کابل های زیردریایی اروپا آسیب دیده بر اتصال اینترنت در سراسر جهان تأثیر می گذارد

در به‌روزرسانی بعدی که در ساعت 1:03:15 UTC ارسال شد، Zscaler تأیید کرد که کارگران یکی از پیوندهای آسیب‌دیده را اصلاح کرده‌اند که منجر به کاهش از دست دادن بسته‌ها و کاهش تأخیر برای وب‌سایت‌ها و برنامه‌های اینترنتی شده است. پیوندهای باقیمانده (احتمالاً مارسی-میلانو و مارسی-بارسلونا) از طریق آزمایش مستقیم فیبر قطع شدند. با این حال، عملیات جستجو برای یافتن نقاط آسیب دیده در کابل زیردریایی همچنان در حال انجام است.

چهارشنبه شب، یک حادثه جدی مربوط به یک کابل زیردریایی در جنوب فرانسه باعث مشکلات گسترده اتصال اینترنت شد. حداقل سه کابل فیبر در ساعت 20:30 (UTC) قطع شد و دسترسی به اینترنت را برای کاربران در اروپا، آسیا و ایالات متحده کندتر کرد. شرکت های ابری به سرعت برای تعمیر ستون فقرات کار کردند.

بر اساس گزارش شرکت امنیت ابری Zscaler، آسیب غیرمنتظره کابل منجر به از دست رفتن بسته‌ها و افزایش تأخیر برای وب‌سایت‌ها و برنامه‌هایی شد که مسیرهای تحت تأثیر را طی می‌کنند. این شرکت سه پیوند شکسته را شناسایی کرد: مارسی-لیون، مارسی-میلانو، و مارسی-بارسلون. Zscaler تنظیمات مسیریابی را برای ترافیک اینترنت در صورت امکان انجام داد تا مشکل را کاهش دهد. با این حال، در برخی موارد، ارائه‌دهندگان برنامه و محتوا همچنان از پیوندهای قطع شده استفاده می‌کنند، مانع از انجام فعالیت‌ها می‌شد.

احتمال وقوع حوادث متعدد در زیرساخت فیبر زیر دریای اروپا بسیار اندک است. سناریوهای فرضی آسیب رساندن زیردریایی های روسی به زیرساخت های اینترنتی جهان بسیار افراطی به نظر می رسد. با این حال، بحران ژئوپلیتیک فعلی ایجاد شده توسط حمله روسیه به اوکراین، نگرانی‌هایی را در مورد دخالت کرملین ایجاد می‌کند.

بخونید:  تنظیمات کمتر شناخته شده آیفون به سارقان اجازه می دهد تا حساب اپل شما را تصاحب کنندمنبع

بی بی سی همچنین گزارش داد که یک کابل زیردریایی که جزایر شتلند را به اسکاتلند متصل می کند تقریباً همزمان با حادثه جنوب فرانسه آسیب دیده است. این شکست، شتلندها را از بقیه جهان جدا کرد. بریدگی شتلند در حالی رخ داد که تکنسین ها هنوز در حال کار برای بازیابی کابل دیگری بودند که جزایر فارو را به شتلند متصل می کرد که یک هفته پیش قطع شد.

چرا مهم است: چندین کابل زیردریایی در جنوب فرانسه در طول شب قطع شد و دسترسی به اینترنت را در سطح جهانی غیرقابل اعتماد کرد. مهندسان یک لینک خراب را تعمیر کردند و تحقیقات هنوز ادامه دارد. به دلیل درگیری اوکراین، انگشتان به سمت زیردریایی های روسی نشانه رفته اند، اما بازرسان هنوز هیچ مدرکی برای تأیید این فرض پیدا نکرده اند.

در حالی که اتصال اینترنت به آرامی در حال بازگشت به حالت عادی است، تحقیقات در سطح محلی و جهانی ادامه دارد. مقامات فرانسوی شواهدی در مورد این حادثه جمع آوری کرده اند. در همان زمان، آسیب نامربوط به کابل در بریتانیا، گمانه‌زنی‌های گسترده‌ای را برانگیخت که خطوط قطع شده ممکن است شامل خرابکاران ناشناس روسی باشد.