتاده اقیانوس به زمین بازگردانده می شوند.

نتایج آزمایشی که اخیراً در ایستگاه فضایی بین‌المللی در میان سه نمونه چوبی انجام شد، نشان داد که ماگنولیا متنوع‌ترین نوع چوب است. این نمونه ها که به مدت 10 ماه در معرض شرایط سخت فضا قرار داشتند، ژانویه گذشته به زمین بازگشتند.